26 °C Rethymno, GR
23/05/2022

Α' ΤΟΠΙΚΟ: ΕΚΕΊΝΟΣ ΝΙΚΗΣΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ "ΤΡΕΚΛΙΣΑΝ"

«Ξέφυγε» ο Ερμής

Ο Σκουτέλης χάρισε ένα τρίποντο στον Ερμή στη «φτωχή’ πλην τίμια επικράτησή του επί του Αρκαδίου Αγγελιανών με 0-1 και άνοιξε την απόσταση από τους δεύτερους «Αστέρες» στους 5 βαθμούς!
Ο Αστέρας Ρεθύμνου δεν μπόρεσε να καταβάλλει την αντίσταση των Λιβαδίων στην έδρα τους ενώ επίσης, ο Ρεθυμνιακός σήκωσε «απότομα το χειρόφρενο» στην πορεία του Αστέρα Περάματος. Οι κυανόλευκοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς στη Σοχώρα με τον Γεωργούλη και ως το 14′ προηγούνταν με 2-0 χάρη και σ’ αυτό του Παπαδομανωλάκη. Στο 95′ ο Σουχλάκης έδωσε διαστάσεις θριάμβου με το 3-0 ωστόσο στο 71′ ο Κελαϊδής κράτησε τη νίκη για τον Ρεθυμνακό αφού απόκρουσε καταπληκτικά το πέναλτι του Ρηγάκη.
Ο Άρης πέρασε από την Επισκοπή απέναντι στην Ασή Γωνιά με σκορ 1-2 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 5 παιγνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο. ενώ «γεμάτο» ματς με 6 γκολ είχαμε στο νικηφόρο για τον Τάλω στο Μελιδόνι 4-2 επί του Φοίνικα.
«Λευκή» ισοπαλία είχαμε στα Μισίρια ανάμεσα στη Δόξα και τον ΟΦΑ. Στο 35′ ο Ματζοράκης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες λόγω ενός μαρκαρίμαστος που σήκωνε τη 2η κίτρινη κάρτα όμως η Δόξα από τις αρχές του β’ ημιχρόνου και στο 79′ έκανε το 2-1 στις κόκκινες με τις αποβολές των Μαγάκη, Καλυβιανάκη!
Το σπουδαίο ματς όμως της «ουράς» ήταν αυτό ανάμεσα στην ΕΑΠ και το Σπήλι με τους δεύτερους να παίρνουν μια τεράστιας σημασίας νίκη μέσα στο Ατσιπόπουλο με σκορ 0-1 χάρις στο γκολ του Θεοδωρομανωλάκη από το βολέ του Τσιρίτα στο 83′! Δοκάρι είχαν αμφότεροι με τον Ντιμιτρόφ (23′) οι Σπηλιανοί και τον Κόκκαλη (53′) οι Ατσιποπουλιανοί.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής
Δόξα Πλατανέ – ΟΦ Αρμένων …………0-0
Τάλως Μελ. – Φοίνικας …………………..4-2
Ψηλορείτης – Ποσειδώνας ………………0-2
Ρεθυμνιακός – Αστέρας Περάματος …3-0
(6′ Γεωργούλης, 14′ Παπαδομανωλάκης, 95′ Σουχλάκης)
Λιβάδια – Αστέρας Ρ. ……………………..0-0
ΕΑΠ – Σπήλι ………………………………….0-1
(83′ Θεοδωρομανωλάκης)
Αρκάδι Αγγ. – Ερμής Ζ. ………………….0-1
(35′ Σκουτέλης)
Ασή Γωνιά – Άρης …………………………..1-2
(Ντεμίρι – 30′ (πεν.) Ματαραγκάσι, 65′ Ζότο)

Η βαθμολογία
Ομάδα ……………..Β. …Ν-Ι-Η ..Γκολ
1. Ερμής Ζ. ……………58 …18-4-1 …49-11
2. Αστέρας Περ. …….53 …17-2-4 …62-15
-. Αστέρας Ρεθ. ……..53 ….17-2-4 …65-18
4. Άρης Ρ. ……………..52 ….16-4-3 …61-11
5. Λιβάδια …………….46 ….14-4-5 …58-31
6. Ρεθυμνιακός ………45 …14-3-6 …58-18
7. Ποσειδώνας ………38 ….12-2-9 …45-33
8. Ασή Γωνιά …………34 ….11-1-11 …30-33
9. Τάλως Μελιδ. …….33 …..9-6-8 …35-29
10. Δόξα Πλ. …………29 ……9-2-11 ..38-36
11. Ψηλορείτης ………19 …..5-4-14 ..31-63
12. Φοίνικας ………….18 …..5-3-15 ..28-6112
13. Σπήλι ……………….17 ….4-5-14 …13-64
14. Αρκάδι Αγγ. ……..14 ….4-2-17 …14-63
15. ΟΦ Αρμένων …….13 ….4-1-18 ….17-72
16. Ε.Α.Π. ……………….6 ….1-3-18 ….14-59

Η επόμενη (24η) αγωνιστική
Σάββατο 2 Απριλίου, 17.00
Σπήλι – Τάλως Μελ.
Άρης – Λιβάδια
Αστέρας Περ. – Δόξα Πλατανέ
Φοίνικας – Ψηλορείτης
Κυριακή 3 Απριλίου, 12.00
Ποσειδώνας – Αστέρας Ρεθ.
(17.00)
Ρεθυμνιακός – Αρκάδι Αγγ.
ΟΦ Αρμένων – Ασή Γωνιά
Ερμής Ζωνιανών – ΕΑΠ