11 °C Rethymno, GR
03/02/2023

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΝΟΥΣΕΛΗΣ ΤΟΥ ΝΟΡ ΚΛΗΘΗΚΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΑΓΩΝΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΣΤΕΣ Κ15

Προεπιλογή στο «Talents Cup»

Για το πρώτο τουρνουά υδατοσφαίρισης Κλιμακίων της Εθνικής ομάδας Παίδων (Κ15) με την επωνυμία «Talents Cup» ετοιμάζεται ένα παιδί που προέρχεται από το ρεθεμνιώτικο πόλο κι αυτό δεν είναι άλλο από τον Χρήστο Μανουσέλη.
Ο νεαρός πολίστας του ΝΟΡ έλαβε την τιμητική κλήση από το κλιμάκιο προκειμένου να λάβει μέρος σ’ ένα τουρνουά που θα έχει τον χαρακτήρα «τεστ». Οι πολίστες που κλήθηκαν να συμμετάσχουν θα κολυμπήσουν στο κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου σ’ ένα γεμάτο διήμερο από υδατοσφαίριση την Τετάρτη 28 και την Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου.
Στο τουρνουά θα συμμετάσχουν τέσσερις ομάδες, που κάθε μια από αυτές θα απαρτίζεται από αθλητές γεννημένους το 2008 και οι οποίοι θα είναι χωρισμένοι σε γεωγραφικές ομάδες κατόπιν επιλογής που έγινε μετά την ολοκλήρωση του Α’ κύκλου των πανελληνίων Καμπ.
Οι αγώνες εντάσσονται στο πρόγραμμα των δραστηριοτήτων της Κ15 για τη σεζόν 2022-23, με παράλληλους στόχους το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, καθώς και την ανάπτυξη του αθλήματος.
Στόχος των ανθρώπων που βρίσκονται στα κλιμάκια είναι να μπορέσει η συγκεκριμένη αθλητική σύζευξη των κορυφαίων πολιστών της ηλικιακής αυτής κατηγορίας να αποτελέσει θεσμό προκειμένου η στελέχωση των εθνικών μας ομάδων να γίνεται πιο καταρτισμένα και φυσικά με καλύτερη ευστοχία επιλογών.
Οι αγώνες θα γίνουν με το σύστημα Pool, ενώ κατόπιν θα υπάρξει Μικρός/Μεγάλος Τελικός μεταξύ των ομάδων 1-2 και 3-4. Όλοι από το οικογενειακό περιβάλλον του Χρήστου Μανουσέλη, από τον ΝΟΡ αλλά και από την αθλητική στήλη των «ΡΝ» εύχονται στον Ρεθεμνιώτη πολίστα τα καλύτερα.

Το πρόγραμμα:
Τετάρτη 28/12:
9.00: Central Talents Blue – Central Talents White
10.15: North Talents – South Talents
20.30 Central Talents Blue – South Talents
21.45: North Talents – Central Talents White

Πέμπτη 29/12:
9.00: North Talents – Central Talents Blue
10.15: Central Talents White  – South Talents

Μικρός τελικός
20.30: 3η ομάδα – 4η ομάδα

Μεγάλος τελικός
21.45: 1η ομάδα – 2η ομάδα

Talents South (Νότιο κλιμάκιο)
α/α Ονοματεπώνυμο …..Έτος ….Σύλλογος
1. Σταύρος Ζουζούνης ………..2008 …ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
2. Βαγγέλης Γεωρβασάκης …2008
3. Στέλιος Μπιτζανάκης ……..2008
4. Χρηστος Μανουσέλης …….2008 …ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
5. Μιχάηλ-Άγγελος Βάλσαμος 2008 ..ΟΦΗ
6. Νικόλαος Γαλιφιανάκης …..2008 ..ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
7. Κωνσταντίνος Μπιτσάκος …2008 ..ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ
8. Ηλίας Αγγελόπουλος ………..2008
9. Άγγελος Λαμπάτος ……………2008
10. Κωνσταντίνος Κρεμαντάλας 208
11. Αχιλλέας Γιώτης ……………..2008
12. Αθανάσιος Μούσσας ………..2008 ..ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ
13. Γιώργος Μπεκρής …………..2008
14. Βίκτωρας Τετώρος ………….2009 ..ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