Ήταν η πρώτη φορά ένα ξενοδοχείο, το “Amira Luxury resort & Spa” αναλάμβανε να επιτελέσει μια αθλητική δρομική εκδήλωση, το “1ο Amira Run Xperience” και το αποτέλεσμα ομολογουμένως ήταν, εξόχως επιτυχημένο.
Μέσα από τρεις διαφορετικές διαδρομές, τα 5χλμ, τα 10χλμ και τα 21χλμ που ήταν και η μεγαλύτερη, αθλητές και αθλήτριες που αγαπούν τις μικρές και μεσαίες αποστάσεις, αποδέχθηκαν την πρόσκληση-πρόκληση και έλαβαν μέρος τρέχοντας αλλά και διαδίδοντας το μήνυμα της υγείας και παράλληλα το μήνυμα της αλληλεγγύης αφού οι διοργανωτές αφιέρωσαν το σύνολο των εσόδων στην ενίσχυση κοινωνικών και φιλανθρωπικών σκοπών και αποτελεί σημαντικό κομμάτι του σχεδίου δράσης της κοινωνικής πολιτικής του ξενοδοχείου.
Τρέχοντας και διασχίζοντας το παραλιακό μέτωπο αλλά και τα χωριά της ενδοχώρας (ανάλογα τη διαδρομή), Πρίνος, Άγιος Νικόλαος, Αστέρι, Παγκαλοχώρι, Λούτρα, Πηγή, Άδελε και Αδελιανός Κάμπος, οι συμμετέχοντες είχαν να λένε στο τέλος ότι, η συγκεκριμένη διοργάνωση δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τις εκάστοτε αθλητικές που διεξάγονται κατά τόπους από επαγγελματίες του είδους.
Εκεί ήταν η Αντιπεριφερειάρχής κα Μαρία Λιονή, εκεί ήταν και ο δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γιώργης Μαρινάκης που τίμησαν την εκδήλωση με την παρουσία τους. Την εκδήλωση επίσης τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι Φορέων, Συλλόγων και πολλοί φίλοι.
Οι νικητές και οι εντυπώσεις τους…
Σε αγωνιστικό επίπεδο, οι νικητές της διοργάνωσης ήταν, ο Σταύρος Ζαγκανάς στα 21χλμ που κάλυψε την απόσταση σε 1.19’40”86, ο Αντώνης Κωστάκης στα 10χλμ 38’26”67 και ο Γιάννης Δαμανάκης στα 5χλμ με χρόνο 16’25”39.
Η χαρά τους ήταν διπλή καθώς εκτός από την αναγνώριση που λαμβάνει, έτσι κι αλλιώς, ο κάθε νικητής, η συμμετοχή όλων απέστειλε κι ένα μήνυμα αλληλεγγύης.
Μετάλλια αναμνηστικά του αγώνα δόθηκαν σε όλους τους συμμετέχοντες ενώ έπαθλα απονεμήθηκαν στους 3 πρώτους σε κάθε κατηγορία.
Ας δούμε τί είπαν οι πρωταγωνιστές των δρόμων:
Σταύρος ζαγκανάς (1ος στα 21χλμ): “Λάβαμε μέρος σε μια όμορφη, γραφική αλλά και ταυτόχρονα δύσκολη διαδρομή. Ευχαριστούμε τους διοργανωτές για όλα όσα μας προσέφεραν. Είναι σημαντικό τον επόμενο χρόνο να λάβει ακόμη περισσότερος κόσμος μέρος. Είναι μια πολύ όμορφη ευκαιρία να τρέξουν κι εκείνοι που δεν είναι απαραίτητα αθλητές στις μικρές ή μεγάλες διαδρομές. Απλώς χρειάζεται προσοχή και μέτρο”.
