28 °C Rethymno, GR
11/08/2022

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ ΟΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΚΗΣ (ΔΙΣ ΧΡΥΣΟΣ) ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΝΑ ΚΩΣΤΑΚΗ (ΧΑΛΚΙΝΗ) ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

Περήφανοι ως Ρεθεμνιώτες

Την 41η θέση ανάμεσα σε 120 σωματεία έλαβε ο ΝΟΡ μέσα από το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Παίδων-Κορασίδων, Παμπαίδων-Παγκορασίδων συγκεντρώνοντας 129.5 βαθμούς!
Παράλληλα, οι Ρεθεμνιώτες κολυμβητές-τριες Παναγιώτης Κωστάκης (ήταν ένα από τα πρόσωπα της διοργάνωσης), Μιράλμπα Σούλα, Μελίνα Μανιουδάκη και Δέσποινα Κωστάκη ήταν πρωταγωνιστές ωθώντας τον Άρη -μιας και αγωνίστηκαν με τα χρώματα του σαλονικιώτικου συλλόγου- να κατακτήσει την 1η θέση πανελλαδικά στις κατηγορίες Εφήβων – Νεανίδων σε ομαδικό επίπεδο.
Ο Παναγιώτης Κωστάκης ήταν το κεντρικό πρόσωπο καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Ο Ρεθεμνιώτης έφηβος κολυμβητής κατέκτησε 2 χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο.Το χάλκινο μάλιστα το κέρδισε αγωνιζόμενος μαζί με την αδερφή του, Δέσποινα η οποία έδωσε τη δική της μεγάλη προσπάθεια γι’ αυτή τη θέση.
Ο Παναγιώτης Κωστάκης βέβαια ήταν και στην 4η μέρα των αγώνων εξαιρετικός αφού στην κούρσα 4Χ100 στη Μικτή ομαδική των εφήβων κατέκτησε με τους υπόλοιπους συναθλητές του την 1η θέση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ρεθεμνιώτης κολυμβητής διήνυσε την απόσταση των 100μ σε χρόνο 51»64 και ήταν καταλυτικός για να φτάσει ο Άρης στο χρυσό μετάλλιο.
Παράλληλα, οι συναθλήτριές του Δέσποινα Κωστάκη και Μιράλμπα Σούλα λίγο έλειψε να κατακτήσουν κι εκείνες το χάλκινο μετάλλιο στη σκυτάλη 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική mix όμως το έχασαν για ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου.

Άκρως τιμητικές κατατάξεις
Γενικότερα, οι Ρεθεμνιώτες αθλητές-τριες ενθουσίασαν με τις αποδόσεις τους. Η Κατερίνα Δερεδάκη: ήταν συγκλονιστική στα 400μ καταλήγοντας 5η με χρόνο 5’26’’29. Στην 6η θέση τερμάτισε η Μαρία Γαλανομάτη η οποία αγωνίστηκε στα 50μ. στο ύπτιο κάνοντας εξαιρετικό χρόνο με 33’’42.
Στην άκρως τιμητική 6η θέση τερμάτισαν και οι Παμπαίδες Δημήτρης Φυρφίρης, Παντελής Δρανδάκης, Μάρκος Καρυστιανός, Γρηγόρης Πολάκης στη μικτή ομαδική στα 4Χ100μ κάνοντας χρόνο 4’44’’38.
Στην αποστολή του ΝΟΡ συμμετείχαν 19 παιδιά όπου η συνολική συγκομιδή ήταν 4 μετάλλια, 9 συμμετοχές σε τελικούς αγώνες αλλά και 33 παρουσίες στις καλύτερες 16άδες (προημιτελικά) της μεγάλης αυτής διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα
1η μέρα
Τελικοί
Παναγιώτης Κωστάκης: 6ος στα 50μ. Ύπτιο με 28’’38.
Μελίνα Μανιουδάκη: 8η στα 50μ. Ύπτιο με 32’’25.

Βαθμολογούμενη 16άδα
Γιάννης Σαριδάκης: 15ος στα 50μ. Ελεύθερο με 26’’99.
Μαρία Γαλανομάτη: 12η στα 50μ. Ελεύθερο με 29’’76.
Παναγιώτα Ζωιδάκη: 13η στα 50μ. Ελεύθερο με 28’’54.
Δημήτρης Φυρφίρης: 15ος στα 200μ,. Ύπτιο με 2’32’’88.
Μιράλμπα Σούλα: 15η στα 50μ. Ύπτιο με 32’’88.
Δέσποινα Κωστάκη: 9η στα 200μ. Ελεύθερο με 2’15’’37.

Εκτός 16άδας
Ραφαέλλα Μαφουδάκη: 23η στα 50μ. Ελεύθερο με 30’’71.
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 17η στα 200μ. Ύπτιο με 2’40’’20.
Μάρκος Καρυστιανός: 19ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’09’’69.
Αλεσάντρο Σούλα: 24ος στα 100μ. Πεταλούδα με 1’06’’96.

Σκυταλοδρομία
4Χ100μ. Ελεύθερο Εφήβων: 1η θέση (Άρης Θεσσαλονίκης) με 3’29’’94 (Ζαχαριάδης, Φλώρος, Σίσκος, Παναγιώτης Κωστάκης).

