Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Τα «Δελφίνια 2017» έχουν καταστεί ως ένας από τους πιο σταθερούς θεσμούς στο χώρο του κλασικού αθλητισμού στο Ρέθυμνο. Αθόρυβα αλλά συνετά στον οργανωτικό τομέα, κατόρθωσαν και πάλι να απασχολήσουν την αθλητική νεολαία του στίβου από τρεις νομούς (Ρέθυμνο, Χανιά και Ηράκλειο) που συναντήθηκαν με επίκεντρο το ΔΑΚ Γάλλου.
Για άλλη μία αγωνιστική ημέρα, τα παιδιά του ΟΚΑ Αρκάδι, δημιούργησαν ευχάριστη εντύπωση λόγω του πλήθους συμμετοχών που είχαν από το τμήμα όπως άλλωστε και από τα αντίστοιχα τμήματα των συλλόγων της ΓΕ Ηρακλείου, του ΑΟ Κισσάμου, του ΟΦΗ, του Ελ. Βενιζέλου και του Κύδωνα.
Κι όμως, μέσα από τον συναγωνισμό και την πληθώρα των συμμετοχών, οι Ρεθεμνιώτες αθλητές-τριες πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και αρκετά παιδιά αποκόμισαν νέες εμπειρίες για τις μελλοντικές αγωνιστικές υποχρεώσεις τους.
Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονίσουμε ότι το τμήμα στίβου του ΟΚΑ Αρκάδι, συμμετείχε στους αγώνες με ολόκληρη την ομάδα παιδιών από το αγωνιστικό αλλά και με μέρος του προαγωνιστικού τμήματος.
Οι διακρίσεις των αθλητών-τριών του Αρκαδιού
Η ετοιμασία των αθλητών-τριών συνεχίστηκε και ουσιαστικά τώρα πια, φτάνει στο τέλος, αφού ακολουθούν τα πανελλήνια πρωταθλήματα, από αυτό το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται.
Αρκετοί ήταν οι αθλητές -τριες που διακρίθηκαν όπως, η Ζάρρα Εύη (1η στην σφαιροβολία γυναικών), η Ναταλία Γιαννουλάτου (2η στα 100μ. γυναικών), η Χριστίνα Μπικέσκου (2η στα 200μ. γυναικών με νέο φετινό ρεκόρ), ο Κωνσταντίνος Ψυχούλας (1ος στα 100μ., ανδρών και 2ος στα 200μ. ανδρών), ο Μιχάλης Φουρναράκης (2ος στα 100μ., ανδρών), η Μαρίνα Σταγκουράκη (2η στα 150μ. ΠΚ Α’), η Μυρτώ Τσιμπισκάκη (3η στα 150μ. ΠΚ Α’), ο Εμμάνουελ Πολιουδάκης (1ος στα 1.000μ. ΠΠ Α’), η Αλεξάνδρα Βραβορίτη (1η στα 1.000μ. ΠΚ Β’), ο Ανδρέας Παπαγεωργίου (1ος στο άλμα σε μήκος ΠΠ Β’) και ο Γεώργιος Μαμαλάκης (2ος στο άλμα σε μήκος ΠΠ Β’).
Αυτοί που ξεπέρασαν τον εαυτό τους
Επίσης υπήρξαν μεγάλες επιδόσεις από παιδιά τις οποίες συνδύασαν με ατομικά ρεκόρ. Τα παιδιά αυτά ήταν:
– Βασίλειος Καμαρίτης (2ος στο άλμα σε μήκος ανδρών με νέο ατομικό ρεκόρ).
– Μαρία Σταγογιάννη (1η στα 1.000μ. ΠΚ Α’ με νέο ατομικό ρεκόρ).
– Μπαρούν Κουμάρ (3ος στα 150μ. ΠΠ Α’ με νέο ατομικό ρεκόρ).
– Στυλιανός Μπαγουράκης (1ος στα 1.000μ. ΠΠ Β’ με νέο ατομικό ρεκόρ).
– Χρήστος Τζαγκαράκης (2ος στα 1.000μ. ΠΠ Β’ με νέο ατομικό ρεκόρ).
– Χαρά Χλιαουτάκη (1η στα 60μ. ΠΚ Β’ με νέο ατομικό ρεκόρ).
– Φανή Τρουλλινού (2η στα 60μ. ΠΚ Β’ με νέο ατομικό ρεκόρ).
Τους αγώνες διοργάνωσε το τμήμα στίβου του ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ, με συνδιοργανωτές την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης και τον Δημοτικό Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Ρεθύμνου.
Το ζεστό χειροκρότημα της κερκίδας
Ένα επίσης σημαντικό στοιχείο ήταν η τόνωση των αθλητών από την κερκίδα στο γήπεδο.
