18 °C Rethymno, GR
19/05/2022

Ο 7ος ΝΙΚΗΦΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ

Πιστοί στον θεσμό

Ο φετινός μεγάλος «νικηφόρειος δρόμος» των 22.400μ. αποδείχθηκε χανιώτικη υπόθεση. Ο Σταύρος Ζαγκανάς στους άνδρες και η Νάντια Συνατζανάκη στις γυναίκες έκαναν χρόνους τέτοιους 1.30.47 και 1.45.09 αντίστοιχα που ήταν δικαίως ασυναγώνιστοι. Βέβαια η μάχη των ανδρών κρίθηκε στο νήμα αφού για ένα δευτερόλεπτο, ο Μανώλης Σηφάκης πέρασε στη 2η θέση!
Στο καταπληκτικό αγώνισμα της σκυταλοδρομίας πρώτευσε το γνωστό δίδυμο Πετρογιάννης/Οικονομάκης του ΣΔΥΡ που έκοψε πρώτο την κορδέλα με χρόνο 1:30:59 ενώ στον αγώνα 5.300 ξεχώρισε η μορφή του Μιχάλη Φιλανδράκη με χρόνο 23:02. Στις γυναίκες ήταν η Ευαγγελία Μαυρακάκη που πάτησε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με χρόνο 25:50. Πάντως στο ίδιο αγώνισμα, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, είχαμε ρεθεμνιώτικες επιτυχίες με τον Γιώργο Γρηγορίου του ΣΔΥΡ να κάνει χρόνο 24:24 και την Πόπη Στάλα αντίστοιχα στις γυναίκες με 27:50.
Κοντολογίς, λίγα 24ωρα μετά την τέλεση του πολυδιάστατου αυτού αγώνα ο οποίος τελέστηκε έπειτα από 2 χρόνια λόγω της πανδημίας κυριάρχησε η εντύπωση ότι οι οικισμοί της Δημοτικής Ενότητας Νικηφόρου Φωκά του Δήμου Ρεθύμνου πήραν ζωή, γέμισαν με νιάτα αλλά και με ανθρώπους που «το έλεγε η καρδιά τους» και που στο τέλος κέρδισαν τον ίδιο τους τον εαυτό.
Αυτό αποδείχθηκε από τη μεγάλη προσέλευση των αθλητών-τριών που ήταν πολύ μεγάλη με παιδιά και μεγάλους όλων των ηλικιών από διάφορα μέρη της Κρήτης αλλά και της υπόλοιπης Ελλάδα μα και του εξωτερικού.
Αναλυτικά, ο 7ος Νικηφόρειος Δρόμος εκτός από το μεγάλο αγώνισμα των 22.400μ. είχε την ποδηλατοβόλτα μήκους 22.400μ. από το Ατσιπόπουλο έως το Καλονύκτι ενώ σε περίοπτη θέση ήταν όλα τα αγωνίσματα όπως, ο παιδικός αγώνα των 2000μ. από την Παλαίλημνο έως το Καλονύκτι, τη SUPPORT ποδηλασία των 22.400μ. από το Ατσιπόπουλο έως το Καλονύκτι.
Φυσικά, ουδείς εξαίρεσε τον έτερο παιδικό αγώνα των 1.200μ. από τον Πρινέ έως το Ατσιπόπουλο. Ο Νικηφόρειος δρόμος όμως είχε και δράση πέρα από κάθε ανταγωνισμό όπως ήταν, η φυσιολατρική πεζοπορική διαδρομή.
Στο τέλος της όλης επίπονης προσπάθειας τους αθλητές περίμενε η θερμή φιλοξενία των κατοίκων της περιοχής με την παράθεση πλούσιου παραδοσιακού γεύματος σε συμμετέχοντες και παρευρισκομένους στο χωριό Καλονύχτι, το οποίο προσέφερε ο τοπικός Πολιτιστικός Σύλλογος.
Τη διοργάνωση ανέλαβαν το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου και ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, των εθελοντικών ομάδων και με τη συνεργασία των Πολιτιστικών Συλλόγων της Δημοτικής Ενότητας Νικηφόρου Φωκά.
Σε αυτό το σημείο, ο Δήμος Ρεθύμνου και το Τμήμα Αθλητισμού θέλησε να ευχαριστήσει θερμά την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης για τη στήριξη που μας προσέφερε καθώς και όλους τους φορείς, χορηγούς και εθελοντές που βοήθησαν για την διεξαγωγή του 7ου Νικηφόρειου Δρόμου.