2η μέρα
Τελικοί
Κατερίνα Δερεδάκη: 5η στα 400μ. Μ.Α. με 5’26’’29
Κατερίνα Δερεδάκη: 7η στα 200μ. Πεταλούδα με 2’38’’41
Μαρία Γαλανομάτη: 6η στα 50μ. Ύπτιο με 33’’42
Ελευθερία Καφφάτου: 9η στα 400 Μ.Α. με 5’49’’47

Βαθμολογούμενη 16άδα
Παναγιώτης Κωστάκης 9ος στα 50μ. Ελεύθερο με 24’’33
Μιράλμπα Σούλα 10η στα 100μ. Πεταλούδα με 1’08’’27
Δημήτρης Σηφάκης 11ος στα 200μ. Ύπτιο με 2’16’’07
Ιωάννης Σαριδάκης 12ος στα 200μ. Ελεύθερο με 2’09’’29
Κωστάκη Δέσποινα 13η στα 50μ. Ελεύθερο με 28’’38
Μάρκος Καρυστιανός 15ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2’36’’17
Παντελής Δρανδάκης 15ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’19’’06

Εκτός 16άδας
Αλεξάνδρα Καπετανάκη: 18η στα 200μ. Ύπτιο με 2’33’’71
Παναγιώτα Ζωιδάκη: 23η στα 50μ. Ύπτιο με 34’’82
Δημήτρης Φυρφίρης: 19ος στα 50μ. Ύπτιο με 33’’22
Ραφαέλα Μαφουδάκη: 21η στα 100μ. Πρόσθιο με 1’25’’67
Γρηγόρης Πολάκης: 34ος στα 100μ. Πρόσθιο με 1’24’’15
Αλεσάντρο Σούλα: 17ος στα 200μ. Πεταλούδα με 2’29’’69

Σκυταλοδρομίες
4Χ100μ. Ελεύθερο Mix Ε-Ν: 3η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 3’47’’52 (Βασίλης Φλώρος, Παναγιώτης Κωστάκης, Μυρόπη Δάλλα, Δέσποινα Κωστάκη).

3η μέρα
Τελικοί
Γιάννης Σαριδάκης: 7ος στα 100μ. Ελεύθερο με 57’’74.

Βαθμολογούμενη 16άδα
Κατερίνα Δερεδάκη: 9η στα 200μ. Μ.Α. με 2’38’’17.
Παντελής Δρανδάκης: 14ος στα 50μ. Πρόσθιο με 35’’12.
Μάρκος Καρυστιανός: 15ος στα 200μ. Μ.Α. με 2’42’’03.

Εκτός 16άδας
Γρηγόρης Πολάκης: 36ος στα 50μ. Πρόσθιο με 38’’62.
Ραφαέλλα Μαφουδάκη: 20ή στα 100μ. Ελεύθερο με 1’06’’33.

Σκυταλοδρομίες
4Χ100μ. Μ.Ο. ΠΠ Β’: 6η θέση ΝΟΡ με 4’44’’38 (Δημήτρης Φυρφίρης, Παντελής Δρανδάκης, Μάρκος Καρυστιανός, Γρηγόρης Πολάκης).
4Χ200μ. Ελεύθερο Εφήβων: 1η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 7’43’’97 (Κ. Ζαχαριάδης, Α. Φλώρος, Α. Σίσκος, Παναγιώτης Κωστάκης).

4η μέρα
Τελικοί
Παναγιώτης Κωστάκης: 7ος στα 100μ. Ελεύθερο με .
Κατερίνα Δερεδάκη: 5η στα 400μ. Μ.Α. με 5’26’’29.

Βαθμολογούμενη 16άδα
Δέσποινα Κωστάκη: 10η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’01’’33.
Μιράλμπα Σούλα: 11η στα 100μ. Ελεύθερο με 1’01’’81.
Μαρία Γαλανομάτη: 13η στα 100μ. Ύπτιο με 1’14’’41.
Δημήτρης Φυρφίρης: 16ος στα 100μ. Ύπτιο με 1’10’’38.
Ελευθερία Καφφάτου: 15η στα 800μ. Ελεύθερο με 10’51’’.
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 16η στα 800μ. Ελεύθερο με 10’30’’61.
Ελευθερία Καφφάτου: 9η στα 400μ. Μ.Α. με 5’49’’47.
Ελευθερία Καφφάτου: 15η στα 1500μ. Ελεύθερο με 20’38’’47.

Εκτός 16άδας
Δημήτρης Σηφάκης: 26ος στα 200 Μ.Α. με 2’27’’89.
Χένρυ Κόουλμαν: 27ος 200μ. Μ.Α. στα με 2’29’’76.
Παναγιώτα Ζωιδάκη: 25η στα 50μ. Πεταλούδα με 32’’70.
Αλεσάντρο Σούλα: 24ος στα 50μ. Πεταλούδα με 30’’27.
Ευαγγελία Μυριοκεφαλιτάκη: 27η στα 100μ. Ύπτιο με 1’15’’30.
Χένρυ Κόουλμαν: 20ός στα 400μ. Μ.Α. με 5’13’’83.

Σκυταδρομία
4X100μ. Ελεύθερο Νεανίδων: 5η θέση Άρης Θεσσαλονίκης με 4’38’’60 (Δεληογλάνη, Κόρακα, Σιπητανού, Δέσποινα Κωστάκη).
4X200μ. Ελεύθερο Παμπαίδων Β’: 10η θέση ΝΟΡ με 9’31’’84 (Δημήτρης Φυρφίρης, Μάρκος Καρυστιανός, Παντελής Δρανδάκης, Γρηγόρης Πολάκης).
4X100μ. Μ.Ο. Mix Ν-Ε: 4ος Άρης Θεσσαλονίκης με 4’11’’76 (Σίσκος, Μανωλόπουλος, Μιράλμπα Σούλα, Δέσποινα Κωστάκη).