Σεμινάρια θεατρικής παιδείας το καλοκαίρι
ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΕΡΙΠΛΟΥ
«Για να γίνουν θαύματα πρέπει να πιστεύουμε σε θαύματα», Κάρολος Κουν.
Ο Θεατρικός Περίπλους 27 χρόνια τώρα αποδεικνύει ότι πιστεύει όχι μόνο στα θαύματα αλλά και στα όνειρα, στη φαντασία, στη συνεργασία, στο ανθρώπινο δυναμικό, στην ξεχωριστή ενέργεια της κάθε μονάδας που μέσα σε ένα σύνολο μετουσιώνεται σε καλλιτεχνική δημιουργία… Αποδεικνύει την αληθινή αγάπη του και την πίστη του σ’ αυτό που ονομάζουμε θέατρο. Κι όταν αγαπάς κάτι έχεις την ανάγκη να το φροντίσεις, να το αγκαλιάσεις, να το μάθεις, να του δώσεις το καλύτερο κομμάτι σου. Αυτή η αγάπη για το θέατρο οδήγησε στη δημιουργία του Σχολείου Θεάτρου στο Ρέθυμνο από τον Θεατρικό Περίπλου. Μέσα από τον τριετή κύκλο σπουδών οι εκπαιδευόμενοι έχουν την ευκαιρία, με βασική εκπαιδεύτρια την ηθοποιό Μαρία Καντιφέ, να γνωρίσουν βαθιά και ουσιαστικά την πορεία που πρέπει να διανύσει ένας εργάτης του θεάτρου… ένας ηθοποιός. Στις αρχές του Ιουνίου το πρώτο έτος του Σχολείου Θεάτρου ολοκληρώνεται μέσα από μία παρουσίαση – εξέταση, όπου οι μαθητές θα δουλέψουν μαζί με τους καθηγητές τους μπροστά στο κοινό και θα παρουσιάσουν όλοι μαζί κομμάτια της δουλειάς που έγινε καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.
Ο κύκλος σπουδών του Σχολείου θα συνεχιστεί το Φθινόπωρο και σύντομα θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες εγγραφών, το πρόγραμμα και οι καθηγητές που θα διδάξουν την καινούρια χρονιά.
Την καλοκαιρινή περίοδο θα πραγματοποιηθούν δύο σεμινάρια θεατρικής παιδείας με εκπαιδεύτρια την ηθοποιό Μαρία Καντιφέ, και είναι τα εξής:
των οποίων η ανακοίνωση παρατίθεται παρακάτω:
α) «Ένας ηθοποιός δημιουργείται»: Εισαγωγή στη θεατρική παιδεία (τμήμα αρχαρίων) – Έναρξη 17 Ιουνίου.
β) «Δημιουργώντας ένα ρόλο»: Εκπαίδευση – εξάσκηση για τη δημιουργία ενός ρόλου (το τμήμα αφορά άτομα με θεατρική εμπειρία). – Έναρξη 7 Ιουλίου.
Τα μαθήματα βασίζονται στις αρχές της μεθόδου του Constantin Stanislavski. Η διάρκεια του κάθε σεμιναρίου είναι 30 ώρες. Πληροφορίες – Εγγραφές: 6943688972 – Θεατρικός Περίπλους – Κουρμούλη 127, Ρέθυμνο.
Προθεσμία εγγραφών: Έως και τρεις μέρες πριν την έναρξη του κάθε σεμιναρίου εφόσον υπάρχουν θέσεις.
Τα μαθήματα απευθύνονται σε ενήλικες. Όλοι οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν επιλέξει και να έχουν μάθει ένα μονόλογο της αρεσκείας τους μέχρι την έναρξη των μαθημάτων.
Ελάτε μαζί μας να γνωρίσουμε τον κόσμο του θεάτρου ή καλύτερα να τον αγγίξουμε με την αλήθεια και την απλότητα που του αξίζει, να ξεκλειδώσουμε τα μυστικά του… Και τότε εκείνο θα μας αγκαλιάσει με την ίδια αγάπη και θα μας κάνει -αν μη τι άλλο- καλύτερους ανθρώπους.
Θεατρικός Περίπλους www.theatrikosperiplous.gr