15 °C Rethymno, GR
27/11/2022

ΜΆΧΕΣ ΕΠΙ ΜΑΧΩΝ ΣΕ ΕΦΗΒΟΥΣ, ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ

«Κόντρες» με συνέχειες στα αναπτυξιακά

Πέντε ήταν τα παιγνίδια των ομάδων που εκπροσωπούν το Ρέθυμνο στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα του μπάσκετ της Κρήτης (ΕΚΑΣΚ) και η συγκομιδή ήταν, 2 νίκες και 3 ήττες. Δύο νίκες από πλευράς Ρέθυμνο BC σε εφήβους Α’ και Παίδες Β’ αντίστοιχα και 4 ήττες, μία για την Ακαδημία Ρεθύμνου στο Ηράκλειο για τους Εφήβους Β’, μία για το Ρέθυμνο BC στην Ιεράπετρα με 36-32 έπειτα από μία μεγάλη μάχη για τους Παίδες Α’ και μία ακόμα για τις κορασίδες του Αρκαδίου που μπήκαν στα δύσκολα «με το καλημέρα» αντιμετωπίζοντας στη Νέα Αλικαρνασσό τον Ηρόδοτο.
Η αναμέτρηση έληξε με 36-26 με τις κοπέλες του Κώστα Πλευράκη να δείχνουν ότι δεν έβρισκαν ρυθμό έχοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους.
Ας δούμε το κάθε ματς αλλά και τί συμβαίνει επ’ ακριβώς σε κάθε πρωτάθλημα.

Πρωτάθλημα Εφήβων Α’
ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC 66-74
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γ. Κούμουλος): Πανταγιάς 5(1), Τσαχάκης 18(1), Πετράκης, Κωνσταντινίδης 7, Κουνδουράκης 8(2), Γκιουλέας 17, Μπιτζέκου 10(2), Απανωμεριτάκης 9(1).

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Ηράκλειο – ΟΑΧ ……….78-20
Κύδων – Ανδρογέας …..61-56
ΟΦΗ – Ρέθυμνο BC ……66-74
Ηρόδοτος – Εργοτέλης 38-80
Ρεπό: ΑΟΚΧ

Η βαθμολογία
Ομάδα ……….Β. ..Ν-Η
1. Ηράκλειο …….6 …3-0
2. Ρέθυμνο BC …5 …2-1
-. Κύδων …………5 …2-1
4. Εργοτέλης …..4 …2-0
-. AOKX ………….4 …2-0
-. ΟΦΗ …………..3 …0-3
-. Ηρόδοτος ……3 …0-3
-. Ανδρογεας …..3 …1-1
-. ΟΑΧ ……………3 …0-3*

 

Πρωτάθλημα Εφήβων (Β’ κατηγορία)
Ηράκλειο2 – Ακαδημία Ρεθύμνου 64-23
Τα 10λεπτα: 21-09, 42-17, 52-19, 64-23.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ Ρ. (Καίσαρης): Σκανδαλάκης 2, Θεοδωρής 2, Καψαλάκης 3(1), Κεραμιανάκης, Κατράκης 3, Γεραναστάσης 4, Ξενίδης 4(1), Καλογεράκης, Ταταράκης 2, Σαμιώτης 3.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Ηράκλειο – Ακαδημία Ρεθύμνου …64-23
Ακρωτήρι – Εργοτέλης ……………..106-51
Ρεπό: Κύδων 2

Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η
1. Ηράκλειο2 …4 …2-0
-. Ακρωτήρι …..4 …2-0
3. Ακαδημία ….2 …0-2
4. Κύδων2 …….1 …0-1
-. Εργοτέλης2 ..1 …0-1

 

Πρωτάθλημα Παίδων (Α’ κατηγορία)
ΑΟΚ Ιεράπετρας – Ρέθυμνο BC 36-32
Τα 10λεπτα : 08-05, 15-13, 25-25, 36-32.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Δ. Τσαρουχάς): Χούλης 3(1), Μαυρής, Πετυχάκης, Γεωργουλάκης 5(1), Αραμπατζόγλου 2 , Ζυμβραγουδάκης 12(1), Ανυφαντάκης 6, Πρίφτι 4(1), Κουρελης, Πασπαράκης.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Κύδων – Ηράκλειο …………43-54
Εργοτέλης – ΟΑ Χανίων ….93-64
Ιεράπετρα – Ρέθυμνο BC ..36-32
Ακρωτήρι – Ανδρογέας ….47-74
Ηρόδοτος – ΟΦΗ …………..39-60

Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η
1. Ηράκλειο …..6 ….3-0
-. Εργοτέλης …6 ….3-0
-. ΟΦΗ …………6 ….3-0
4. Κύδων ………5 ….2-1
-. Ιεράπετρα ….5 ….2-1
6. Ανδρογέας …4 ….1-2
-. Ηρόδοτος …..4 ….1-2
8. ΟΑΧ ………….3 …0-3
-. Ρέθυμνο BC ..3 …0-3
-. Ακρωτήρι ……3 …0-3

Πρωτάθλημα Παίδων (Β’ κατηγορία)
Ρέθυμνο BC2 – ΟΑ Χανίων 61-44
Τα 10λεπτα: 18-08, 32-19, 51-29, 61-44.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μητρόπουλος – Γαβαλάκης): Παπαδογιαννάκης, Δεληγιώργης 4, Μανετάκης 24, Παπαδόπουλος 4, Παπαδογιαννάκης 7, Δάρδαλης 4, Μαρκουλάκης 2, Βουρβαχάκης, Γεωργουλάκης 2, Ψαθάκης 10, Μαθιουδάκης 2, Μαμαλάκης 2.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
ΟΦΗ2 – ΟΦΣΧ2 ………..80-30
ΟΦΣΧ – Ηράκλειο2 ……38-77
ΑΟΚΧ – Χανιά BC ………75-34
Ρέθυμνο BC2 – ΟΑ Χανίων …61-44

Η βαθμολογία
Ομάδα ………Β. ..Ν-Η
1. ΑΟΚΧ ……….6 ….3-0
-. ΟΦΣΧ ……….6 …..2-2
-. Ηράκλειο2 …6 ….2-2
-. Ρέθυμνο BC2 6 ..,2-2
5. Ακαδημία …..5 …2-1
-. ΟΦΗ2 ………..5 …2-1
7. Χανιά BC …..4 …1-2
8. ΟΑΧ …………2 …0-2
-. ΟΦΣΧ2 ……..2 …0-2

 

Πρωτάθλημα Κορασίδων
Ηρόδοτος – ΟΚΑ Αρκάδι 32-26
Τα 10λεπτα: 11-4, 15-13, 29-19, 32-26.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κ. Πλευράκης): Καμπανάκη, Λίτινα, Λεβέρ, Χατζηιωαννίδη 2, Αγγελογιαννάκη, Μεργέμογλου 5(1), Σκλαβουνάκη 4, Δροσοπούλου, Κοτρώνη, Παπαδάκου 6, Ξενίδη 9(1), Λαζίδου.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
ΟΑΧ2 – ΟΑΧ 89-19
Ηρόδοτος – ΟΚΑ Αρκάδι 32-26
Ιεράπετρα – Εργοτέλης 38-68
Ρεπό: Ανδρογέας

Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η
1. Ηρόδοτος 4 2-0
2. Εργοτέλης 3 1-1
3. Ανδρογέας 2 1-0
4. ΟΑΧ2 2 1-0
5. Ιεράπετρα 2 0-2
6. ΟΚΑ Αρκάδι 1 0-1
7. ΟΑΧ 1 0-1