Ρεθεμνιώτικη εμφύλια σύγκρούση θα έχουμε σ’ αυτή τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Youth League που διοργανώνει η ΕΠΣ Ηρακλείου. Το έφερε έτσι η κληρωτίδα όπου η Επισκοπή θα υποδεχόταν τον Ολυμπιακό Ρεθύμνου στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” στις 14.30 όμως αυτή η αναμέτρηση αναβλήθηκε λογω covid και τον Αστέρα Ρεθύμνου ο οποίος θα αντιμετωπίσει στη Σοχώρα τον Άρη στις 16.00.
Υπενθυμίζουμε ότι η Επισκοπή ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα με νίκη 1-4 στο Ατσαλένιο επί του Ερμή ενώ ακόμη πιο εμφατικό ήταν το σκορ για τον Αστέρα κερδίζοντας με 0-5 τον Αλμυρό.
Νίκη σημείωσε και ο Άρης με 0-1 μέσα στο Αθλόπολις. Η μοναδική ηττηθείσα ομάδα ήταν αυτή του Ολυμπιακού που έχασε με 0-6 από το Candia Δαμάστα.
Πάντοτε ωστόσο, οι αναμετρήσεις μεταξύ ομάδων που προέρχονται από τον ίδιο νομό έχουν διαφορετική αίγλη, διαφορετική βαρύτητα.
Η (2η) αγωνιστική
Σάββατο 19 Φεβρουαρίου
Ελπίδες Ηροδότου – Δόξα Μασταμπά
Μαρτινένγκο – Ερμής Ατσαλένιου
Γηπ. “Θ. Βαρδινογιάννης”: Επισκοπή – Ολυμπιακός Ρεθ. (αναβάλλεται)
Γηπ. Σοχώρας: Αστέρας Ρεθ. – ΆΡης
Θρίαμβος Χερσ. – Αλμυρός
Candia Δαμάστα – Αθλόπολις/Ραύκος