Είναι έμπειρη, είναι… κυνική στο παιγνίδι της μα πάνω απ’ όλα, αποτελεσματική. Η Βίβερλι Εράσο διατηρεί τα στοιχεία εκείνα που θέλει ο προπονητής της Νίκος Κυριακόπουλος για να νιώθει ασφάλεια μα και σιγουριά στο μεσοαμυνικό σκέλος του παιγνιδιού του.
Η Εράσο μέτρησε πολλές-πολλές αγωνιστικές στο περσινό πρωτάθλημα της Woman Football League όπου η απόδοσή της κυμάνθηκε σε σταθερά επίπεδα κι αυτό είναι ένα στοιχείο που το θέλουν οι προπονητές. Έτσι λοιπόν, δεν υπήρχε λόγος να μην ανάψει το “πράσινο φως” για την παραμονή της στην ομάδα…
Η ανακοίνωση για την εν λόγω παίκτρια αναφέρει: “Μία εκ των διακριθεισών της περσινής απόλυτα επιτυχημένης σεζόν θα συνεχίσει να αγωνίζεται για την ομάδα μας. Η 31χρονη (γεν. 31/7/92) μέσος (αμυντικό χαφ) προέρχεται από μία σπουδαία χρονιά, όπου βοήθησε τα μέγιστα για να τερματίσει η Ρ.Ε.Α. στην 3η θέση της Women’s Football League, σημειώνοντας και ένα γκολ. Αποτελεί ένα από τα βασικά «γρανάζια» της ομάδας, συνδέοντας απόλυτα την αμυντική με την επιθετική μας γραμμή και ξεχωρίζει για τη φυσική της κατάσταση και την τεχνική της, ενώ μπορεί να δημιουργήσει απειλή στην αντίπαλη άμυνα με τις κάθετες πάσες της.
Ο Α.Ο. ΡΕΑ ευχαριστεί την Viverly Erazo για την εμπιστοσύνη και την αγάπη της προς την ομάδα κα της εύχεται υγεία και μία απόλυτα επιτυχημένη και δημιουργική σεζόν.”
Β. Εράσο: «Να πετύχουμε πολλά περισσότερα φέτος»
Η δυναμική μεσοαμυντικός του ΑΟ ΡΕΑ έκανε δηλώσεις όπου μέσω αυτών αποκάλυπτε τη χαρά της για την παραμονή της στον σύλλογο. Δεν είναι και λίγο… Είναι έργο των ανθρώπων της ΡΕΑ οι οποίοι φροντίζουν προκειμένου οι παίκτριές τους να έχουν καλό και ποιοτικό χρόνο στο Ρέθυμνο.
«Είμαι χαρούμενη που θα συνεχίσω την ποδοσφαιρική μου καριέρα στο Ρέθυμνο για τη Ρ.Ε.Α. Ανυπομονώ για τη νέα σεζόν και να εξελιχθώ ακόμα περισσότερο, καθώς έχω να δώσω ακόμα περισσότερα. Πέρυσι ήταν μία επιτυχημένη χρονιά για την ομάδα μας, αλλά στόχος είναι να πετύχουμε ακόμα πιο πολλά, μέσω της σκληρής δουλειάς.
Θεωρώ πως μπορούμε να καταφέρουμε περισσότερα και θα προσπαθήσω να προσφέρω τα πάντα για αυτό».