Το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Ιανουαρίου, επαναρχίζουν τα πρωταθλήματα των δύο κατηγοριών με αρκετά σημαντικά παιχνίδια.
Οι δύο διεκδικητές του τίτλου Άρης και Ρεθυμνιακός αγωνίζονται στις έδρες τους με αντιπάλους που βρίσκονται στην 12η και 13η θέση αντίστοιχα.
Ο πρωτοπόρος Άρης με δύο νέα πρόσωπα στο δυναμικό του, τους Βογιατζιδάκη και Κασσέλα υποδέχεται την Κυριακή το μεσημέρι την Ασή Γωνιά, που επίσης απέκτησε τον πολυσύνθετο ποδοσφαιριστή Τζαμαντάκη.
Την ίδια ώρα στη Σοχώρα ο Ρεθυμνιακός υποδέχεται τον Αετό Ανωγείων, με στόχο και οι δυο γηπεδούχοι να μπουν με το «δεξί» στο 2014.
Η μάχη για την 3η θέση
Στο πιο σημαντικό και αμφίρροπο παιχνίδι της 14ης (προτελευταίας του Α’ γύρου) το Σπήλι αντιμετωπίζει το δυνατό Αστέρα Περάματος, που είναι ικανός για όλα. Ο νικητής βάζει υποψηφιότητα για την 3η θέση της βαθμολογίας.
Αμφίρροπα αναμένονται τα παιχνίδια ανάμεσα σε Λιβάδια-Δόξα και Μελιδόνι-ΟΦΑ.
Στις άλλες τρεις αναμετρήσεις ο Ποσειδώνας υποδέχεται τον Τάλω Γαράζου, ενώ οι δυο ουραγοί Επισκοπή Β’ και ΑΓΟΔΑ αγωνίζονται στις έδρες τους με Ψηλορείτη και Αστέρα αντίστοιχα.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:
Βαθμολογία Α’ Τοπικού
(Σε 13 αγώνες)
1) Άρης 36 30-9
2) Ρεθυμνιακός 32 36-5
3) Σπήλι 25 30-15
4) Πέραμα 23 33-16
5) ΟΦΑ 22 26-13
6) Ψηλορείτης 21 20-13
7) Δόξα 20 26-17
8) Ποσειδώνας 18 14-16
9) Λιβάδια 17 22-20
10) Αστέρας 16 15-16
11) Μελιδόνι 16 18-24
12) Ασή Γωνιά 15 16-23
13) Αετός 13 24-29
14) Γαράζο 8 18-26
15) Επισκοπή Β’ 2 9-47
16) ΑΓΟΔΑ 1 6-51
Η 14η αγωνιστική
Σάββατο 11-1-2014 (ώρα 15:00)
Σπήλι Πέραμα
Ποσειδώνας Γαράζο
Λιβάδια Δόξα
Κυριακή 12-1-14 (ώρα 15:00)
ΑΓΟΔΑ Αστέρας (11:00)
Ρεθυμνιακός Αετός
Άρης Ασή Γωνιά
Μελιδόνι ΟΦΑ
Επισκοπή Β’ Ψηλορείτης
Βαθμολογία Β’ Τοπικού
(Σε 11 αγώνες)
1. Κάλυβος 25 25-2
2. ΠΑΟ Αλφά 25 33-6
3. Ρούστικα 23 24-12
4. ΕΑΠ 19 22-12
5. Φοίνικας 13 11-21
6. Πηγή 13 15-20
7. Απόλλωνας 12 18-14
8. Μαργαρίτες 11 16-20
9. Πάνορμο 8 15-15
10. Μέλαμπες 4 11-46
11. Καλονύκτι αποχώρησε
Η 12η αγωνιστική
Σάββατο 11-1-2014
Γ. Μισιρίων 3:00 Πηγή-Αλφά
Γ. Περάματος 3:00 Πάνορμο-Μέλαμπες
Κυριακή 12-1-2014
Γ. Ρουστίκων 12:00 Ρούστικα-Μαργαρίτες
Γ. Σπηλίου 3:00 Φοίνικας-Κάλυβος
– ΕΑΠ-Καλονύκτι 3-0 (α.α.)
Ρεπό Απόλλωνας
Αγωνιστική δραστηριότητα σε Νέους και Προπαίδες
Με τέσσερα παιχνίδια συνεχίζεται το πρωτάθλημα Νέων και επτά στους Προπαίδες, όλα τα παιχνίδια το Σάββατο.
Στους Νέους στις πρώτες θέσεις βρίσκονται 1) ΟΦΑ 16, 2) Αστέρας 13, 3) Ρέθυμνο 13.
Στον Α’ Όμιλο Προπαίδων προηγούνται ΕΑΠ, Αστέρας 1 και Ρέθυμνο 1, ενώ στο Β’ Όμιλο Επισκοπή και Ρεθυμνιακός.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Πρωτάθλημα Νέων
Γ. Ρεθύμνου 13:00 ΟΦΑ-Γαράζο
Γ. Περάματος 11:00 Λιβάδια-Πέραμα
Γ. Μισιρίων 13:00 Άρης-Αστέρας
Γ. Ρεθύμνου 11:00 Ρέθυμνο-Δόξα
Πρωτάθλημα Προπαίδων
Α’ Όμιλος
13:00 ΕΑΠ-Αστέρας 1
17:30 ΑΓΟΔΑ-Ρέθυμνο 1
17:30 ΡΕΚΑΛ 1-Σπήλι
17:50 ΟΦΑ-Άρης
Β’ Όμιλος
18:00 Ρεθυμνιακός-Αετός
18:30 ΡΕΚΑΛ 2-Ποσειδώνας
13:00 Ακούμια-Αστέρας 2