Σε πλήρη λειτουργία τέθηκε από την 1η Νοεμβρίου η Μονάδα Επεξεργασίας Απορριμμάτων Αμαρίου που πλέον δέχεται το σύνολο των απορριμμάτων από τους πέντε δήμους του νομού ενώ από το τέλος του μήνα εκτός από τα απορρίμματα η μονάδα θα δέχεται και τα βιοαπόβλητα, αρχής γενόμενης του μητροπολιτικού δήμου που ξεκινά τη χωριστή συλλογή υπολειμμάτων τροφών, αφού έχει ήδη προμηθευτεί τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Η νέα μονάδα Επεξεργασίας Απορριμμάτων Αμαρίου αποτελεί ένα πρώτο, αλλά σημαντικό βήμα για τη μετάβαση της Κρήτης στην κυκλική οικονομία.
Πρόκειται για ένα εμβληματικό έργο που συμβάλλει σημαντικά στην περιβαλλοντική αναβάθμιση της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, καθώς και στην επίτευξη των στόχων του ΠΕΣΔΑ της Περιφέρειας Κρήτης.
Η μονάδα θα επεξεργάζεται 35.600 τόνους / έτος Αστικών Σύμμεικτων Αποβλήτων (ΑΣΑ) και 7.400 τόνους / έτος προδιαλεγμένου οργανικού υλικού με τα πλέον σύγχρονα μέσα μηχανικής διαλογής.
Με την επεξεργασία αυτή επιτυγχάνεται με ανάκτηση ανακυκλώσιμων υλικών και διαχωρισμό του οργανικού κλάσματος προς βιολογική επεξεργασία, παραγωγή κομπόστ από το προδιαλεγμένο και το ανακτημένο οργανικό κλάσμα των ΑΣΑ, αξιοποίηση βιοαερίου για τη συμπαραγωγή ηλεκτρικής και θερμικής ενέργειας.
Σημειώνεται ότι με τη λειτουργία του εργοστασίου θα αξιοποιηθούν και οι δυο χώροι υγειονομικής ταφής υπολειμμάτων που βρίσκονται στην περιοχή.
Υπενθυμίζεται ότι το νέο έργο κατασκευάστηκε στη θέση «Κουλέ Μασχάλια» εντός των διοικητικών ορίων του δήμου Αμαρίου. Η θέση του έργου είναι αυτή όπου βρίσκεται ήδη εγκαταστημένος ο υφιστάμενος ΧΥΤΑ Αμαρίου, θα λειτουργεί για πέντε χρόνια με δικαίωμα μονομερούς παράτασης από τον ΕΣΔΑΚ για άλλα πέντε χρόνια.
Το έργο, που συγχρηματοδοτήθηκε από το Ταμείο Συνοχής και από Εθνικούς πόρους αναμένεται να βελτιώσει αισθητά το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της Κρήτης, να αναβαθμίσει τις δομές διαχείρισης των απορριμμάτων. Με αυτό το έργο, η διαδικασία διαχείρισης των απορριμμάτων στο Αμάρι εκσυγχρονίζεται και χρησιμοποιώντας όλες τις προηγμένες μεθόδους, παράγεται όφελος για την κοινωνία.
Την ικανοποίησή του για την ολοκλήρωση του έργου και την πλήρη λειτουργία της Μονάδας επεξεργασίας απορριμμάτων εξέφρασε σε δήλωσή του στα «Ρ.Ν.», ο δήμαρχος Αμαρίου Παντελής Μουρτζανός τονίζοντας χαρακτηριστικά πως: «Η Μονάδα Επεξεργασίας Απορριμμάτων Αμαρίου τέθηκε σε πλήρη λειτουργία από την 1η Νοεμβρίου. Ο δήμος Αμαρίου έχει δείξει πλήρη υπευθυνότητα όλα τα προηγούμενα χρόνια και με τις προηγούμενες διοικήσεις και με τη σημερινή και λύθηκε το πρόβλημα για τα απορρίμματα των πέντε δήμων του νομού για τις επόμενες δεκαετίες για την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου.
Όπως υπήρξε εξαρχής δέσμευση το μεγαλύτερο μέρος των εργαζομένων της Μονάδας (εργατικό δυναμικό) έχει προσληφθεί με κριτήρια εντοπιότητας.
Η Μονάδα Επεξεργασίας απορριμμάτων Αμαρίου αποτελεί ένα μεγάλο βήμα για τη μετάβαση στην κυκλική οικονομία. Το έργο συμβάλει στην κατεύθυνση της ορθολογικής και βιώσιμης διαχείρισης των αστικών στερεών αποβλήτων, στην προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος, καθώς και στην εξοικονόμηση ενέργειας και φυσικών πόρων. Πρόκειται για μια μεγάλη επένδυση, η οποία ξεκινάει τη λειτουργία της χάρη στη διαχρονική υπεύθυνη στάση όλων των δημοτικών διοικήσεων του δήμου μας, επιλύοντας το τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης των απορριμμάτων σε ολόκληρη την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου» .