Αντ. Κωστάκης (1ος στα 10χλμ): “Ήταν ο πρώτος αγώνας εδώ και έτρεξα με πολλούς γνωστούς. Ήταν μια ωραία διαδρομή και αποτέλεσε κίνητρο για όλους μας το γεγονός ότι ήταν και για φιλανθρωπικό σκοπό.”
Γιανν. Δαμανάκης (1ος στα 5χλμ): “Συγχαρητήρια στους διοργανωτές. Χαρήκαμε τη διαδρομή που ήταν πολύ ευχάριστη. Ελπίζουμε να είμαστε πολύ καλά και του χρόνου για να λάβουμε μέρος.”
Βασ. Δημητρέλης (4ος 1χλμ): “Είχα βγει πριν από λίγο καιρό 1ος στον “ελαφονήσιο” δρόμο. Και εδώ όμως, όλα πήγαν εξαιρετικά. Ήταν μια άψογη διοργάνωση και έχουμε κάθε διάθεση να στηρίξουμε ότι δρομικό γεγονός υπάρχει.”
Κατερίνα Ροκάκη (1η στα 5χλμ):“Ανέλπιστα βγήκα πρώτη! Το χαίρομαι πολύ αν και πρέπει να πω ότι η Μαρία η Ριτζάκη που βρήκε 2η είναι εξαιρετική αθλήτρια. Ήταν μια καταπληκτική διοργάνωση, με υπέροχη νύχτα στο πάστα πάρτι, με υπέροχα τα μετάλλια.”
Ν. Προβιάς (αντιπρόεδρος τεχνικής επιτροπής της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας ενόργανης γυμναστικής): “Είναι η πρώτη φορά που διοργανώνεται από το συγκεκριμένο ξενοδοχείο αγώνες δρόμου για τα 21, τα 10 και τα 5 χιλιόμετρα. Ήταν πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι ήρθαν να τρέξουν αθλητές απ’ όλη την Κρήτη προκειμένου να τιμήσουν τη διοργάνωση.
Πιστεύω ότι είναι ένας αγώνας που μπορεί να γίνει θεσμός για τα επόμενα χρόνια στο Ρέθυμνο. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωτές και στους ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου, στους αφους Γαλερούς. Ευχόμαστε του χρόνου να έχουμε περισσότερες συμμετοχές και να είμαστε όλοι εδώ να ζήσουμε μια ακόμη καλύτερη διοργάνωση”.
Σ. Γαλερός: “Έρχονται κι άλλες διοργανώσεις“
Για όλα τα παραπάνω μίλησε ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της εταιρίας καθώς και ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου “Amira Luxury resort & Spa”κ. Σήφης Γαλερός: “Είμαστε πολύ περήφανοι που υποδεχθήκαμε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που μας τίμησαν με την παρουσία και τη συμμετοχή τους στον 1ο αγώνα τρεξίματος που διοργάνωσε το ξενοδοχείο μας με την επωνυμία “1st amira run xperience”
Είναι η πρώτη εκδήλωση από μία σειρά άλλων οι οποίες είναι προγραμματισμένες να γίνουν και που θα λαμβάνουν χώρο και χρόνο κατά τη διάρκεια της τουριστικής σεζόν. Ευελπιστούμε ότι με την συμμετοχή πολλών πελατών μας, οι εκδηλώσεις οι οποίες θα έχουν να κάνουν με τον αθλητισμό, τον πολιτισμό και το περιβάλλον θα είναι ακόμη πιο επιτυχημένες. Θα πρέπει να τονιστεί ότι η όλη διοργάνωση έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα καθώς όλα τα έσοδα θα διατεθούν σε κοινωνικά ιδρύματα της πόλης του Ρεθύμνου.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συντελεστές που βοήθησαν στην οργάνωση αυτής της εκδήλωσης, την τροχαία Ρεθύμνου, τον σύλλογο “Σαμαρειτών” Ρεθύμνου και τους εθελοντές οι οποίοι προσφέρθηκαν για να καλύψουν τα επίμαχα σημεία της διαδρομής των 5, 10 και 21 χιλιομέτρων.
