Ο κ. πρωθυπουργός είπε τα «δικά» του, στο στάδιο που όλοι όσοι ενδιαφέρονται για τα κοινά και είχαν χρόνο, παρακολούθησαν από τα κανάλια της τηλεόρασης.
Η αντιπολίτευση η Αξιωματική, υπό τον νέο αρχηγό και τους επιτελείς του, υψώνει τους τόνους της και οι αγρότες και πολλές άλλες ομάδες εργαζομένων κάνουν οξύτερη την κριτική τους και εντονότερη την ανάπτυξη των ιδιαίτερων προβλημάτων τους.
Η κυβέρνηση φυσικά μετά και τη «Συμφωνία» αγωνίζεται να κερδίσει την κοινή γνώμη και τους ταξικούς φίλους της με επιχειρήματα που έχουν να κάνουν με το μέλλοντα χρόνο μετά τις προσπάθειές τους.
Δύσκολα τα πράγματα για την κυβέρνηση λόγω της φυσικής υπευθυνότητάς της για τα κοινά.
Αλλά και η Αντιπολίτευση η Αξιωματική και τα παρακλάδια της του ΠΑΣΟΚ και των λοιπών συνοδοιπόρων της δεν είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη δικαιωμένα από το κυβερνητικό τους παρελθόν και τη γενικότερη πολιτικής τους ιστορία.
Δηλαδή εκτός οδόντων να τα πούμε και να μην παρασυρόμαστε από τις ομάδες που του «Ζήτω και τους φάγαμε».
Και η οικονομική κρίση της χώρας που είναι ιδιαίτερα προβληματική και η δανειακή της εμπλοκή που έφτασε σε όρια ασφυξίας και δουλικότητας προς τους δανειστές της, είναι αποτελέσματα της πολιτικής ΠΑΣΟΚ και Νέας Δημοκρατίας κατά τα προ της κρίσης χρόνια.
Συνεπώς προς τι οι άνεργοι και οι περιοδικά εργαζόμενοι και οι νέοι που ζητούν στον ήλιο μοίρα και οι λοιποί που είναι θύματα της κρίσης που προκάλεσε εκτός των φυσικών αιτιών που το καπιταλιστικό σύστημα προκαλεί και η δική τους πολιτική ιδιαίτερα να ξεσηκωθεί εναντίον μιας κυβέρνησης και ενός κόμματος που δεν φέρνει καμιά ευθύνη για όσα συμβαίνουν σήμερα.
Δεν φταίει η Αριστερά, αυτή η Αριστερά που κυβερνάει σήμερα ούτε για τη γενικότερη κρίση του συστήματος ούτε για το οικονομικό χάος του υπερδανεισμού της χώρας και της κομπίνας.
Να ξέρουμε τι λέμε και τι φωνάζουμε ως διαμαρτυρόμενοι και εναντίον ποιων, αγαπητοί μου αναγνώστες.
Έκαστος κατά τις ευθύνες του…