Τι περιλαμβάνει το έργο
Το έργο περιλαμβάνει μονάδα επεξεργασίας στερεών αποβλήτων, είναι συνολικής δυναμικότητας 35.600 τόνων Αστικών Σύμμεικτων Αποβλήτων (ΑΣΑ) ανά έτος. Περιλαμβάνει όλες τις αναγκαίες υποδομές και την προμήθεια κινητού εξοπλισμού. Επιπροσθέτως, επειδή είναι αναγκαία η προώθηση συστημάτων για την επεξεργασία οργανικών αποβλήτων, με χωριστή συλλογή των οργανικών αποβλήτων από μαζικά σημεία εστίασης ή και νοικοκυριά (οργανικά κουζίνας), καθώς και άλλων οργανικών αποβλήτων (πράσινα κ.λπ.), εντός του γηπέδου κατασκευάστηκε και μονάδα επεξεργασίας προδιαλεγμένου οργανικού κλάσματος δυναμικότητας 7.400 τόνων ετησίως.
Αναλυτικά, η εγκατάσταση περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τις ακόλουθες μονάδες:
– Μονάδα υποδοχής και προσωρινής αποθήκευσης των εισερχόμενων ΑΣΑ.
– Μονάδα υποδοχής και προσωρινής αποθήκευσης των εισερχόμενων προδιαλεγμένων οργανικών.
– Μονάδα μηχανικής επεξεργασίας των ΑΣΑ με στόχο την ανάκτηση ανακυκλώσιμων υλικών και τον διαχωρισμό του οργανικού κλάσματος προς βιολογική επεξεργασία και ενεργειακή αξιοποίησή του.
– Μονάδα βιολογικής επεξεργασίας του οργανικού κλάσματος των ΑΣΑ και των προδιαλεγμένων οργανικών με τη μέθοδο της αναερόβιας χώνευσης.
– Μονάδα ενεργειακής αξιοποίησης και παραγωγής ενέργειας.
– Μονάδα αερόβιας βιολογικής επεξεργασίας του χωνεύματος.
– Μονάδα εξευγενισμού – ραφιναρίας του κομποστοποιημένου υλικού μετά την ωρίμανση, ώστε να παραχθεί χώνευμα τύπου Α και compost συγκεκριμένων προδιαγραφών.
– Μονάδες επεξεργασίας υγρών αποβλήτων.
– Συστήματα περιβαλλοντικής παρακολούθησης και προστασίας του περιβάλλοντος.
Επίσης περιλαμβάνει την προμήθεια εξοπλισμού μετακομποστοποίησης και τη δοκιμαστική λειτουργία του έργου για έξι μήνες.
Το έργο περιλαμβάνει ως αναπόσπαστο τμήμα του τον Χώρο Υγειονομικής Ταφής, η οποία θα αφορά πλέον στην τελική διάθεση των υπολειμμάτων της επεξεργασίας (ΧΥΤΥ), ενώ η επιλογή του αναδόχου, θα γίνει σύμφωνα με την «ανοικτή διαδικασία» του άρθρου 27 του Ν. 4412/2016 και υπό τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού.
Αναζητείται χρηματοδότηση για τρίτο κύτταρο στο Αμάρι
Εν τω μεταξύ ο δήμος Αμαρίου αναζητά χρηματοδότηση προκείμενου να προχωρήσει στην αγορά χώρου στον όποιο θα μπορεί να κατασκευαστεί ένας νέος ΧΥΤΥ (χώρος υγειονομικής ταφής υπολειμμάτων), προκειμένου να εξασφαλίσει την απρόσκοπτη και αποτελεσματική διαχείριση των απορριμμάτων του νομού σε βάθος χρόνου.
Ήδη έχει κατατεθεί στην περιφέρεια Κρήτης ο φάκελος με την οικονομοτεχνική μελέτη, διεκδικώντας χρηματοδότηση για την αγορά χώρου, για την κατασκευή και λειτουργία νέου ΧΥΤΥ, ώστε μετά τη δεκαετία να υπάρχει ετοιμότητα και οργάνωση για να μπορεί να συνεχιστεί χωρίς προβλήματα η διαχείριση των απορριμμάτων. Για τη δημιουργία νέου ΧΥΤΥ άλλωστε έχει ήδη γίνει η μελέτη από το πολυτεχνείο Κρήτης, το οποίο είχε προκρίνει επτά χώρους σε κοντινή περιοχή, οι οποίοι και δεν προκαλούν καμία όχληση στο περιβάλλον και τον υδροφόρο ορίζοντα. Σημειώνεται ότι το κόστος για την αγορά χώρου ΧΥΤΥ ανέρχεται σε 1.5 εκ. ευρώ, χρήματα για τα οποία έχουν δοθεί υποσχέσεις από την περιφέρεια για την εξασφάλισή τους. Με την εξαγορά αυτή θα καταστεί εφικτή η ορθή διαχείριση των απορριμμάτων του νομού με ασφάλεια, ξεπερνώντας κατά πολύ τον ορίζοντας 10ετίας που θέτουν τα μέχρι σήμερα δεδομένα, αυξάνοντας τον σχετικό δείκτη στα 50 και πλέον έτη.