Την ενοχή και των δυο κατηγορουμένων, γιου και πατέρα, για την δολοφονία του 23χρονου Μανώλη Στρατάκη, στα Ανώγεια τον Απρίλιο του 2017, πρότεινε χθες ο Εισαγγελέας της έδρας του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Χανίων όπου δικάζεται η υπόθεση.
Ειδικότερα, ο Εισαγγελέας πρότεινε για τον 22χρονο δράστη, από το όπλο του οποίου έχασε τη ζωή του το θύμα, ενοχή για ανθρωποκτονία από πρόθεση κατά μόνας και όχι κατά συναυτουργία καθώς και ενοχή για απόπειρα ανθρωποκτονίας εις βάρος των δυο αδελφών του θύματος. Κατά την κρίση του Εισαγγελέα, στην ενέργειά του εξέλειπε ο βρασμός ψυχής ή η άμυνα.
Για τον 55χρονο κατηγορούμενο, πατέρα του 22χρονου, ο εισαγγελέας πρότεινε ενοχή για άμεση συνέργεια στην πράξη της ανθρωποκτονίας του Μανώλη Στρατάκη και για απόπειρα ανθρωποκτονίας κατά των δυο αδελφών του θύματος.
Και για τους δυο κατηγορούμενους, προτάθηκε επίσης η ενοχή για παράνομη οπλοφορία, οπλοχρησία και κατοχή φυσιγγίων.
Στην ίδια υπόθεση, κατηγορούμενοι για οπλοφορία και οπλοχρησία είναι ο 65χρονος πατέρας του θύματος Μανώλη Στρατάκη καθώς και τα δυο αδέλφια του 28 και 30 ετών αντίστοιχα. Σε ό,τι αφορά τον πατέρα, ο Εισαγγελέας έκρινε ότι δεν είχε ανθρωποκτόνο πρόθεση και πρότεινε την ενοχή του για παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία, πρότεινε την ενοχή του ενός αδελφού για την κατηγορία της βαριάς σκοπούμενης βλάβης και την αθώωση του άλλου.
Να υπενθυμίσουμε ότι οι δυο οικογένειες, με στενή συγγενική σχέση μεταξύ τους, αφού ο πατέρας του θύματος και ο πατέρας του δράστη είναι πρώτα ξαδέλφια, αντιδικούσαν και είχαν έριδες μεταξύ τους για μεγάλο διάστημα για βοσκοτόπια στην περιοχή των Ανωγείων. Οι προσπάθειες σασμού, που είχαν επιχειρήσει τρίτα άτομα ώστε να επέλθει ειρήνη στις δυο οικογένειες, δεν είχε αποτέλεσμα και στις 9 Απριλίου 2017, όταν οι δράστες περνώντας με το αυτοκίνητο τους κοντά από την στάνη της οικογένειας του θύματος και συναντήθηκαν μαζί τους, διαπληκτίστηκαν, κατέβηκαν από το Ι.Χ., έβγαλαν τα όπλα τους, ένα πιστόλι των 9 mm ο 55χρονος και ένα καλάσνικοφ ο 22χρονος γιος του και πυροβόλησαν κατά των μελών της οικογένειας του θύματος. Στην διάρκεια της ένοπλης συμπλοκής μια σφαίρα από το καλάσνικοφ του 22χρονου βρήκε στον θώρακα τον 23 χρονο Μανώλη Στρατάκη, επιφέροντας τον θάνατό του.
Η πλευρά των δραστών είχε ισχυριστεί στην φάση της ανάκρισης ότι δέχτηκαν επίθεση από την οικογένεια του θύματος, αφού πρώτοι δέχτηκαν πυροβολισμούς και ανταπέδωσαν για να προστατεύσουν την ζωή τους, αντικρούοντας την πλευρά του πατέρα και των αδελφών του θύματος που υποστήριξαν ότι οι δράστες ήταν εκείνοι που άνοιξαν πυρ εναντίον τους με ανθρωποκτόνο πρόθεση, ενώ οι ίδιοι αμυνόμενοι πυροβόλησαν στον αέρα.
Ο Εισαγγελέας, όπως φάνηκε από την αγόρευσή του, έκρινε πως οι δράστες και κυρίως ο 22χρονος είχε ανθρωποκτόνο πρόθεση όχι μόνο σε ό,τι αφορά τον Μανώλη Στρατάκη αλλά και τα αδέλφια του, γι’ αυτό και έβγαλε το καλάσνικοφ, στόχευσε τα σώματα των αδελφών Στρατάκη ρίχνοντας βολές κατά ριπάς «κι όποιον πάρει ο χάρος» όπως είπε χαρακτηριστικά, προσθέτοντας πως το θύμα, λαμβάνοντας υπ’ όψη την θέση που βρισκόταν, δεν ήταν αυτό που επιτίθοντο με όπλο εναντίον των δραστών. Σύμφωνα με την εισαγγελική κρίση, ο 22χρονος δράστης βρέθηκε στο σημείο της συμπλοκής οπλισμένος και έτοιμος να σκοτώσει.
«Ούτε σε βρασμό ψυχής βρισκόταν ούτε σε άμυνα» ανέφερε ο Εισαγγελέας για τον 22χρονο.
Σχετικά με τον 55χρονο κατηγορούμενο, πατέρα του 22χρονου δράστη, ο Εισαγγελέας στην αγόρευσή του ανέφερε ότι ναι μεν δεν είναι αυτός που σκότωσε τον Μανώλη Στρατάκη, όμως η στάση του σε σχέση με το περιστατικό, αφ’ ενός να μην αποτρέψει τον γιο του να πυροβολήσει και αφ’ ετέρου να πυροβολήσει και ο ίδιος, δείχνει ότι συνέδραμε στο έγκλημα και αυτό συνιστά την άμεση συνέργειά του στην πράξη της ανθρωποκτονίας.
Σε ό,τι αφορά την οικογένεια Στρατάκη, ο Εισαγγελέας ανέφερε πως πιθανόν να πυροβόλησαν πρώτα τα μέλη της, εκτίμησε όμως πως δεν είχαν ανθρωποκτόνο πρόθεση λέγοντας πως πυροβόλησαν είτε για εκφοβισμό είτε για να προκαλέσουν σωματικές βλάβες αλλά όχι πάντως για να σκοτώσουν.
Ο Εισαγγελέας της έδρας του ΜΟΔ Χανίων, δεν παρέλειψε να αναφερθεί στις διενέξεις για βοσκοτόπια επισημαίνοντας ότι οδηγούν σε τραγικά αποτελέσματα όπως στην υπόθεση της δολοφονίας Στρατάκη. «Οι διενέξεις για τα βοσκοτόπια που μεταφέρονται από γενιά σε γενιά οδήγησαν στον θάνατο ενός ανθρώπου. Είναι το αποτέλεσμα μιας έριδας που με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγούσε σε αυτό το σημείο», τόνισε ο Εισαγγελέας.
Μετά την αγόρευση του Εισαγγελέα, αγόρευσαν οι συνήγοροι Πολιτικής Αγωγής και η δίκη διεκόπη για σήμερα οπότε θα αγορεύσουν οι συνήγοροι υπεράσπισης. Κατά πάσα πιθανότητα θα ολοκληρωθεί σήμερα με την ανακοίνωση της απόφασης του Δικαστηρίου.