Σε αναμονή βρίσκονται στο Ηράκλειο για μία μεγάλη διεθνής διοργάνωση όπως είναι οι Μεσογειακοί παράκτιοι αγώνες που θα ξεκινήσουν αυτό το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου στις 20:30.
Πάνω από 765 αθλητές και αθλήτριες από 26 χώρες σε 13 αθλήματα και 55 αγωνίσματα θα «λάβουν θέσεις» για να πρωταγωνιστήσουν στις εγκαταστάσεις του Karteros Beach Sports Center, στην Αμμουδάρα, στο Ε.Α.Κ.Η. και στη Μαρίνα στο ενετικό λιμάνι του «Κούλε».
Οι 3οι Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες «Ηράκλειο 2023» θα ανοίξουν επίσημα αυτό το Σάββατο στις 20:30 και θα διαρκέσουν έως τις 16 Σεπτεμβρίου. Συνδιοργανωτές είναι οι Δήμοι Ηρακλείου, Χερσονήσου και Μαλεβιζίου, ενώ γίνονται με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης.
Η χώρα μας συμμετέχει με 109 αθλητές και αθλήτριες. Διαθέτει τον μεγαλύτερο αριθμό συμμετοχής ανδρών 60 (δύο παραπάνω από την 2η Ιταλία στη συγκεκριμένη κατηγορία) αλλά και τον μεγαλύτερο αριθμό συμμετοχής γυναικών (49) που είναι 5 παραπάνω επίσης από την ιταλική ομάδα. Δεύτερη σε συμμετοχές είναι η Ιταλία (103) και Τρίτη η Γαλλία με 79 άτομα.
Το άθλημα που έχει τη μεγαλύτερη συμμετοχή από χώρες (17) είναι το μπιτς βόλεϊ ενώ δεύτερο είναι το Karate Beach Kata (14).
Ο δίσκος της Φαιστού στα μετάλλια
Κι ενώ οι προετοιμασίες είναι πυρετώδεις, οι διοργανωτές προχώρησαν σε άλλη μία αποκάλυψη η οποία είχε να κάνει με τον τύπο μεταλλίων που θα δίνονται στους νικητές.
Η Οργανωτική Επιτροπή φρόντισε τα μετάλλια των τριών πρώτων στην κατάταξη να μην είναι απλά αντικείμενα που θα μπουν σε ένα ντουλάπι όταν τα φώτα σβήσουν και όλοι θα έχουν επιστρέψει στις βάσεις τους, αλλά ένα κόσμημα που μπορεί να λάμπει σε περίοπτη θέση στις οικίες των νέων κατόχων τους.
Η μία από τις δύο επιλογές των διοργανωτών για τις όψεις των μεταλλίων, είναι, όπως σε όλες τις διοργανώσεις η προφανής: το σήμα των Αγώνων, τα δύο δελφίνια που ενώνουν τους αθλητές και τις αθλήτριες των τριών ηπείρων και οι τρεις κύκλοι της Διεθνούς Επιτροπής Μεσογειακών Αγώνων.
Η δεύτερη είναι ένα από τα χαρακτηριστικά σύμβολα του κρητικού πολιτισμού, κατά γενική ομολογία το πιο σημαντικό έκθεμα του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου: ο Δίσκος της Φαιστού!
Σημειολογικά, ο δίσκος ανακαλύφθηκε στις 3 Ιουλίου 1908 από τον Ιταλό αρχαιολόγο Λουίτζι Περνιέ και τα αναγραφόμενα στον δίσκο δεν έχουν αποκρυπτογραφηθεί πλήρως, ενώ και ο σκοπός της κατασκευής του παραμένει άγνωστος.