14 °C Rethymno, GR
01/12/2022

ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΡΤΙΝΕΝΓΚΟ ΜΕ 1-4 - ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΣΤΟ YOUTH LEAGUE

Τον… χαβά της η Επισκοπή Κ17

Στη 2η θέση αναρριχήθηκε η Επισκοπή Κ17 που πλέον αντίπαλό της έχει μόνον το Candia/Δαμάστα, ομάδα η οποία προηγείται στη βαθμολογία έχοντας ωστόσο τρεις αγώνες περισσότερους από τους «γυπαετούς».
Το κοουτάρισμα του ματς το έκανε ο Γιάννης Μπακόπουλος ο συνεργάτης του Νίκου Καραδάκη μια και ο α’ προπονητής (μαζί με τον άλλον Ρεθεμνιώτη, τον Ανδρέα Τσουπάκη) βρίσκονται αυτές τις ημέρες στην Αθήνα για το δίπλωμα UEFA Α’ (β’ φάση).
Θύμα της Επισκοπής αυτή τη φορά έπεσε το Μαρτινένγκο μέσα στο Ηράκλειο το οποίο το κέρδισε με 1-4 χάρη σ’ ένα πολύ καλό β’ ημίχρονο.
Προηγουμένως είχε «πάρει κεφάλι» στο σκορ με τον Άντριαν Πεκίνι στο 6′ με τον φορ της Επισκοπής άλλωστε να είναι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Στο 16′ όμως είχε την ατυχία να χάσει τον Παπαπαναγιώτου ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Χέρμαν.
Το Μαρτινένγκο μείωσε στο 35΄ με τον Ζηδιανάκη και το ματς ξανάρχισε από το… «μηδέν».
Λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Πεκίνι (πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης) στο 47′ έκανε το 1-2. Η Επισκοπή εκμεταλλεύτηκε τους χώρους, δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες όμως βρήκε σκορ λίγο αργά δίνοντας ουσιαστικό τέλος στον αγώνα στο 84’με το 1-3 να γίνεται από τον Άλντο Τζαμτζίου έπειτα από ασίστ του Πεκίνι.
Το τελικό σκορ, 1-4 το διαμόρφωσε στο 88′ ο Αλεξάκης έπειτα από ωραία πάσα του Τζαμτζίου.
Η διαιτησία: Τζατζαράκης Γιγουρτζής, Βασιλάκης.
ΜΑΡΤΙΝΕΝΓΚΟ: Σταματάκης, Κόλα (55′ Μπακίντας), Μπατσέλι, Βρεττάκης, Παρασύρης Δ. (55′ Χατζηπανάγος), Ψυχαράκης, Ναρντάρε, Τσακιράκης, Καλαμιώτης, Ξυλούρης (85′ Μανουσάκης), Ζηδιανάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μπακόπουλος): Τσαλάγγας, Νιώρας, Φραγκιαδάκης, Παπαπαναγιώτου (16′ λ.τ. Χέρμαν,74′ Μπεχάρι), Κοτσαμπασόδης, Τραϊτοράκης, Αλεξάκης, Καραγιάννης Π., Πεκίνι, Τζαμτζίου, Κανανάι.

Η βαθμολογία
Ομάδες………………….Βαθμ. .Αγ. ..Ν-Ι-Η ..Γκολ
1. Candria/Δαμάστα ………….24 ..10 ….8-0-2 …42-17
2. Επισκοπή ……………………..21 …7 ……7-0-0 …39-5
3. Άρης Ρεθ. ……………………..19 ..10 …..6-1-3 …24-9
4. Αστέρας Ρεθ. …………………16 ..8 ……5-1-2 …19-12
5. Αθλόπολις/Ραύκος …………15 …7 ……5-0-2 ..19-10
6. Μαρτινένγκο ………………….12 .10 …..4-0-6 ..17-25
7. Ερμής Ατσαλ, …………………..9 …7 …..3-0-4 ..18-22
8. Δόξα Μασταμπά ………………9 ..10 ….3-0-7 ..19-27
9. Ελπίδες Ηροδότου ……………9 …8 …..3-0-5 ..18-27
10. Θρίαμβος Χερσ. ……………..4 …7 ……1-1-5 …11-31
11. Αλμυρός …………………………4 …6 ……1-1-4 ….5-16
12. Νέοι ΑΟΑΝ. ……………………3 …7 ……1-0-6 …5-29
13. Ολυμπιακός Ρεθ. …………….0 …1 ……0-0-1 …0-6