Τα αποτελέσματα σε 5 αγώνες:

Γενική 22,400μ. Ανδρών
1. Σταύρος Ζαγκανάς (ΧΑΝΙΑ) 1:30:47
2. Μανώλης Σηφάκης (ΟΦΗ) 1:30:48
3. Χαράλαμπος Μπαλωμενάκης ΧΑΝΙΑ) 1:41:16

Γενική 22,400μ. Γυναικών
1. Νάντια Συνατζανάκη (ΧΑΝΙΑ) 1:45:09
2. Ειρήνη Φουρναράκη (ΣΜΚ) 1:56:01
3. Δήμητρα Βίτσα (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 2:04:10

Γενική 22,400μ. Ανδρών (οι 50 πρώτοι)
1. Σταύρος Ζαγκανάς (ΧΑΝΙΑ) 1:30:47
2. Μανώλης Σηφάκης (ΟΦΗ) 1:30:48
3. Χαράλαμπος Μπαλωμενάκης ΧΑΝΙΑ) 1:41:16
4. Σπύρος Σηφακάκης (ΣΔΥΡ) 1:41:21,
5. Ιωάννης Οικονομάκης (ΣΔΥΡ) 1:41:40
6. Νάντια Συνατζανάκη 1:45:09
7. Στράτος Βιολάκης (Pilala Wellness Activities) 1:45:16
8. Δημήτρης Καραμπίνας (ΣΔΥΡ) 1:48:01
9. Μανόλης Λουκάκης (ΣΔΥΡ) 1:50:50
10. Μανόλης Πευκιανάκης (ΣΔΥΡ) 1:51:50,

Θέσεις: 11-20
11. Γιάννης Μπουμπούσης 1:52:05, 12. Gjyla Alessandro 1:53:22, 13. Μανώλης Μοσχονάς 1:53:48, 14. Νικόλαος Καλαϊτζάκης (ΣΜ Κρήτης) 1:54:23, 15. Εμμανουήλ Γιακουμάκης (ΣΔΥΧ) 1:55:14, 16. Δημήτρης Ευαγγέλου (Καρδιά του Παιδιού) 1:55:35, 17. Ειρήνη Φουρναράκη (ΣΜ Κρήτης) 1:56:01, 18. Αντώνης Δασκαλάκης (ΣΔΥΧ) 1:59:26, 19. Διονύσης Παπαδάτος (free runners) 1:59:26, 20. Χάρης Γρυπάρης 2:00:27.

Θέσεις: 21-30
21. Θανάσης Μαρίνος 2:01:35, 22. Θεόδωρος Παπαδάκης (Ρέθυμνο) 2:02:09, 23. Κώστας Σπυρόπουλος 2:03:31, 24. Δημήτρης Καλογεράκης (Eleftheroupoli Runners) 2:03:34, 25. Δήμητρα Βίτσα (Ηράκλειο) 2:04:10, 26. Γιάννης Παπαδάκης 2:04:43, 27. Στέλιος Σταυγιανουδάκης (ΣΔΥΡ) 2:04:52, 28. Βαγγέλης Κουγεντάκης (ΣΔΥΡ) 2:04:52, 29. Θεόδωρος Πίσσας (ΣΔΥΡ) 2:04:52, 30. Χρήστος Κοκκινάκης (Ρέθυμνο) 2:05:02,

Θέσεις: 31-40
31. Άννα Γεωργίου (ΣΔΥΡ) 2:05:13, 32. Νικόλαος Κουβαδάκης 2:05:18, 33. Μιχαήλ Τσικνάκης (Ηράκλειο) 2:05:29, 34. Δημήτρης Τσιτονάκης (Αεροπορία) 2:05:59, 35. Βασίλης Κατσής (ΣΔΥΡ) 2:06:06, 36. Αντώνης Σπέρτος (ΣΔΥΡ) 2:06:09, 37. Κωνσταντίνος Σπαχής (Ίκαρος) 2:06:09, 38. Κώστας Βελιβασάκης (Καρδιά του Παιδιού) 2:06:16, 39. Ελένη Γαλεράκη (Crete Running) 2:06:20, 40. Μιχάλης Μπελιβανάκης (ΟΥ Κρήτης – Μεγαλόνησος) 2:06:29,

