Αφού πέρασε με επιτυχία από την προεθνική στις πρώτες κλήσεις που είχαν γίνει τόσο σε Αμαλιάδα όσο και στην Τήνο, ο Μανώλης Παρασκευόπουλος θα φορέσει τελικά την εμφάνιση με το εθνόσημο στο στήθος εκπροσωπώντας την χώρα μας, το Ρέθυμνο και κατ’ επέκταση το κρητικό βόλεϊ.
Ο πρωταθλητής εφήβων με τον ΟΚΑ Αρκάδι έλαβε την τιμητική κλήση να προπονηθεί από τις 2 Ιανουαρίου με την Εθνική παμπαίδων στη Νεμέα. Βλέπετε, έρχεται το Βαλκανικό πρωτάθλημα αγοριών Κ17 που θα διεξαχθεί στη Βουλγαρία από τις 17 έως τις 23 Ιανουαρίου.
Η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας θα παραμείνει στη Νεμέα μέχρι τις 14 Ιανουαρίου και στη συνέχεια θα αναχωρήσει για τη Σόφια. Μάλιστα πριν πριν την έναρξη των επίσημων αγώνων θα δοθούν δύο φιλικά με την αντίστοιχη ομάδα της Βουλγαρίας.
Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονίσουμε ότι η Εθνική Ελλάδας βρίσκεται στον Β’ όμιλο με αντιπάλους τη Σερβία, την Αγγλία και τη Τουρκία. Στον Α’ όμιλο βρίσκεται η Βουλγαρία, η Φινλανδία και η Ρουμανία.
Ομοσπονδιακός προπονητής είναι ο Γρηγόρης Ρουσάκης:
Στην εθνική ομάδα κλήθηκαν οι παρακάτω αθλητές:
Ραφαήλ-Γεώργιος Σεμερτζίδης (Πήγασος Πολίχνης)
Αναστάσιος Γκρίλλας (ΑΣ Κόροιβος)
Γεώργιος Αρμάος (Παναθηναϊκός ΑΟ)
Μηνάς Αραπάκης (ΑΟ Καλαμάτα 80)
Στυλιανός Βαγγέλης (ΑΟ Πρεβέζης)
Νικόλαος Βελλίνης (ΑΟΝΣ Μίλων)
Γεώργιος Κουβαράς (ΑΟΝΣ Μίλων)
Γεώργιος Μαντελίδης (ΑΟΝΣ Μίλων)
Χρήστος Γκοτσίδης (ΜΓΣ Εθνικός)
Ηρακλής Δέρβας (ΑΣ Άρης)
Παναγιώτης Διπλάρης (ΑΟ Νέοι Βύρωνος)
Μάρκος-Κυριάκος Λανίτης (ΑΟ Νέοι Βύρωνος)
Άγγελος Καλλιμάνης (ΑΣ Πανερυθραϊκός)
Νικόλαος Κανελλόπουλος (ΓΣ Άθλος Πατρέων)
Νεκτάριος-Σάββας Καλαϊτζής (Οδυσσέας Κοζάνης)
Αθανάσιος Καραπέτσας (ΠΟ Ν. Μουδανιών)
Ελευθέριος Λεϊλεκτσόγλου (ΑΟ Σερρών)
Νικόλαος Μάντζιος (ΑΕΚ Αθηνών)
Σταύρος-Κωνσταντίνος Μούχλιας (ΑΣΑ Έβρος)
Νικόλαος Μπόνιας (ΑΟ Καβάλα)
Βασίλειος Παπαδόπουλος (ΑΟ Ιωνικός)
Εμμανουήλ Παρασκευόπουλος (ΟΚΑ Αρκάδι)