9 °C Rethymno, GR
01/02/2023

ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΦΑΪΝΑΛ-4 ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΛΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Στην 4η θέση οι Κούμοι

Tο εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ στο Ρέθυμνο συνεχίζεται με μεγάλο ενδιαφέρον παρ’ ότι βρισκόμαστε μόλις στην αρχή του, τόσο στην Α1 όσο και στην Α2 κατηγορία.
Την ίδια στιγμή όμως είχαμε και τους τελικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν για το Παγκρήτιο φάιναλ-4 εργασιακού μπάσκετ το οποίο φιλοξενήθηκε στο κλειστό στα «2 Αοράκια» από τον δήμο Ηρακλείου.
Μεγάλη νικήτρια του νησιού αναδείχθηκε το «Κάβα Κασσιμάτη» των Χανίων που επικράτησε στον μεγάλο τελικό των παλαιμάχων του ΟΦΗ με 76-65.
Στον μικρό τελικό μέρος έλαβαν και ο Κούμοι του Ρεθύμνου οι οποίοι έλαβαν την 4η θέση χάνοντας με 64-57 από το «Κρητικό Σπίτι» της Σητείας , την πρωταθλήτρια ομάδα του Λασιθίου.

Φάιναλ-4 — Αγώνες
Μεγάλος τελικός: Κάβα Κασιμάτη(Χανιά) – Παλαίμαχοι ΟΦΗ (Ηράκλειο) 76-65

Μικρός τελικός: Κρητικό Σπίτι (Λασίθι) – Κούμοι (Ρέθυμνο) 64-57
KOUMOI BC/MARMAL MAMALAKIS (Πέτγουεϊ Μπ.): Μίχας Κ. 11(2), Κυδωνάκης Σ. 7, Τσιχλής Ε. 3(1), Μαμαλάκης Σ. 7(1), Ορφανός – Καφφετζάκης Δ. 7(1), Λεβάκης Μ. 12(4), Καψάλης Σ. 10, Σαπουντζής Γ.

Στην κόψη του ξυραφιού όλα τα ματς της Α1
Σε ρεθεμνιώτικο επίπεδο τώρα, είχαμε σπουδαίους αγώνες με τους Φοιτητές να κερδίζουν το Zgas.gr με 52-50 ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε και το Best Car BC επί του Photo Έκφραση με 43-39. Στο τέλος επικράτησαν και οι Ελ. Επαγγελματίες του Σπηλιίου με 44-40.
Στην Α2 τα παιγνίδια ήταν λιγότερο πιεστικά σε ένταση και αγωνιστικό άγχος.

(A1) Φοιτητές – Zgas.gr 52-50
Διαιτητές: Σκορδάς Ι, Μαλαμας Μ.
Τα 10λεπτα: 11-17, 08-15. 24-04, 09-14.
ΦΟΙΤΗΤΕΣ (Βλάσσης Κ., Σταματάκης Ε.): Δαλάνης Α., Ματθαιουδάκης Λ., Καραρίζος Γ., Σεγρεδάκης Ν., Αστρινάκης Γ., Δάσκαλος 12(2), Καριώτης Σ. 17, Τανισχκίδης Χ. 4, Λεβέντης Θ., Αυτίας Ν. 17, Ξυλούρης Θ., Χατζηδάκης Ι. 2.
ZGAS.GR (Ανδρονικίδης Α.): Περιστεράκης Ι. 3, Ζαφειράκης Ν. 6, Ζαφειράκης Σ., Οικονομάκης Κ., Τσαπάκης Ν., Ρούλιος Κ. , Μποτονάκης Σ. 19(1), Πεδιαδίτης Δ. , Ταταράκης Ε. 2, Ρούλιος Α. 10, Μιχαλάκης Μ. Ζουμπουλάκης Ν. 10(2).

(A1) Best Car BC – PhotoΈκφραση 43-39
Διαιτητές: Πετρόπουλος Γ., Θεοδωράκης Σ.
Τα 10λεπτα: 09-09, 15-13, 13-06, 06-11.
BEST CAR BC (Παπαδάκης Α., Χατζηδάκης Ν.): Μπουσόβκα M. 2, Τσιλεδάκης Λ. 9(1), Χατζηδάκης Ν. 7, Παπαδάκης Α. 20(2), Καταρτζής Κ., Ακρίδας Χ. 5, Κλάδος Κ.
PHOTO ΕΚΦΡΑΣΗ (Κιουρτσιδάκης Ν.): Κιουρτσιδάκης Ν., Τσαχάκης Ι. 7, Βασιλάκης Ε. 18(3), Μαραγκουδάκης Β., Νύκταρης 8(2), Παρασύρης Κ. 1, Δολιανίτης Δ. 5(1).

