Τις ημέρες από 27 Φεβρουαρίου έως 4 Μαρτίου 2022 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Βροντάκη Μαγδαληνή (ΠΕ 04.02) και Τομζάς Παύλος (ΠΕ 79.01) μαζί με έξι μαθητές, τρία αγόρια και τρία κορίτσια, συμμετείχαν στη διεθνική συνάντηση του προγράμματος Erasmus+/Δράση KA229 με τίτλο “INCREASING SCHOOL SUCCESS WITH CLEF” στην πόλη EJEA της Ισπανίας.
Μέσα από ποικίλες δραστηριότητες, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τους εταίρους των άλλων χωρών, να γνωρίσουν τα ήθη και έθιμα του τόπου, να θαυμάσουν τα μνημεία πολιτισμού της διοργανώτριας χώρας, να γευθούν τις τοπικές γεύσεις, να τραγουδήσουν όλοι μαζί, να παίξουν ομαδικά παιχνίδια κ.α. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με όλες τις δραστηριότητες και συμμετείχαν με χαρά σ’ αυτές εξασκώντας παράλληλα και την αγγλική γλώσσα. Έγιναν όλοι μια παρέα και πραγματικά απόλαυσαν τη διεθνική συνάντηση.