11 °C Rethymno, GR
28/01/2023

Ν.ΟΠΕΡ ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΚΡΙΑ, 0-3 ΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

«Εκτός» είναι αλλιώς…

Φαίνεται πως τα υπόλοιπα παιγνίδια του πρωταθλήματος θα ζητήσει να τα δώσει στην Αθήνα! Ο Ν.ΟΠΕΡ κέρδισε για 3η φορά φέτος στην Αθήνα, τώρα κόντρα στην Ηλιούπολη με 0-3 σετ και έκανε το εξής σπάνιο… Όλες οι νίκες της είναι καταγεγραμμένες σε αθηναϊκό έδαφος!
Οι κοπέλες του Γ. Μπουρμπάκη και του Μαρούλη κατάφεραν να πάρουν το α’ σετ με 21-25 βάζοντας άγχος στις αντίπαλές τους. Στο β’ σετ είχαμε και πάλι ντέρμπι όμως ο Ν.ΟΠΕΡ το κέρδισε κι αυτό με 20-25 έχοντας τη συνεισφορά των Μαριάτου, Μεταξά, παίκτριες οι οποίες ήρθαν στον κυανοκίτρινο σύλλογο από την Άθλεση ως προσθήκες των τελευταίων ωρών.
Τελικά, οι Ρεθεμνιώτισσες έφυγαν θριαμβεύτριες από το κλειστό της Ηλιούπολης κερδίζοντας άνετα το γ’ σετ με 14-25 και αποχαιρέτισαν με έναν ιδανικό τρόπο το 2022.
Τα σετ: 21-25, 20-25, 14-25.
Ν. ΟΠΕΡ (Μπουρμπάκης – Μαρούλης): Ανδρακάκου, Μηλάκη, Κουταλά, Γκαρσία, Βερβερίδη, Χρηστάκη, Παπαδάκη (λ), Ποδαρά, Μακρυδάκη, Καλιαφεντάκη, Κωνσταντάκη (λ), Μαριάτου – Μεταξά.

 

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:
Ηλιούπολη – Ν. ΟΠΕ Ρεθύμνου ……0-3
(21-25, 20-25, 14-25)

Μίλων – Άρτεμις ………………………..3-0
(25-22, 25-14, 25-15)

Πετρούπολη – Α.Ε. Αμπελοκήπων ..3-0
(25-20, 25-09, 25-21)

Αγ. Παρασκευή – Ιωνικός ……………1-3
(17-25, 15-25, 25-18, 12-25)

Αργυρούπολη – Αστέρας Αγ. Δημητρίου 3-0
(26-24, 25-17, 25-18)

Απόλλων – Ηρακλής …………………..1-3
(25-20, 18-25, 12-25, 14-25)

Η βαθμολογία
Ομάδα ……………………Β. .Ν-Η ..Σετ
1. Ιωνικός Νίκαιας ……….23 …8-0 ..24-5
2. ΑΟΝΣ Μίλων ……………22 …7-1 …23-4
3. ΓΣΚ Ηρακλής …………..19 …6-2 …21-11
4. ΑΟΝ Αργυρούπολης ….18 …6-2 …20-8
5. Αστέρας Αγ. Δημητρίου 15 .5-3 ..16-10
6. ΓΣ Πετρούπολης ………12 4-4 …13-13
7. Ν.ΟΠΕ Ρεθύμνου ……..10 …3-5 ..12-16
8. Αγ. Παρασκευή ………..9 …2-6 …13-17
9. ΓΣ Ηλιούπολης …………8 …3-5 ..11-18
10. ΑΕ Αμπελοκήπων ………4 …2-6 …8-22
11. ΑΓΣ Άρτεμις ……………2 …0-8 ..4-24
-. ΑΣΠ Απόλλων ………..2 …1-7 ..6-23

Η επόμενη (9η) αγωνιστική
Σάββατο 7 Ιανουαρίου, 2023
Κλ. Ζηρίνειο, 17.00: Ηρακλής Κ. – Μίλων
Κλ. Γουδίου, 17.00: Αμπελόκηποι – Αργυρούπολη
Σελεπίτσαρι, 17.30: Ιωνικός – Πετρούπολη
Κλ. Κορυδαλλού, 18.00: Άρτεμις – Αγία Παρασκευή
Κλ. Αγ. Δημήτριου, 20.00: Αστέρας Αγ. Δημήτριου – Ηλιούπολη

Κυριακή 8 Ιανουαρίου, 2023
Κλ. «Μ. Μερκούρη», 16.00: Ν.ΟΠΕΡ – Απόλλων