Στο πλαίσιο των διδακτικών επισκέψεων, το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, επισκέφτηκε με ομάδα μαθητών του, στις 13 Ιανουαρίου, τις εγκαταστάσεις του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, για γνωριμία και άσκηση στο υγρό στοιχείο. Αν και ο καιρός έξω δεν προϊδέαζε για κολύμβηση, το πρόγραμμα τηρήθηκε κατά γράμμα. Η πισίνα, πραγματική όαση (σε σχέση με τις εξωτερικές συνθήκες), «καταλήφθηκε» από τους μαθητές, όπου συνοδεία και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών (Μοσχονάς Νικόλαος, Λαμπαθάκης Μιχαήλ και Αναστασίου Κατερίνα) υλοποίησαν το πρόγραμμα με επιτυχία.
Να σημειωθεί ότι πέρσι ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχε το ΕΕΕΕΚ στους σχολικούς αγώνες κολύμβησης με τρεις μαθητές. Φέτος χάρη στην εντατική διδασκαλία του μαθήματος και την ένταξή του στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα, οι μαθητές που έρχονται σε επαφή με το αντικείμενο της κολύμβησης ξεπερνούν τους 15. Η δυνατότητα αυτή δόθηκε χάρη στην ευγενική παραχώρηση της κολυμβητικής δεξαμενής του γυμναστηρίου «Olympic», η οποία λόγω του ότι έχει κλιμακωτό βάθος δίνει τη δυνατότητα σε άτομα ΑμεΑ να ασκηθούν με περισσότερη ασφάλεια. Οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής προσαρμόζουν τα προγράμματα κολύμβησης ανά αθλούμενο, προσφέροντας δυνατότητα για ψυχαγωγία, βελτίωση της σωματικής φυσικής κατάστασης και παράλληλη ανάπτυξη της κοινωνικότητας και της συναισθηματικής ωρίμανσης. Αξιολογώντας τις κινητικές δυνατότητες και τον συντονισμό κίνησης κάθε συμμετέχοντα, τη μυϊκή του δύναμη, τη δεκτικότητά του στην επαφή και τη σχέση του με το νερό, εκπονείται ανάλογο πρόγραμμα θεραπευτικής παρέμβασης στο νερό, με ειδικές ασκήσεις που συμβάλλουν σημαντικά τόσο θεραπευτικά, όσο και κοινωνικά.
Η άσκηση στο νερό είναι ιδανική μέθοδος παρέμβασης, γιατί παρέχει στον αθλούμενο πολλαπλά οφέλη, με σημαντικότερο την ενίσχυση των αντιληπτικο-κινητικών ικανοτήτων και την προώθηση του ψυχο-κινητικού συστήματος. Η ομάδα καθηγητών Φυσικής Αγωγής του ΕΕΕΕΚ Ρεθύμνου επενδύει σημαντικά στην αξία της κολύμβησης αποκτώντας σημαντική εμπειρία στον τομέα, με στόχο να εξασφαλιστούν όσο το δυνατόν περισσότερα οφέλη για τους μαθητές.
Εκ της Διεύθυνσης του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης