Ο Ιατρικός σύλλογος Ρεθύμνου στηρίζει την κινητοποίηση της Ένωσης Γιατρών ΕΣΥ Ν. Ρεθύμνου και καλεί τα μέλη του και όλους τους πολίτες αύριο στις 10 π.μ. στην πύλη του νοσοκομείου μας. Σε σχετική ανακοίνωση του Ιατρικού συλλόγου, αναφέρεται:
«Ζητάμε να γίνουν άμεσα κατεπείγουσες προσλήψεις μόνιμου προσωπικού, με ειδικά κίνητρα τόσο στο ΤΕΠ, όσο και σε όλα τα τμήματα του νοσοκομείου τα οποία είναι υποστελεχωμένα.
Είμαστε αντίθετοι στη διαρκή υποβάθμιση του ιατρικού λειτουργήματος και στην απαξίωση των συναδέλφων που με αυτοθυσία στηρίζουν το ΕΣΥ.
Δεν θα επιτρέψουμε την υποβάθμιση του νοσοκομείου μας σε διαμετακομιστικό κέντρο».