31 °C Rethymno, GR
27/09/2022

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ, ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΙΑ 6 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΜΕΝΟΥΣ

Τα «Αρμένεια 2022» έκλεψαν τις εντυπώσεις

Με μεγάλο ενθουσιασμό και πολύ καλή οργάνωση τελέστηκαν τα φετινά «Αρμένεια». Μια αθλητική κατά βάση εκδήλωση που είχε φυσικά παράλληλες δράσεις κοινωνικού αλλά και πολιτιστικού χαρακτήρα.

Η «έδρα» της εκδήλωσης ήταν το ομώνυμο χωριό του Ρεθύμνου που κατάφερε και συγκέντρωσε πλήθος κόσμου για 6 ημέρες. Παιδιά, πολλά παιδιά, πάνω από 100 έγιναν οι πρωταγωνιστές των ημερών (δρόμοι μικρής απόστασης αλλά και οι διασκεδαστικές τσουβαλοδρομίες ήταν μερικές από τις σπουδαίες αθλοπαιδιές όπως φυσικά οι ρίψεις).
Συγκεκριμένα είχαμε: α) Ρίψη Ακοντίου Vortex, β)Αγώνα Ταχύτητας και γ) Αγώνα Τσουβαλοδρομίας.
Τα φώτα όμως έπεσαν στον δρόμο των 5χλμ εκεί όπου έλαβαν μέρος απλοί πολίτες, χωριανοί αλλά και αθλητές των μεσαίων αποστάσεων. Ειδικά ο «Αρμένειος δρόμος» σημείωσε μεγάλη επιτυχία αφού οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 160 όπου εκεί αναδείχθηκε νικητής ο Μανώλης Σηφάκης του ΣΔΥ Μεγαλόνησος καλύπτοντας την απόσταση σε 18’,33». Από τις γυναίκες, νικήτρια ήταν η νεαρή Αλεξάνδρα Βραβορίτη τυυ ΣΔΥ Μεγαλόνησος τρέχοντας την απόσταση σε 27’,36’’.
Σημειωτέον ότι στον αγώνα έτρεξε και ο Έλληνας πρόξενος στην Ισπανία Εμμανουήλ Σεράνο. Αφετηρία και τερματισμός ήταν το δημοτικό γήπεδο των Αρμένων με τους συμμετέχοντες να περνούν μέσα από τα γραφικά σοκάκια του χωριού. Ήταν ένας καλά οργανωμένος αγώνας από τους εθελοντές του ΟΦ Αρμένων, του Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων αλλά και της πρωτοεμφανιζόμενης Ομάδας Γυναικών Αρμένων.
Στο σημείο αυτό να τονίσουμε ότι η συμμετοχή ήταν δωρεάν ενώ οι δρομείς έλαβαν αναμνηστικό μπλουζάκι, μετάλλιο και ξεχωριστό κέρασμα που επιμελήθηκαν οι γυναίκες του χωριού.

Οι πρεσβύτεροι των αγώνων
Τέλος, οι διοργανώτές μερίμνησαν ούτως ώστε να βραβευθεί (δόθηκε από ένα αναμνηστικό αγαλματίδιο) ο μεγαλύτερος σε ηλικία άνδρας κ. Κωνσταντίνος Ακουμιανάκης και η μεγαλύτερη αντίστοιχα σε ηλικία γυναίκα (κα Ελένη Μαρινάκη) που λάμβαναν μέρος στον δρόμο.

Οι νικητές του Αρμένειου δρόμου 5χλμ:
Άνδρες
1ος Εμμανουήλ Σηφάκης ΣΔΥ ΜΕΓΑΛΟΝΉΣΟΣ 18’,33’’
2ος Θωμάς Παπαδάκης ΣΔΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 18’,47’’
3ος John Rayner ΣΔΥ ΜΕΓΑΛΟΝΉΣΟΣ 19’,10’’


Γυναίκες
1η Αλεξάνδρα Βραβορίτη ΣΔΥ ΜΕΓΑΛΟΝΉΣΟΣ 27’,36’’
2η Παναγιώτα Τζανετάκου ΣΔΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 28’,19’’
3η Ελένη Σκουλούδη ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ 29’,29’\

 

Τα αγωνίσματα των παιδιών:
Ρίψη ακοντίου (VORTEX)
Αγόρια (2016-18)
1ος Ευθύμιος Φραγκιαδάκης 10,5 m
2ος Γεώργιος Κολυβάκης 8,5 m
3ος Νικόλαος Μυτιλιναίος 8,0 m

Κορίτσια (2016-18)
1η Ελπίδα Κοκοτσάκη 5,0 m
2η Μυρτώ Πελτέκη 4,5 m

Αγόρια (2014-15)
1ος Νικόλαος Παπαδάκης 15,5 m
2ος Γεώργιος Παπαδάκης 13,8 m
3ος Μάριος Φραγκούλης 13,7 m

Κορίτσια (2014-15)
1η Μαρία Παπαδάκη 10,5 m
2η Ευτυχία Σκουλούδη 7,0 m
3η Αικατερίνη Ξηρά