Εκτός από το παραλιακό μέτωπο, η διαδρομή περνούσε μέσα από πολύ όμορφα σημεία της ενδοχώρας του Ρεθύμνου. Του χρόνου πάμε για τη 2η διοργάνωση.”
Τα αποτελέσματα:
21χλμ (άνδρες)
1ος Σταύρος Ζαγκανάς …………………………1.19’40”86
2ος Γιώργος Κουτρούλης …………………….1.23’04”80
3ος Νεκτάριος Οικονομάκης (ΣΔΥΡ) 1.23’28”59
21χλμ (γυναίκες)
1η Αδαμντία Λεμοντζόγλου (Άνεμος Χανίων) ………1.42’36”21
2η Γεωργία Μαλεφιτσάκη (Καρδιά του παιδιού) ….1.51’01”56
3η Αγγελική Πελεκανάκη ………………………………………………1.56΄06”17
10χλμ (άνδρες)
1ος Αντώνης Κωστάκης (Για δέσιμο) …………………………..38’26”67
2ος Γιάννης Σαμαράκης …………………………………………………….38΄44΄΄05
3ος Χάρης Μπαλωμενάκης (Κύδων) …………………………….38΄49΄΄34
10χλμ (γυναίκες)
1η Δήμητρα Ανδρούτσου (Σωμ. Πυροσβ. Ηρακλ.) ..44΄04”38
2η Καμίλα Μανιουδάκη …………………………………………………..49’29”32
3η Μαρία Σωμαράκη ………………………………………………………..53’00”17
5χλμ (άνδρες)
1ος Γιάννης Δαμανάκης (ΟΚΑ Αρκάδι) ………………………16’25”39
2ος Τάκης Μενεγής (Antoni’s Team) …………………………….17’30”56
3ος Θωμάς Παπαδάκης (ΟΚΑ Αρκάδι) ……………………….17΄50΄΄33
5χλμ (γυναίκες)
1η Κατερίνα Ροκάκη (ΣΔΥ Μεγαλόνησος) ………………….24’22”24
2η Μαρία Ριτζάκη (ΟΦΗ) ………………………………………………….25’18”90
3η Τζουντ Ρόμπερτς …………………………………………………………..27’20”33
Οι διοργανωτές ευχαριστούν για την παρουσία τους στις απονομές την Αντιπεριφερειάρχη Κα Μαίρη Λιονή , τον Δήμαρχο Ρεθύμνου κ. Γεώργιο Μαρινάκη, τον Διοικητή Τροχαίας Ρεθύμνου κο Ιωάννη Σταμίρη την Αντιδήμαρχο Τουρισμού κα Πέπη Μπιρλιράκη , τον Αντιπρόεδρο της Ευρωπαικής Ομοσπονδίας Γυμναστικής κ. Νίκο Προβιά, τον Εντεταλμένο Σύμβουλο Αθλητισμού κ. Δημήτριο Λαχνιδάκη καθώς και τον Πρόεδρο και τα μέλη του ΔΣ της εταιρείας ΑΡΙΩΝ ΑΧΤΕ.
Ιδιαίτερες ευχαριστίες σε έναν-έναν ξεχωριστά τους εθελοντές της διοργάνωσης σε όλα τα πόστα (γραμματεία, υδροδοσίες, τροφοδοσίες, κέρασμα, μασάζ ) που με ομαδική προσπάθεια και ανιδιοτελή προσφορά στήριξαν την εκδήλωση αυτή αλλά και τους αθλητές, δρομείς για την υποστήριξη και συμμετοχή τους.
Επίσης ευχαριστούν θερμά για την πολύτιμη βοήθεια τους :
Το Τμήμα Τροχαίας Ρεθύμνου
Το Δήμο Ρεθύμνου
Το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ Ρεθύμνου