Στον τελικό του Λίντο προκρίθηκαν οι άνδρες του Ν.ΟΠΕΡ εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τη ΓΕΗ το προσεχές Σαββάτο. Αντιθέτως, δεν θα δούμε τον Ν.ΟΠΕΡ των γυναικών κι αυτό, όχι για αγωνιστικούς λόγους.
Στροφή προτεραιοτήτων με Τερζιέφσκα
Στο ραντεβού του ημιτελικού με τον Κύδωνα στα Χανιά συνέβη το εξής: Ο Ν.ΟΠΕΡ διαθέτει μία αλλοδαπή παίκτρια στη σύνθεσή του, την Βουλγάρα, Τέα Τερζιέφσκα. Της εν λόγω παίκτριας, δεν έχει καταχωρηθεί το δελτίο της στο σύστημα της ΕΟΠΕ παρ’ ότι το ρεθεμνιώτικο σωματείο έχει καταθέσει έγκυρα τα χαρτιά του στην Ομοσπονδία. Έπειτα από μία μικρή διαβούλευση πριν την τέλεση του ημιτελικού, αποφασίστηκε να αγωνιστεί η Τερζιέφσκα στο ματς κι ας χρειαστεί ο ημιτελικός να μετουσιωθεί σε φιλικό αγώνα με τον Ν.ΟΠΕΡ να αναγκάζεται να υποστεί τη συνέπεια του αποκλεισμού.
Ο λόγος γιατί, ο κ. Κατικάς ήθελε να δει αγωνιζόμενη μία από τις πιο βασικές παίκτριες του νέου ρόστερ ενόψει της νέας και απαιτητικής χρονιάς που ξεκινάει σε λίγες μέρες στο πρωτάθλημα της Α2 (οι γυναίκες θέλουν να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο νέο πρωτάθλημα). Για την ιστορία, στο ματς των Χανίων, οι Ρεθεμνιώτισσες επικράτησαν με ευκολία, με 0-3 σετ.
Μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας στους άνδρες
Στους άνδρες, εκεί όπου δεν είχαμε αντίστοιχη υπόθεση κι όλα κύλησαν δίχως κάτι το μεμπτό, οι παίκτες του Νίκου Τσαπάκη πραγματοποίησαν μια μεστή εμφάνιση απέναντι στη Σούδα. Οι Ρεθεμνιωτες κέρδισαν με 3-0 σετ (17-25, 21-25 και 18-25) μοιράζοντας εν πολλοίς τον χρόνο στους παίκτες του. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν τέτοια που μπορούσε να προβεί σε αλλαγές για να έχει μια πλήρη εικόνα των παικτών του κερδίζοντας συνάμα και την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης εκεί όπου θα συναντήσει τη ΓΕΗ.
Τα σετ: 17-25, 21-25, 18-25.
Ν. ΟΠΕΡ (Ν. Τσαπάκης): Δρανδάκης, Τζανιδάκης, Μποτωνάκης, Καλα¨τζιδάκης, Κανθάκης, Μαρούλης, Κανακάκης, Βουτσάς, Ψυχουντάκης, Γαλλιάκης Α., Γιαλλιάκης Ι., Αυλωνίτης.
Το πρόγραμμα του κυπέλλου:
Κύπελλο Ανδρών
Προημιτελικά
1. Σούδα – Ακρωτήρι ………3-0
2. ΓΕΙ-ΓΕΗ …………………………….0-3
Ημιτελικός:
3. Σούδα – Ν.ΟΠΕΡ ………….0-3
(17-25, 21-25, 18-25)
Τελικός Αγώνας
Σάββατο 14 Οκτωβρίου
ΓΕΗ – Ν.ΟΠΕΡ (Κλ. Λίντο)
Κύπελλο Γυναικών
Προημιτελικά
1. ΓΕΗ – Πήγασος …………..3-0
2. Σούδα – Κύδων ………….0-3
Ημιτελικά
3. ΓΕΗ– ΟΦΗ ………………….0-3
(19-25, 22-25,12-25)
4. Κύδων – Ν.ΟΠΕΡ ………3-0 α.α.
Τελικός Αγώνας
Σάββατο 14 Οκτωβρίου
ΟΦΗ – Κύδων (Κλ. Λίντο)