Επιστροφή στα σχολεία και στις δράσεις όπως πριν από πολλά χρόνια (περί τα 15) πραγματοποιεί το Ρέθυμνο BC μέσω της ανανεωμένης δράσης Ρέθυμνο «Assist». Πρόκειται για επισκέψεις της μπασκετικής ομάδας σε διάφορα σχολεία του νομού Ρεθύμνου, όπου ως στόχο είχε την ενεργοποίηση των νεαρών μαθητών-τριών στον αθλητισμό.
Από φέτος, το πρόγραμμα επιστρέφει στην καθημερινότητα της ομάδας, επισκεπτόμενη αρχικά το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πρινέ.
Μετά από ένα διάλειμμα εξαιτίας της πανδημίας που προκάλεσε αξεπέραστες δυσκολίες, η ομάδα των Cretan Kings θα συνεχίσει τις επισκέψεις στα σχολεία.
Η αρχή έγινε στο δημοτικό Σχολείο Πρινέ, όπου αντιπροσωπεία της ομάδας αποτελούμενη από τον προπονητή, Δημήτρη Μητρόπουλο, τον προπονητή των ακαδημιών Αντώνη Νταλιάνη και τους παίκτες Δαμιανό Στέβοβιτς και Παναγιώτη Ρέκκα, μίλησαν με τα παιδιά για θέματα που αφορούσαν το μπάσκετ αλλά και εν γένει τον αθλητισμό. Η επίσκεψη εντασσόταν στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας σχολικού αθλητισμού.
Η διοίκηση του Ρέθυμνο BC ευχαρίστησε τόσο τον διευθυντή του σχολείου κ. Πολάκη, όσο και την πρόεδρο του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων κα Κρίστι Δανδουλάκη για την πρόσκληση στο σχολείο τους και την άψογη φιλοξενία.
Εποχή Γκαγκάτση “Τζούνιορ” στην ΕΠΟ
Το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει. Βλέπετε, το ποδόσφαιρο δεν παράγει μόνον ποδοσφαιριστές ή προπονητές αλλά και παράγοντες....