(A1) Σπήλι BC – Ελ. Επαγγελματίες 40-44
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ., Μαλαμας Μ.
Τα 10λεπτα: 14-07, 06-13, 13-13, 07-11.
ΣΠΗΛΙ ΒC (Παπαδογιαννάκης Π., Χρυσός Μ): Χρυσουλάκης Α. 10(1), Κατσαντώνης Ι. 1, Κανακάκης Δ., Παπαδάκης Χ., Οικονομίδης Γ. 16(2), Συντυχάκης Μ., Παπαδογιαννάκης Γ. 8(1), Παπαδάκης Γ., Πολιτάκης Ν., Ζουμπεράκης Κ. 5.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ (Αραμπατζόγλου Α., Αλυγιζάκης Ε.): Αραμπατζόγλου Α. 2, Ανεζάκης Ε. 1, Γιαννούλης Δ. 2, Συριανόγλου Γ. 2, Αλυγιζάκης Ε. 7(1), Μοσχάκης Κ., Παπαδάκης Θ. 3, Σαράντης Μ. 17(2), Σαββοργιαννάκης B. 4, Δρουδάκης Γ. 6.

(A2) Πολυμήχανο/Pharmafresh – Γιατροί 73-39
Διαιτητές: Πετρόπουλος Γ., Βλάσσης Κ.
Τα 10λεπτα: 16-06, 21-10, 18-12, 18-11.
ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ/PHARMAFRESH (Παπαδοσηφάκης Σ., Βροντάκης Γ.): Μπενάκης Γ. 10, Σηφογιωργάκης Σ., Παλαφούτης Σ. 8(1), Λιάκος Δ. 28(5), Απανωμεριτάκης Χ. 2, Χηνιαδης Φ. 4, Reher B. 8, Βροντάκης Γ. 6(2), Φουσταλιεράκης Γ. 5(1), Παπαδοσηφάκης Σ. 2.
ΓΙΑΤΡΟΙ (Λίτινας Γ.): Μαρίνος Γ. 8(2), Τζανάκης Ι. 13(1), Βαρούχας Μ., Καδυλάκης Γ. 7, Σαμωνάκης Μ. 6, Σφακιανάκης Μ., Παυλιδάκης Σ., Καθαράκης Φ. 5, Σταυρουλάκης Θ., Πελτέκης Α.

(A2) ΔΣΡ «Χάρης Καλαϊτζάκης» – Bars Ρεθύμνου 48-37
Διαιτητές: Βλάσσης Κ., Σκορδάς Ι.
Τα 10λεπτα: 12-15, 11-06, 16–8, 09-08.
ΔΣΡ «ΧΑΡΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ» (Παπαδάκης Ι.): Αργυρόπουλος Α. 9(2), Τζανουδάκης Σ. 3, Μαραγκουδάκης Κ. 2, Καλαϊτζάκης Α. 8, Σακελλαρίδης Δ., Παναγιωτάκης Μ. 13, Παπαδάκης Ι. Ι.5 (1), Προκοπάκης Η., Σαρτζετάκης Μ. 7(1), Παπαδάκης Ι. Ε. 2.
BARS ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Δούκας Ι, Κεραμιανάκης Δ.): Περιπριράκης Ι. 2, Δημάκης Ι. 7(1), Ταταράκης Α., , Βασιλείου Ρ. 3, Αντωνίου Α. 2, Χόμπης Ε., Γιακουμάκης Α., Βαρδάκης Ε., Μουτάφης Γ. 13(3), Ματζουνέας Ε. 4, Σπαντιδάκης Μ. 3, Δοξαστάκης Ε. 3.

(A2) Χορευτές – Αρκάδι BC 60-48
Διαιτητές: Πετρόπουλος Γ., Βλάσσης Κ.
Τα 10λεπτα: 08-10, 08-10, 30-16, 14-12.
ΧΟΡΕΥΤΕΣ (Λελεδάκης Ε., Καλυβανάκης Χ.): Καπαρός Ε. 19(3), Κρανας Α. 5, Μακεδάκης Β. 10(1), Κιοσσές Ε., Καζάνης Γ. 7, Λαγουδάκης Ν 9(1), Χρυσικός Δ. 8, Σειραγάκης Β. 2, Παπαδογιάννης Ν..
ARKADI BC (Αλεξανδράκης Π., Σεγρεδάκης Ν.): Λιοδάκης Ν. 1, Καρατζέτζος Κ., Χριστοφορίδης Σ. 4, Θωμαδάκης Η. 4, Βουρβαχάκης Α. 19(4), Βασιλάτος Ι., Βαρανάκης Ε. 12(2), Αγγελάκης Ι. 8.

 

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Α1 και της 3ης αγωνιστικής στην Α2
Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022
15.00: Λέσχη Τραπεζικών Υπαλλήλων Ν. Ρεθύμνου – L’ Etoile Du Sud
17.00: (A1): Klados Tours – Haagen Dazs
19.00 (A1): Πανεπιστήμιο – Koumoi BC

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022
13.00: ΤΕΕ Ρεθύμνου – Κ.Ρ.ΕΠΑΛ.
15.00: Πρωτοβάθμια – Think Villa
17.00: ΕΛ.ΛΑΣ – Ραψωδία
19.00: Οιωνός/Φροντιστήριο «Φωτεινάκης» – Olympic/Delarte