Το ΤΕΙ Κρήτης είναι συντονιστής του Ευρωπαϊκού ανταγωνιστικού προγράμματος εκπαίδευσης και επιμόρφωσης «Καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις στον τομέα της Φυσικής Πλάσματος με Ισχυρά Laser», το οποίο χρηματοδοτείται από το Erasmus+.
Ειδικότερα, στο πρόγραμμα συμμετέχουν: ΤΕΙ Κρήτης-Κέντρο Φυσικής Πλάσματος και Laser συντονιστής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, University of York (UK), University of Bordeaux (FR), Queens University of Belfast (UK), Ecole Polytechique (FR), Czech Technical University of Prague (CZ), University of Salamanca (SP).
Η εκπαίδευση αφορά προχωρημένη και καινοτόμα εκπαίδευση (σεμινάρια και εργαστήρια) σε θέματα αλληλεπίδρασης ισχυρών laser με την ύλη και σχετικές εφαρμογές και γίνεται από Καθηγητές όλων των Πανεπιστημίων.
Το πρόγραμμα ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2017 από το York της Αγγλίας και οι μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές των παραπάνω Πανεπιστημίων λαμβάνουν εκπαίδευση στα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια μέχρι το Μάρτιο του 2019.
Η εντατική εκπαίδευση στο ΤΕΙ Κρήτης (Κέντρο Φυσικής Πλάσματος και Laser του ΤΕΙ Κρήτης) θα έχει διάρκεια από 2 Ιουλίου έως 13 Ιουλίου 2018 και θα λάβει χώρα στις νεόδμητες εγκαταστάσεις του Κέντρου στο Ρέθυμνο με την χορηγία του Δήμου Ρεθύμνης στις εσωτερικές μετακινήσεις και στο κοινωνικό πρόγραμμα.