Αγόρια (2012-13)
1ος Κωνσταντίνος Κωσταράκος 23,0 m
2ος Στυλιανός Φραγκιαδάκης 20,0 m
3ος Γεώργιος Φραγκιαδάκης 15,5 m

Κορίτσια (2012-13)
1η Αντα Κλαμπώνη 15,0 m
2η Ελισάβετ Βραβορίτη 8,8 m
3η Γεωργία Πελτέκη 7,8 m

Αγόρια (2010-11)
1ος Κωνσταντής Σκουλούδης 30,0 m
2ος Ιωάννης Μπαγουράκης 25,0 m
3ος Αρτέμιος Μανδακάκης 22,10 m

Κορίτσια (2010-11)
1η Μιχαέλα Τζανιδάκη 20,60 m
2η Ειρήνη Μαρκίδη 17,90 m
3η Χρύσα Κλαμπώνη 17,0 m

Αγώνες ταχύτητας
Αγόρια 30m (2016-18)
1ος Ευθύμιος Φραγκιαδάκης
2ος Γεώργιος Κολυβάκης
3ος Αργύριος Σκουλούδης

Αγόρια 50m (2014-15)
1ος Νικόλαος Παπαδάκης
2ος Ιωσήφ Πεδιαδιτάκης
3ος Ελευθέριος Φραγκιαδάκη

Κορίτσια 50m (2014-15)
1η Σοφία Πίτερη
2η Αντωνία Μανδακάκη
3η Φρειδερίκη Δρουδάκη

Αγόρια 50m (2012-13)
1ος Κωνσταντίνος Κωσταράκος
2ος Αντώνιος Πεδιαδιτάκης
3ος Στυλιανός Φραγκιαδάκης

Αγόρια 50m (2010-11)
1ος Κωνσταντής Σκουλούδης(2010)
2ος Μιχαέλα Καπελώνη(2009)
3ος Ιωάννης Μανδακάκης(2011)

Κορίτσια 50m (2010-11)
1η Μιχαέλα Τζανιδάκη
2η Αλεξάνδρα Καλησπεράκη
3η Ειρήνη Μαρκίδη

Αγώνες Τσουβαλοδρομίας
Αγόρια 10m (2016-18)
1ος Γεώργιος Κολυβάκης
2ος Νικόλαος Βραβορίτης
3ος Νικήτας Πίτερης

Κορίτσια 10m (2016-18)
1η Ελπίδα Καπελώνη
2η Αικατερίνη Γιαννακάκη
3η Μυρτώ Πελτέκη

Αγόρια 10m (2014-15)
1ος Νικόλαος Παπαδάκης
2ος Εμμανουήλ Χαριτάκης
3ος Γεώργιος Παπαδάκης

Κορίτσια 10m (2014-15)
1η Μαρία Παπαδάκη
2η Φρειδερίκη Δρουδάκη
3η Ευτυχία Σκουλούδη

Αγόρια 20m (2012-13)
1ος Αντώνιος Πεδιαδιτάκης
2ος Κωνσταντίνος Κωσταράκος
3ος Εμμανουήλ Κράσιος

Κορίτσια 20m (2012-13)
1η Ανδριάννα Μπαγουράκη
2η Ελισάβετ Βραβορίτη
3η Ευτυχία Σκουλούδη

Αγόρια 20m (2010-11)
1ος Κωνσταντής Σκουλούδης
2ος Σάββας Πελτέκης
3ος Ιωάννης Μπαγουράκης

Κορίτσια 20μ (2010-11)
1ηΑλεξάνδρα Καλησπεράκη
2η Μαρία Νικηφόρου
3η Ανδρονίκη Σκουλούδη

Τις απονομές των αγωνισμάτων του στίβου πραγματοποίησαν οι: ο εφημέριος της ενορίας Αρμένων πάτερ Ευάγγελος Ζαφειρόπουλος, ο πρόεδρος της κοινότητας Αρμένων κ. Εμμανουήλ Ε. Σκουλούδης, ο πρόεδρος του ΟΦ Αρμένων κ. Γεώργιος Ε. Δρουδάκης, ο πρώην πρόεδρος της κοινότητας Αρμένων Κος Εμμανουήλ Βαονάκης, ο εκπρόσωπος του Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων ο πρόεδρος κ. Εμμανουήλ Μαστοράκης, η εκπρόσωπος των Σαμαρειτών Διασωστών Ν. Ρεθύμνου κα Στεφανία Καλαϊτζάκη, τα μέλη του Εθελοντικού Συλλόγου Αρμένων κα Ειρήνη Χατζάκη και κα Αννα Παλιεράκη, ο κ. Σπυρίδων Φραγκούλης και ο κ. Ήρακλής Σκουλούδης.
«Ή επιτροπή των «Αρμένειων 2022» ευχαριστεί σε αυτό όλους όσοι συμμετείχαν ως αθλητές αλλά ειδικά αυτούς που βοήθησαν (ο καθένας με τον δικό του τρόπο) για να βγουν σε πέρας με επιτυχία όλες αυτές οι εκδηλώσεις. »
Οι φετινές εκδηλώσεις είχαν την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης -Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου αλλά και του Δήμου Ρεθύμνου-Τμήμα Αθλητισμού.