Στον 5ο Διεθνή Διαγωνισμό Πιάνου, «Banatus Temesiensis – international Competition for Young Pianists 2024», στην Τιμισοάρα, συμμετείχαν το Μάρτιο τρεις μικροί πιανίστες από το Ρέθυμνο, αποσπώντας τα πρώτα βραβεία του διαγωνισμού.
Συγκεκριμένα, ο Ορφέας Αν. Χριστονάκης (11 ετών), μαθητής του Δημοτικού Ωδείου Ρεθύμνου, απέσπασε το 1ο βραβείο και Τρόπαιο,για την κατηγορία 11-14 ετών.
Ο Ανδρέας Ρεϊζάκης (7 ετών), μαθητής του Δημοτικού Ωδείου Ρεθύμνου, και ο Γιώργος Σπυριδάκης (9 ετών), μοιράστηκαν το 1ο βραβείο και το βραβείο εξαιρετικής επίδοσης, στην κατηγορία 7 – 10 ετών.
O Διαγωνισμός διοργανώνεται από το Κέντρο Μουσικής και Διεπιστημονικής έρευνας του Δυτικού Πανεπιστημίου της πόλης και συμμετείχαν 131 πιανίστες.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για την σημαντική τους επιτυχία, στους γονείς και φυσικά στην καθηγήτριά τους, κα Ντιάνα Νάγκη.