Η Ένωση Γονέων Μαθητών Ρεθύμνου συμμετέχει στο αυριανό συλλαλητήριο για την Παλαιστίνη. Στην ανακοίνωσή της αναφέρει:
«Η Ένωση Γονέων Μαθητών Ρεθύμνου υπερασπίζεται το δίκιο του παλαιστινιακού λαού για ελεύθερο και ανεξάρτητο κράτος, ο οποίος ματώνει 75 χρόνια με αποκορύφωμα τη σημερινή εξόντωσή του. Κανείς δεν μπορεί να σιωπά όταν στη Γάζα οι νεκροί από τους ισραηλινούς βομβαρδισμούς ξεπερνούν τους 9.000, ανάμεσά τους πάνω από 3.000 παιδιά. Κανείς δεν μπορεί να σιωπά όταν στη Γάζα κάθε δέκα λεπτά σκοτώνεται και ένα παιδάκι. Κανείς δεν μπορεί να σιωπά όταν στη Γάζα οι τραυματίες ξεπερνούν τις 15.000 χωρίς να έχουν την αναγκαία περίθαλψη εξαιτίας του ασφυκτικού αποκλεισμού του κράτους – δολοφόνου του Ισραήλ.
Η μαζική συμμετοχή των εργαζομένων και του λαού της Ελλάδας στα συλλαλητήρια και η καθημερινή πολύμορφη δράση για λευτεριά στην Παλαιστίνη έχουν τοποθετήσει τον λαό μας στη σωστή πλευρά της Ιστορίας. Οι δράσεις μας συναντιούνται με τις δράσεις των λαών όλου του κόσμου. Ο καθένας μας ξεχωριστά λέει στον λαό της Παλαιστίνης: «Δεν είστε μόνοι». Οι ώρες είναι κρίσιμες…
Όχι άλλα δελτία ειδήσεων – κατάλογοι νεκρών. Η Ελληνική κυβέρνηση είναι ένοχη γιατί στηρίζει με όλους τους τρόπους το δολοφονικό χέρι του Ισραήλ μαζί και με τις άλλες πολιτικές δυνάμεις του Νατοϊκού τόξου. Αποτέλεσε μνημείο ντροπής η αποχή από την ψηφοφορία του ΟΗΕ για την κατάπαυση του πυρός στη Γάζα. Στο μεταξύ, ταχέως προχωρούν οι Αμερικανοί την ενίσχυση των υποδομών και υπηρεσιών τους στη βάση της Σούδας, καθώς αναδεικνύεται για άλλη μια φορά σε βασικό κόμβο υποστήριξης των επιχειρήσεών τους στην Αν. Μεσόγειο και τη Μέση Ανατολή, ενόσω καλύπτουν τα νέα εγκλήματα του κράτους του Ισραήλ σε βάρος του παλαιστινιακού λαού. Ξεσηκωμός! Να σταματήσει τώρα η σφαγή! Μαζικά, αγωνιστικά, παλεύουμε ενάντια στην εμπλοκή της χώρας μας στη σφαγή και στο μακελειό. Να σταματήσει να είναι η Σούδα ορμητήριο πολέμου και στόχος αντιποίνων.
- Καμία υποστήριξη στην κυβέρνηση Νετανιάχου και στο κράτος – τρομοκράτη του Ισραήλ.
- Καμία διευκόλυνση με βάσεις και άλλες υποδομές να μη δώσει η χώρα μας σε ΗΠΑ, ΝΑΤΟ και Ισραήλ. Να ξεκουμπιστούν τώρα τα γεράκια του πολέμου από Σούδα και Ελευσίνα. Να γυρίσει πίσω η φρεγάτα «Ψαρά».
- Να σταματήσει κάθε οικονομική – πολιτική – στρατιωτική συνεργασία με το κράτος – δολοφόνο του Ισραήλ.
- Τώρα αναγνώριση του Παλαιστινιακού κράτους στα σύνορα του 1967 με πρωτεύουσα την Ανατολική Ιερουσαλήμ.
Καλούμε όλους τους γονείς να συμμετέχουν στην πρόσκληση της Επιτροπής Ειρήνης Χανίων και πολλών σωματείων της Κρήτης ώστε όλοι μαζί να διατρανώσουμε να σταματήσει η σφαγή του παλαιστινιακού λαού. Τα παιδιά της Παλαιστίνης έχουν δικαίωμα στη ζωή. Την Κυριακή 12 Νοεμβρίου στις 12 το μεσημέρι στην Αγορά των Χανίων. Από το Ρέθυμνο θα φύγει λεωφορείο στις 10:00 από την ανατολική πλευρά του Δημοτικού Κήπου. Δηλώσεις συμμετοχής στο τηλ. 6977 697806.
Απαιτούμε καμία εμπλοκή της Ελλάδας. Να σταματήσει τώρα η σφαγή. Παλαιστίνη Ελεύθερη. Τα παιδιά όλου του κόσμου να ζουν ειρηνικά στις πατρίδες τους».