Θέσεις 41-50:
41. Παύλος Μαυρικάκης (Καρδιά του Παιδιού) 2:08:05, 42. Δημήτρης Παπαδάκης (Καρδιά του Παιδιού) 2:08:14, 43. Νικόλαος Σταυρόπουλος (Αεροπορία) 2:08:21, 44. Ανδρέας Τζαγκαράκης (ΝΟΡ) 2:09:29, 45. Αριστοτέλης Διλιντάς (Periklis Trianing) 2:10:11, 46. Βασίλης Γούδας 2:12:07, 47. Γιάννης Φωτάκης (ΣΔΥΡ) 2:13:10, 48. Νικόλαος Κοντζεδάκης (ΣΔΥΡ) 2:13:53, 49. Θοδωρής Βουρβαχάκης (ΣΔΥΡ) 2:15:12, 50. Αντώνης Μίχος (Ηράκλειο) 2:15:33.

Γενική 5,300μ. Ανδρών
1. Μιχάλης Φιλανδράκης ( ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ) 0:23:02
2. Χρήστος Γκούμας 0:23:59
3. Γέωργιος Γρηγορίου (ΣΔΥΡ) 0:24:24
4. Δημοσθένης Νταγκάς (ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ) 0:24:57.166
5. Θοδωρής Χριστοφοράκης 0:27:03.806
6. Γιάννης Πετράκης 0:27:06.056
7. Ευάγγελος Μαθιουδάκης 0:27:12.713
8. Γιάννης Ηλιάκης 0:28:00.860
9. Μάνος Πουλάκης (ΣΔΥΡ) 0:28:14.823
10. Εμμανουήλ Κληρονομάκης (ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ ΤΡΤ) 0:29:07.370

Γενική 5,300μ. Γυναικών
1. Ευαγγελία Μαυρακάκη (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ) 0:25:50
2. Μαρίτα Παπαβασιλείου (ΣΔΥΡ-MYRAN MANELAKIS TEAM) 0:27:17
3. Πόπη Στάλα (ΣΔΥΡ) 0:27:50
4. Αγγελική Πελεκανάκη (ΧΑΝΙΑ) 0:27:59.193
5. Μαρίνα Κοσκερίδου (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ) 0:31:00.020
6. Σαμπρίνα Κόλλετ Σαμπρίνα ( ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 0:31:11.456
7. Μαρίνα Φλουρή (ΣΔΥΡ) 0:31:54.806
8. Αντωνία Νησανάκη 0:33:27.733
9. Ελένη Σπαντιδάκη 0:34:46.776
10. Μαρία Σκουρβουλιανάκη 0:35:04.660

Γενική Σκυταλοδρομίας 2Χ11.200μ.
1. Πετρογιάννης/Οικονομάκης (ΣΔΥΡ) 1:30:59
2. Τσορδαλάκης/Παπαδάκης (ΣΔΥΡ) 1:40:49
3. Περάκης/Μουντάκης (ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ TRT) 1:45:07
4. Σούφης/Μπετεινάκης (ΣΔΥ ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ – ΧΟΧΛΙΟΣ ΤΕΑΜ) 1:46:47.520
5. Κοκολάκης/Ακρωτηριανάκης (ΣΥΔΡ) 1:47:50.247
6. Σηφακάκης/Καλογεράκης (ΣΔΥΡ) 1:48:33.210
7. Σωμαράκης/Σωμαράκη (RUNFUN) 1:51:56.764
8. Μαυρομουστακάκης/Μανουσογιαννάκης (ΣΥΝΤΡΕΧΑΛΑΚΙΑ) 2:01:35.104
9. Περιστεράκης/Γιαννακάρη (OCTO TRAINING LAB) 2:10:00.384
10. Κριάρης/ Αραμπατζής (ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ TRT) 2:10:48.954