Φτάσαμε στο δεύτερο 10ήμερο του Μαΐου και το ζευγάρι του τελικού έγινε γνωστό! Το Platanos Tours θα κληθεί να αντιμετωπίσει το Φώτο Έκφραση στο μεγάλο ματς της ερχόμενης Δευτέρας στις 23 του μηνός στο γήπεδο της Σοχώρας. Πρόκειται για δύο ομάδες που έφτασαν δικαιωματικά στον μεγάλο τελικό αποκλείοντας τα ΤΕΕ Ρεθ./Μηχανικούς και τους Δικηγόρους αντίστοιχα. Το Platanos Tours κέρδισε με σκορ 4-2 και το Φωτο Έκφραση με 3-1.
Αυτό όμως που έμεινε περισσότερο στις μνήμες όλων ήταν ότι τα παιγνίδια είχαν αμφίρροπη εξέλιξη και οι νικητές κρίθηκαν δικαίως μεν, στις λεπτομέρειες δε.
Το γήπεδο των Μισιρίων το βράδυ της περασμένης Δευτέρας γέμισε από παίκτες, που άλλοι θυμήθηκαν την νιότη τους κι άλλοι απέδειξαν ότι είναι σα να μην την αποχωρίστηκαν ποτέ.
Ήταν, πέρα από κάθε άλλη φορά, οι πιο καλοί και οι πιο ποιοτικοί ημιτελικοί του πρωταθλήματος παλαιμάχων 8Χ8 που διοργανώνει τα τελευταία χρόνια Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου.
Με ενδιαφέρον ο μικρός και ο μεγάλος τελικός
Στον μικρό τελικό, την ίδια ημέρα αλλά λίγο νωρίτερα, θα δώσουν ραντεβού οι ηττημένοι των δύο ημιτελικών, το TEE Ρεθ./Μηχανικοί και οι Δικηγόροι. Οι δύο ομάδες θα παλέψουν για το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση, που προφανώς και θα απαλύνει την όποια στεναχώρια τους για το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν εκείνοι να βρίσκονται στον μεγάλο τελικό.
Με την προσμονή λοιπόν των αγώνων της ερχόμενης Δευτέρας και με το δεδομένο πια ότι δεν θα έχουμε τα ευτράπελα της περσινής παρωδίας, ο μικρός και ο μεγάλος τελικός θα αποτελέσουν το κύκνειο άσμα μιας διοργάνωσης που κύλησε ομαλά και που κατάφερε να φέρει πιο κοντά παλιούς, νεότερους παίκτες μα κυρίως συνάδελφους από τον δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα εργασίας.
Οι ομάδες συμμετείχαν με τους παρακάτω ποδοσφαιριστές:
Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:
Platanos Tours – ΤΕΕ Ρεθ./Μηχανικοί 4-2
Φώτο Έκφραση – Δικηγόροι 3-1
PLATANOS TOURS: Μανουσάκης Φ. Βουγιουκαλάκης Μ., Xhera A., Κουκουβάγιας Ι., Κλάδος Π., Δελήμπασης Χ., Μαρινάκης Σ., Ζουμπεράκης Ν., Μαυράκης Μ., Μπαξεβάνης Θ., Τζανιδάκης Γ.
Τ.Ε.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ/ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ: Κανακάκης Α., Κουκάκης Ν., Πετρογιαννάκης Ν., Μαρκουλάκης Δ., Μαθιουδάκης Σ., Ηλιάκης Ε., Αρχοντάκης Ζ., Δασκαλάκης Ν., Αραμπατζόγλου Α., Τσουπάκης Ε., Παπαγιαννάκης Ε., Μαραβελάκης Γ., Κιοσσές Ε., Δρουδάκης Γ., Μαλάς Α., Κουτσουδάκης Π., Λαγουδάκης Γ., Μαριδάκης Κ.
ΦΩΤΟ ΕΚΦΡΑΣΗ: Μακριδάκης Κ., Κουγιεντάκης Ε., Μπουρμπάκης Ε., Αποστολάκης Ν., Κιουρτσιδάκης Ν., Τζουρμπάκης Μ., Χόμπης Χ., Δρουδάκης Ν., Ανυφαντάκης Ν., Αλεξάκης Ν., Διαμαντάκης Μ., Μακριδάκης Ε., Σερλής Ε., Σταματάκης Γ., Νησανάκης Ι.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Μοράκης Α., Δεβεράκης Δ., Γεωργαλής Φ., Πετροπουλάκος Σ., Κουρμούλης Γ., Παπαδάκης Ι., Ραπτάκης Χ., Σταρράς Σ., Καλαϊτζάκης Α., Κουταλάς Γ. Νικολιδάκης Π., Τσικνάκης Ν.
Έτσι την ερχόμενη Δευτέρα θα διεξαχθούν οι τελικοί ως εξής:
Δευτέρα (23/5):
Μικρός τελικός
Γηπ. Ρεθύμνου, 20.00: ΤΕΕ Ρεθ./Μηχανικοί – Δικηγόροι
Μεγάλος τελικός
Γηπ. Ρεθύμνου, 21.30: Platanos Tours – Φωτο Έκφραση
Χρυσός χορηγός της διοργάνωσης είναι η εταιρεία Μανουκαράκης Α.Ε.