Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η συγκλονιστική Γεωργία Χουρδάκη στη μεγάλη κούρσα αντοχής που πραγματοποιήθηκε στον Αστακό της Αιτωλοακαρνανίας. Επρόκειτο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Δρόμου όπου έλαβε χώρα στην ηπειρωτική περιοχή με τον ΠΑΣ Ρεθύμνου “Άτλας” να έχει και πάλι μια πολυμελή, για τα δεδομένα της σπουδαίας αυτής διοργάνωσης, και τα παιδιά να τα πηγαίνουν εξαιρετικά.
Η παγκορασίδα Γ. Χουρδάκη είχε μια καταπληκτική διαδρομή αποδεικνύοντας ότι και τα ψυχικά της αποθέματα είναι πλούσια. Μάλιστα η ίδια το πάλεψε όσο μπορούσε και στην ατομική χρονομέτρηση όπου στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο τερματίζοντας στην 6η θέση.
Η ίδια κρατάει την προσπάθεια αλλά και την μεγάλη αυτή εμπειρία. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την υπόλοιπη ρεθεμνιώτικη ομάδα, όπως, ο Γιώργος Γιαουμογιαννάκης, η Ελβίρα Τζουλάκη, ο Γιώργος Φλισκουνάκης και η Άρτεμις Ταταράκη.
Επρόκειτο για μία απαιτητική διοργάνωση με πολύ όμορφες διαδρομές. Τα παιδιά έδιεξαν ότι δουλεύουν σε πολύ καλές βάσεις και πως η επιτυχία τους είναι θέμα χρόνου.
Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι οι συμμετοχές ήταν πολλές σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες γεγονός που ανέβασε κατακόρυφα τον ανταγωνισμό.
Ο ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου εξέδωσε μετά τους αγώνες την παρακάτω ανακοίνωση: “Ο ΠΑΣ Ρεθύμνου “Άτλας” συγχαίρει όλους τους αθλητές-τριες του συλλόγου για την προσπάθεια τους, αλλά και την οργανωτική επιτροπή για την άψογη διοργάνωση που στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία.”
Τα αποτελέσματα
Ατομική χρονομέτρηση
Παμπαίδες
47ος Γιώργος Γιακουμογιαννάκης
Παγκορασίδες
6η Γεωργία Χουρδάκη
17η Ελβίρα Τζουλάκη
Παίδες
46ος Γιώργος Φλισκουνάκης
Κορασίδες
15η Άρτεμις Ταταράκη
Αντοχή
Παγκορασίδες
3η Γεωργία Χουρδάκη
14η Ελβίρα Τζουλάκη
Παίδες
41ος Γιώργος Φλισκουνάκης
Κορασίδες
13η Άρτεμις Ταταρακη