Μοιάζει με ανέκδοτο όμως δεν είναι… Οι ομάδες του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου εισέρχονται στα γήπεδα αυτό το Σαββάτο και την Κυριακή στους εναρκτήριους αγώνες τους μετά την παύση αναστολής από την ΕΠΟ και τις ΕΠΣ της χώρας.
Η περίπτωση του περιβώητου μητρώου οδήγησε πολύ πίσω ημερομηνιακά τα πρωταθλήματα και τα κύπελλα των κατα τόπους ΕΠΣ οι οποίες από τούδε και στο εξής θα πρέπει να θέσουν ακριβείς ημερομηνίες για τις αναθέσεις των αναμετρήσεων προκειμένου το καλεντάρι της σεζόν να βγει δίχως πολλές εμβόλιμες.
Το Α’ τοπικό λοιπόν ξεκινάει και η χαρά για ποδοσφαιριστές, προπονητές αλλά και παράγοντες είναι μεγάλη. Αυτό το Σάββατο στις 16.00 και την Κυριακή στις 15.00 (αλλάζει η ώρα τα μεσάνυχτα της Κυριακής) θα έχουμε από τρεις αγώνες ανά ημέρα σε, Μισίρια (2), Γεράνι, Αγγελανιά, Σοχώρα και Αρμένους αντίστοιχα.
Ο Τάλως Μελιδονίου θα είναι η πρώτη ομάδα που θα εκτίσει το ρεπό της. Με το να έχουμε 13 ομάδες, τα περισσότερα παιγνίδια (τουλάχιστον αρχικά) μοιάζουν με ντέρμπι.
Ποιός μπορεί να πει το αντίθετο γι’ αυτό ανάμεσα στη Δόξα και τον Αστέρα Περάματος στο γήπεδο των Μισιρίων; Η Δόξα που ήταν πρωταθλήτρια στις μεταγραφές μαζί με τον Αστέρα Ρεθύμνου και ο πρωταθλητής του περσινού πρωταθλήματος Αστέρας Περάματος που παραμένει και φέτος φαβορί.
Ποιός μπορεί να υποστηρίξει ότι δεν είναι ντέρμπι αυτό του Ποσειδώνα στο Γεράνι με τον Αστέρα Ρεθύμνου; Ο Αστέρας με τις βαρβάτες μεταγραφές, ιδίως στο φινάλε, και ο Ποσειδώνας που τα πήγε εξαιρετικά -καλύτερα από κάθε ομάδα μαζί με τον Τάλω και τον Αστέρα Ρ.- στα φιλικά του καλοκαιριού.
Την ίδια ώρα, ο ανανεωμένος σε όλα Άρης θα δοκιμαστεί στα Αγγελιανά από το τοπικό Αρκάδι.
Την Κυριακή έχουμε τον Ερμή να υποδέχεται στα Ζωνιανά τον Φοίνικα ενώ ο Ρεθυμνιακός θα υποδεχθεί τα Λιβάδια στη Σοχώρα.
Η πρεμιέρα κλείνει με ένα επίσης ντέρμπι, αυτό ανάμεσα στον ΟΦ Αρμένων και το Σπήλι.
Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:
Σάββατο 29 Οκτωβρίου (16.00)
Γηπ. Μισιρίων: Δόξα Πλατανέ – Αστέρας Περάματος
Γηπ. Γερανίου: Ποσειδών – ΑΟΝ Αστέρας
Γηπ. Αγγελιανών: Αρκάδι Αγγελιανών – ΑΟ Άρης
Κυριακή 30 Οκτωβρίου (15.00)
Γηπ. Μισιρίων: Ερμής Ζωνιανών – Φοίνικας
Γηπ. Σοχώρας: Ρεθυμνιακός – Λιβάδια
Γηπ. Αρμένων: ΟΦ Αρμένων – Σπήλι
Ρεπό: Τάλως Μελιδονίου