Την πρώτη του ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ερμής μέσα στο “Ατσαλένιο”. Το γκολ του Γιακουμάκη στο 27′ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και που φέρνει σχετικά πίσω τον Ερμή στη βαθμολογία. Αυτή η πρώτη ήττα, τον κάνει να υποχωρεί στην 4η θέση αν και όπως αποδεικνύεται, σ’ αυτό το πρωτάθλημα… “τσέπης” τα πράγματα ανατρέπονται ακόμα από αγώνα σε αγώνα…
Αλήθεια είναι όμως ότι, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια άρα, και τα μη θετικά αποτελέσματα θα πρέπει να αποτραπούν από τούδε και στο εξής. Αυτή η ήττα που είχε δικαίωμα να κάνει ο Ερμής, ήρθε. Στους εναπομείναντες τέσσερις αγώνες (και με δεδομένο ότι ο Ερμής εκτίει το προγραμματισμένο του ρεπό), εφόσον διεκδικεί την άνοδο, θα πρέπει να κυνηγήσει δύο νίκες η μία εκ των οποίων είναι δεδομένη (3-0 επί της ΕΠΣ Λασιθίου).
Αλήθεια είναι επίσης ότι οι πρωταθλητές Ηρακλείου που πλέον είναι πρώτοι, είναι από τις πιο ποιοτικές και δυσκολοκατάβλητες ομάδες κάτι που το γνώριζαν εκ προοιμίου στα Ζωνιανά.
Το ματς στο “Ατσαλένιο” αρχικά είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα έως ότου φτάσουμε στο πρώτο αξιοσημείωτο σουτ από τον Παπασπύρου στο 12′ το οποίο μπλόκαρε ο Δερμιτζάκης.
Αυτό το… σουτ σα να ξεμπλόκαρε τις “αναστολές” του ΠΟΑ ο οποίος ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες για να φτάσει κοντά στην εστία του Δερμιτζάκη. Και, παρ’ όλο που δέχθηκε το γκολ στο 27′, ο Ερμής ένα λεπτό νωρίτερα, είχε ένα καλό σουτ από τον Ξηρό με τον Ρουμπάκη να παραχωρεί κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αρμόα γύρισε στον Παπασπύρο, εκείνος έδωσε στον Γιακουμάκη κι ο τελευταίος αφού στόπαρε τη μπάλα, με γυριστό, όχι δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Έκτοτε, ο Ερμής θέλησε να αντιδράσει και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας μια καλή στιγμή στο 45′ με το απευθείας φάουλ του Γκέκα όπου η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Στην επανάληψη, οι ομάδες υπενθύμισαν σε όλους ότι πρόκειται για ένα κρητικό ντέρμπι. Ουδείς υπερίσχυε. Στο 57′ ο ΠΟΑ είχε ένα καλό σουτ με τον Αρμόα όπου ο Δερμιτζάκης έδιωξε σε κόρνερ ενώ στο 60′ ο Νίκος Καραδάκης πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή αποσύροντας τον Βελιβασάκη και ρίχνοντας τον πιο επιθετικογενή Κουκούλη.
Στο 61′ και στο 63′ ο ΠΟΑ έχει άλλες δύο καλές στιγμές με τον Δερμιτζάκη να διώχνει σε κόρνερ στην πρώτη ενώ στη δεύτερη ο Γιακουμάκης δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι σ’ εκείνο το σημείο έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ως το 71′. Έκτοτε οι γηπεδούχοι οδήγησαν το ματς στη δύναμη ενώ υπήρξαν πολλές διακοπές ανακόπτοντας τον ρυθμό που ήθελε να βάλει στο παιγνίδι του ο Ερμής. Στο 82′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη ρεθεμνιώτικη ομάδα όταν μετά από αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ξηρό, ο οποίος έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Σα να μην έφτανε αυτό ήρθε και η απευθείας κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα Δερμιτζάκη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.
ΠΟΑ (Μ. Πίτσος): Ρουμπάκης Γ., Δαμιανάκης, Λουμπάκης, Ρουμπάκης Μ., Κασσωτάκης (36′ Νάτος), Παπασπύρος, Ικεότσα, Κεφαλούκος, Κερμενίδης, Αρμόα (80′ Σφυρογιαννάκης), Γιακουμάκης (90′ Βοργιάς).
ΕΡΜΗΣ (Ν. Καραδάκης): Δερμιτζάκης, Γεμιστός, Ζερβός, Μπαμπουλάκης, Ρουμπάκης Γ. (68′ Σαριδάκης), Βελιβασάκης (60′ Κουκούλης), Χριστοδούλου, Γκέκας, Σηφακάκης, (71′ Σπαχής), Σκουτέλης, Ξηρός.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
ΠΟΑ – Ερμής Ζωνιανών ……………1-0
Απόλλων Ποντίων – Γρανίτης …3-1
Ατρόμητος Πειραιά – Χαϊδάρι …1-0
Ρεπό: ΕΠΣ Λασιθίου
Η βαθμολογία
Ομάδα …………………..Β. …Ν-Ι-H ..Γκολ
1. ΠΟΑ ………………………….…7 ….2-1-0 …5-1
2. Χαϊδάρι ………………………..6 ….2-0-1 …5-1
3. Ερμής Ζωνιανών ………..4 ….1-1-1 …1-1
-. Ατρόμητος Πειραιά ……..4 ….1-1-0 …1-0
5. Απόλλων Ποντίων ……..3 ….1-0-1 …1-2
6. Γρανίτης Χανίων ……….1 ….0-1-2 …2-5
7. ΕΠΣ Λασιθίου …………….0 ….0-0-1 …0-3
Η επόμενη (4η) αγωνιστική
Κυριακή 4 Ιουνίου
Χαϊδάρι – Γρανίτης
ΠΟΑ – Απόλλων Ποντίων
ΕΠΣ Λασιθίου – Ατρόμητος Πειραιά 0-3 α.α.
Ρεπό: Ερμής Ζωνιανών