Το να είναι κανείς ρατσιστής στην εποχή μας είναι λίγο ανόητο. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νομίζουν ότι κάποιοι είναι ανώτεροι ή κατώτεροι από άλλους!
Λες και δεν αρρωσταίνουμε με τον ίδιο τρόπο όλοι; Λες και δεν γελάμε με τον ίδιο τρόπο; Δεν ερωτευόμαστε με τον ίδιο τρόπο; Οι άνθρωποι δεν είμαστε πολύ διαφορετικοί… Ο Έλληνας δεν είναι κατώτερος από τον Άγγλο, ούτε ο Κινέζος είναι ανώτερος από τον Αφρικανό. Ούτε οι Αλβανοί μας κλέβουν τις δουλειές, ούτε οι Αμερικάνοι είναι πιο έξυπνοι από τους Αυστραλούς. Όλοι είμαστε ίσοι και κανείς δεν είναι «ξένος». Αυτές οι διαφορές είναι στο μυαλό μας!
Το ίδιο και στο σχολείο. Ένα Αφρικανάκι θα παίξει μπάσκετ με τον ίδιο τρόπο, όπως και το ελληνόπουλο. Ένα παιδί από το Πακιστάν θα μάθει να γράφει, όπως το Ελληνόπουλο.
Στο σχολείο, λοιπόν, πρέπει να κάνουμε παρέα και με τα αλλοδαπά παιδάκια, γιατί έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα στη χώρα μας, μπορεί να γίνουμε και εμείς ξένοι σε μια άλλη χώρα κάποια στιγμή στη ζωή μας!
Χριστίνα Σφακιανάκη,
Μαθήτρια Α2 τάξης 3ου Γυμνασίου Ρεθύμνου