Το “ρόδι έσπασε” με την έλευση του 2023 ο γυναικείος Ν.ΟΠΕΡ στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2. Έπειτα από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σε εντός έδρας παιγνίδι και δη στο “Μελίνα Μερκούρη”. Με το 3-1 σετ απέναντι στον Απόλλωνα, οι κοπέλες του Γιώργου Μπουρμπάκη “ξόρκισαν” το κακό που τις κυνηγούσε εδώ και περίπου 3 μήνες παρ’ ότι μακριά από το Ρέθυμνο είχαν φτάσει σε 3 νίκες!
Με την επικράτηση των Ρεθεμνιωτισσών επί του Απόλλωνα, άνοιξε συνάμα και η όρεξη για είσοδο στην πρώτη “5αδα”. Δεν είναι κάτι εύκολο αλλά όχι ακατόρθωτο με τη φόρα που δείχνουν ότι έχουν πάρει…
Το ματς απέναντι στους ουραγούς δεν ήταν… παιγνιδάκι. Τα σετ γέμισαν με πόντους με πιο αμφίρροπο το β’ όταν ο Απόλλωνας έκανε το 1-1 (σ.σ. ο Ν.ΟΠΕΡ είχε κατακτήσει το πρώτο με 25-19).
Η αποτροπή μιας νέας ήττας μέσα στο “σπίτι” τους όμως αποδείχθηκε η κύρια αφορμή ούτως ώστε, να “ανεβάσουν στροφές” και να κάνουν δικά τους τα επόμενα 2 σετ με 25-16 και 25-13.
Τα σετ: 25-19, 24-26, 25-16, 25-13.
Ν. ΟΠΕΡ (Μπουρμπάκης): Ανδρακάκου, Μηλάκη, Κουταλά, Γκαρσία, Βερβερίδη, Χρηστάκη(λ), Παπαδάκη (λ), Ποδαρά, Καλογριδάκη, Καλιαφεντάκη, Σταμνά, Μαριάτου – Μεταξά.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
Ηρακλής Κ. – Μίλων ………………1-3
(25-20, 23-25, 18-25, 21-25)
Αμπελόκηποι – Αργυρούπολη …0-3
(20-25, 24-26, 16-25)
Ιωνικός – Πετρούπολη ……………3-0
(25-14, 25-18, 25-12)
Άρτεμις – Αγ. Παρασκευή ……….0-3
(21-25, 18-25, 19-25)
Αστέρας Αγ. Δημ. – Ηλιούπολη ..3-2
(27-25, 19-25, 25-16, 23-25, 15-09)
Ν. ΟΠΕΡ – Απόλλων Π. …………..3-1
(25-19, 24-26, 25-16, 25-13)
Η βαθμολογία
Ομάδα ……………………Β. .Ν-Η ..Σετ
1. Ιωνικός Νίκαιας ……….26 …9-0 ..27-5
2. ΑΟΝΣ Μίλων ……………25 …8-1 …26-5
3. ΑΟΝ Αργυρούπολης ….21 …7-2 …23-8
4. ΓΣΚ Ηρακλής …………..19 …6-3 …22-14
5. Αστέρας Αγ. Δημητρίου 17 .6-3 ..19-12
6. Ν.ΟΠΕ Ρεθύμνου ……..13 …4-5 ..15-17
7. ΓΣ Πετρούπολης ………12 ..4-5 …13-16
-. Αγ. Παρασκευή ………..12 …3-6 …16-17
9. ΓΣ Ηλιούπολης …………9 …3-6 ..13-21
10. ΑΕ Αμπελοκήπων ………4 …2-7 …8-25
11. ΑΓΣ Άρτεμις ……………2 …0-9 ..4-27
-. ΑΣΠ Απόλλων ………..2 …1-8 ..7-26
Η επόμενη (10η) αγωνιστική
Σάββατο 13 Ιανουαρίου
16.00: Μίλων – Ν.ΟΠΕΡ
18.00: Άρτεμις – Ηρακλής Κ.
18.00: Ηλιούπολη – Αμπελόκηποι
19.00: Αγία Παρασκευή – Πετρούπολη
19.30: Αργυρούπολη – Ιωνικός
Κυριακή 15 Ιανουαρίου, 17.00
Απόλλων – Αστέρας Αγ. Δημητρίου