Το 20ο σκακιστικό ατομικό μαθητικό πρωτάθλημα Κρήτης είναι έτοιμο να ξεκινήσει από το Ρέθυμνο με διοργανωτή τον ΣκΟΡ. Εκατοντάδες παιδιά Α’βαθμιας και Β’βαθμιας εκπαίδευσης (παιδιά νηπιαγωγείων, δημοτικών και γυμνασίων-λυκείων σχολείων) θα βρεθούν στην πόλη μας με το επίκέντρο φιλοξενίας να είναι το Theartemis Hotel όπου θα λάβουν χώρα οι σπουδαίοι αυτοί αγώνες αναδεικνύοντας μυαλά αλλά και τους επόμενους πρωταθλητές.
Συγκεκριμένα, το Σαββατοκύριακο 24-25 Φεβρουαρίου, η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης (Ε.Σ.Σ.Κ.) θα συνεργαστεί με τον Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου προκυρύσσοντας τους αγώνες αυτούς οι οποίοι θα αποτελέσουν την α’ προκριματική φάση για το Παγκρήτιο Ατομικό Μαθητικό Πρωτάθλημα 2024, που θα διεξαχθεί στα τέλη Μάρτη.
Επί της ουσίας, την οργάνωση έχει αναλάβει ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου (Σκ.Ο.Ρ.), η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου και η Ε.Σ.Σ.Κ. υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να έχουν δοθεί ως και την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου στις 16.00. Η συμμετοχή των μαθητών-τριών δηλώνονται ομαδικά από το Σχολείο τους στο e-mail του Σκ.Ο.Ρ. sorethymnou@gmail.com με τα εξής απαραίτητα στοιχεία:
Το σύστημα των αγώνων θα είναι να χωριστούν τα παιδιά σε 11 ομίλους, ανά τάξη.
Στην περίπτωση που σε μία κατηγορία είναι λιγότεροι από 8 παίκτες-τριες τότε θα παίξουν με σύστημα “πουλ” ενώ σ’ εκείνη που είναι περισσότεροι από 8 ανά κατηγορία θα αγωνιστούν με το ελβετικό σύστημα (7 γύροι).
5-8 Συμμετοχές: Κυκλικό σύστημα (πουλ) απλών συναντήσεων.
9-15 Συμμετοχές: Ελβετικό 5 παρτίδων.
≥15 Συμμετοχές: Ελβετικό 7 παρτίδων.
Επιστροφή Ηλία Χνάρη στο Πέραμα
Τη μικρή διαδρομή, Μελιδόνι - Πέραμα θα κάνει ο Ηλίας Χνάρης. Ο έμπειρος αμυντικός μέσος επιστρέφει έναν χρόνο μετά, στον...