Μία πραγματικά όμορφη εικόνα ήταν αυτή της παρουσίας των γονέων στις κερκίδες του σταδίου. Εκτός του ότι πήγαν για να καμαρώσουν, να θαυμάσουν τα παιδιά τους, το χειροκρότημά τους είχε βοηθητικό χαρακτήρα. Ορισμένοι εξ αυτών, βοήθησαν και στη διεξαγωγή των αγωνισμάτων, καθώς κλήθηκαν να βραβεύσουν τα παιδιά τους κάνοντας οι ίδιοι τις απονομές στο βάθρο των νικητών.
Με τον τρόπο αυτό, οι αγώνες πήραν το χαρακτήρα και έμοιαζαν με εσωτερική ημερίδα του ΟΚΑ Αρκάδι.
Συνολικά τα αποτελέσματα για τους αθλητές-τριες του ΟΚΑ Αρκάδι είναι:
1.000μ. ΠΠ Β’
1ος Στυλιανός Μπαγουράκης (2004) 3’32”36
2ος Χρήστος Τζαγκαράκης (2005) 3’37”48
Μήκος ΠΠ Β’
1ος Ανδρέας Παπαγεωργίου (2004) 4.18μ.
2ος Γεώργιος Μαμαλάκης (2005) 3.80μ.
60μ. ΠΚ Β’
1η Χαρά Χλιαουτάκη (2004) 8”91
2η Φανή Τρουλλινού (2004) 9”02
5η Δέσποινα Νικολακάκη (2005) 9”27
8η Ευαγγελία Μυρσιλίδη (2004) 9”72
9η Βερόνικα Ζαχαριάδου (2005) 10”09
1000μ. ΠΚ Β’
1η Βραβογορίτη Αλεξάνδρα (2006) 4’09”28
Μήκος ΠΚ Β’
4η Νίκη Θεοδωράκη (2005) 2.96μ.
5η Αγγελική Καλαγασίδη (2005) 3.27μ.
Σφαίρα ΠΚ Β’
5η Ευαγγελία Μυρσιλίδη (2004) 5.57μ.
80μ. ΠΚ Α’
4η Μαρίνα Σταγκουράκη (2003) 11”07
7η Μυρτώ Τσιμπισκάκη (2003) 11”23
150μ. ΠΚ Α’
2η Μαρίνα Σταγκουράκη (2003) 21”08
3η Μυρτώ Τσιμπισκάκη (2003) 21”10
300μ. ΠΚ Α’
6η Αγάπη Δραμιτινού (2003) 46”32
7η Βίκυ Τσουντάνη (2002) 48”50
600μ. ΠΚ Α’
4η Εμμανουέλα Παντελιδάκη (2003) 2’04”44
1.000μ. ΠΚ Α’
1η Μαρία Σταγογιάννη (2003) 3’11”53
80μ. ΠΠ Α’
4ος ΚουμάρΜπαρούν (2002) 10”13
10ος Στυλιανός Περάκης (2002) 10”84
150μ ΠΠ Α’
3οςΚουμάρΜπαρούν (2002) 18”37
6ος Στυλιανός Περάκης (2002) 20”25
300μ. ΠΠ Α’
8ος Νικόλαος Παππουτσιδάκης (2002) 41”41
9ος Γιάννης Μαμαλάκης (2003) 42”85
11ος Γεώργιος Κουγεντάκης (2003) 43”94
1.000μ. ΠΠ Α’
1ος ΕμμάνουελΠολιουδάκης (2002) 3’06”22
100μ. Γ
2η Ναταλία Γιαννουλάτου (2001) 12”66
200μ. Γ
2η Χριστίνα Μπικέσκου (2000) 26”46
Μήκος Γ
4η Βαρβάρα Κατριτζιδάκη (2001) 4.54μ.
Σφαίρα Γ
1η Εύη Ζάρρα (1996) 11.24μ.
100μ. Α
1ος Κωνσταντίνος Ψυχούλας (2001) 12”25
2ος Μιχάλης Φουρναράκης (2000) 12”48
4ος Γεώργιος Παπαδάκης (2001) 13”27
100μ. Α
2ος Κωνσταντίνος Ψυχούλας (2001) 24”45
5ος Βασίλειος Καμαρίτης (2001) 25”36
7ος Γιαχάι Ματέο (2001) 26”04
8ος Γεώργιος Παπαδάκης (2001) 26”83
Μήκος Α
2ος Βασίλειος Καμαρίτης (2001) 5.80μ.
4Χ80μ. ΠΚ Α’
3η Α’ Ομάδα με χρόνο 42”55 αποτελούμενη από τις: Χαρά Χλιαουτάκη, Μαρίνα Σταγκουράκη, Αγάπη Δραμιτινού, Μυρτώ Τσιμπισκάκη.
4η Β’ Ομάδα με χρόνο 45”05 αποτελούμενη από τις: Φανή Τρουλλινού, Μαρία Σταγογιάννη, Βίκυ Τσουντάνη, Δέσποινα Νικολακάκη.
4Χ80μ. ΠΠ Α’
1η Α’ Ομάδα με χρόνο 40”63 αποτελούμενη από τους: Γεώργιο Κουγεντάκη, Κουμάρ Μπαρούν, Νικόλαο Παππουτσιδάκη, Γιάννη Μαμαλάκη.