Έναν έμπειρο πόιντ γκαρντ απέκτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings ο οποίος έχει παραστάσεις από τα πρωταθλήματα της Γ’ και της Β’ εθνικής κατηγορίας.
Ο λόγος για τον Γιώργο Ψυχογιό που ήρθε στο Ρέθυμνο και ενσωματώθηκε με την υπόλοιπη ομάδα. Το Ρέθυμνο Cretan Kings βρίσκεται σταθερά στην κορυφαία τριάδα της βαθμολογίας στην ΕΚΑΣΚ και προσπαθεί να “φουλάρει” για το φώτο φίνις του πρωταθλήματος.
Ο Ψυχογιός αγωνιζόταν στην Καρδίτσα μέχρι πρότινος και η επιλογή του μοιάζει εξαιρετική καθώς η ηλικία του είναι η πλέον ιδανική για πρωταθλητισμό σε τέτοιο επίπεδο.
Η ανακοίνωση των Ρεθεμνιωτών αναφέρει χαρακτηριστικά για εκείνον: “Έναν εξαιρετικό παίκτη με εμπειρία και πολλές παραστάσεις, απέκτησε η ομάδα μας, με τον Γιώργο Ψυχογιό να αποτελεί την τελευταία προσθήκη στο ρόστερ της.
Ο 29χρονος (γεν. 05/02/1994) έχει ύψος 1.82μ. και αγωνίζεται στις θέσεις 1 ΚΑΙ 2. Τα πρώτα του μπασκετικά βήματα τα έκανε στην πόλη της Καρδίτσας και συγκεκριμένα στην ομάδα της Αναγέννησης όπου αγωνιζόταν μέχρι και τώρα.
Έχει αγωνιστεί με την ομάδας της Αναγέννησης τόσο σε τοπικό επίπεδο όσο και στις εθνικές κατηγορίες, Γ’ & Β’ Εθνική κατηγορία.
Το Ρέθυμνο Cretan Kings καλωσορίζει τον Γιώργο Ψυχογιό στην οικογένεια του και του εύχεται μία σεζόν γεμάτη υγεία και επιτυχίες.”
Πρωτάθλημα από την επόμενη εβδομάδα
Πρωτάθλημα ανδρών δεν έχει για την ώρα (επαναρχίζει στις 14 Ιανουαρίου) οπότε θα δοθεί η δυνατότητα στον ίδιο και στον προπονητή του Δημήτρη Μητρόπουλο να ενταχθεί όσο πιο σωστά γίνεται στην ομάδα.
Το πρόγραμμα της ΕΚΑΣΚ:
Κυριακή 7 Ιανουαρίου
Νεανίδων:
13.00: ΟΚΑ Αρκάδι – ΟΑ Χανίων
Εφήβων:
18.00: Ρέθυμνο BC – Ηρόδοτος
Εφήβων Β’
20.00: Άσκηση – Ακαδημία BC