Τη δική του απάντηση για τις καταγγελίες της Ένωσης Γιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου σχετικά με τις ελλείψεις φαρμάκων και αντιβιοτικών δίδει ο διοικητής του Νοσοκομείου Ρεθύμνου, Νίκος Ξυπολυτάς, που σε επιστολή του αναφέρει τα παρακάτω:
«Η Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Ρεθύμνου, ενημερώνει ότι δεν υπήρξαν σοβαρές ελλείψεις φαρμάκων. Οι λόγοι που παρουσιάστηκαν κάποιες ελλείψεις, είναι:
1. Λόγω αδυναμίας ορισμένων εταιρειών να προμηθεύσουν φάρμακα (π.χ. tazocin).
2. Λόγω απογραφής των εταιρειών για το κλείσιμο του έτους 2013.
3. Λόγω αυξημένης ζήτησης των φαρμάκων κατά 40% το έτος 2013 συγκριτικά με το έτος 2012 και της αυξημένης προσέλευσης των ασθενών, επειδή είναι το μοναδικό Νοσηλευτικό ίδρυμα στο Νομό.
4. Λόγω του ότι φάρμακα που δεν μπορεί να προμηθεύσει ο ΕΟΠΥΥ, τα διαθέτει το Γενικό Νοσοκομείο Ρεθύμνου (π.χ. αυξητικές ορμόνες).
5. Λόγω εορτών.
Ελλείψεις βασικών φαρμάκων δεν υπήρξαν. Αν κάποιος ασθενής χρειαζόταν οπωσδήποτε κάποιο φάρμακο μπορούσε η υπηρεσία μας, να το παραλάβει από τα Νοσοκομεία των όμορων Νομών. Για τον σκοπό αυτό στην ιστοσελίδα της 7ης Υ.ΠΕ. Κρήτης, υπάρχει portal στο οποίο κάθε πρωί τα φαρμακεία των Νοσοκομείων αναφέρουν τις ελλείψεις τους. Αν υπάρχει κάποια έλλειψη, η 7η ΥΠΕ επεμβαίνει άμεσα για την κάλυψη των αναγκών.
Το φαινόμενο αυτό είναι πανελλαδικό, ειδικά τις ημέρες αυτές των εορτών.
Επίσης δεν είναι δυνατόν να έχει υπάρξει έλλειψη σε φάρμακα φθηνά και ευρείας χρήσεως. Τέλος είναι ευνόητο, ότι πρόκειται για ψεύδος και διαστρέβλωση όπως δηλώθηκε στην τηλεόραση, ότι ζητούνται φάρμακα από τον ασθενή την ώρα της εισαγωγής του, πριν καν διαπιστωθεί ποια φάρμακα θα χρειαστεί».