Στις αρχές της χρονιάς που τελειώνει συμπληρώθηκαν δέκα χρόνια από την εκδημία του συμπολίτη Γιάννη Σπανδάγου (1946-2012). Στη μνήμη του ο Χάρης Στρατιδάκης καλεί σ’ έναν περίπατο στα μέρη με τα οποία είχε συνδεθεί, αγάπησε και μελέτησε με τις έρευνες που έκανε και με τα βιβλία που εξέδωσε.
Η αναμνηστική βόλτα θα ξεκινήσει στις 10.00 το πρωί του προσεχούς Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου από την πλατεία του κτηρίου Δελφίνι, θα έχει 25 στάσεις και θα καταλήξει στις 12.00 το μεσημέρι, στον Δημοτικό Κήπο, κάτω από τον αγαπημένο του γιούκας.
Στη συνέχεια στο διπλανό αναψυκτήριο θα έχουμε τη δυνατότητα να πιούμε έναν καφέ στη μνήμη του, να ξεφυλλίσουμε κάποια απ’ τα βιβλία του και να ξαναδιαβάσουμε κείμενα που γράφτηκαν για τον αείμνηστο κοσμοπολίτη, μεταξύ των οποίων και το εύστοχο δίστιχο που έγραψε γι’ αυτόν ο Κώστας Καλλέργης:
Έδινες άλλη αίσθηση στη φύση των πραγμάτων
κι εκόσμησες στο διάβα σου την πόλη των γραμμάτων.
Το αίτημα του χαρακτηρισμού του νοσοκομείου Ρεθύμνου σε “άγονο κατηγορίας Α’ στηρίζουν οι τοπικές αρχές
Την ικανοποίηση του για την έμπρακτη, όπως την υπογράμμισε, στήριξη από τη μεριά των τοπικών αρχών και φορέων σε ότι...