Κι όμως αγωνίστηκαν… Οι νεάνιδες του ΝΟΡ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πόλο, όχι μόνο ήταν παρούσες αλλά πέρασαν και στην γ’ φάση. Συγκεκριμένα, οι πολίστριες του Αντέστη Πεσμαντζόγλου εμφανίστηκαν στο κολυμβητήριο των Χανίων για τη β’ φάση καθώς όπως διεμήνυσε η ίδια η ΚΟΕ, η ομάδα που είχε αποκλειστεί δεν ήταν ο ΝΟΡ αλλά ο Τρίτωνας Αμαρουσίου.
Τα κορίτσια του ρεθεμνιώτικου συλλόγου έστω και την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή, κλήθηκαν να αγωνιστούν απέναντι στον ΟΦΗ όμως και εκεί υπήρχε “θέμα” αφού ο ΟΦΗ δεν κατέβασε ομάδα με αποτέλεσμα να δοθεί μόλις ένας αγώνας, αυτός απέναντι στον ΝΟ Χανίων εκεί όπου ο ΝΟΡ ηττήθηκε με 11-5.
Στο ποιός θα έπαιρνε τον αγώνα, καθοριστικό ρόλο έπαιξε το α’ 8λεπτο εκεί όπου ΝΟΧ επιβλήθηκε με 4-0. Έκτοτε, ο ΝΟΡ μετρίασε την υπεροχή των Χανιωτισσών δίχως να αλλάξει κάτι δραματικά όμως ως προς τον τελικό νικητή της αναμέτρησης.
Παρ’ όλα αυτά, ΝΟ Χανίων και ΝΟ Ρεθύμνου είναι οι ομάδες που πέρασαν στην γ’ φάση η οποία θα διεξαχθεί στις 21-23 Ιανουαρίου κι έτσι, με τα πράγματα να αλλάζουν άρδην, ο ΝΟΡ βρίσκεται δυο βήματα πιο μπροστά στην εν λόγω διοργάνωση.
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 11-5
Τα 8λεπτα: 4-0, 2-2, 4-1, 1-2.
ΝΟΡ (Α. Πεσματζόγλου): Μπιρλιράκη, Τσακωνάκη Μ., Ανυφαντάκη, Συριανόγλου, Μυριοκεφλιτάκη, Νύκταρη 2, Λαμπαθάκη 1, Λιμπιτάκη 2, Χατζημανώλη, Τσακωνάκη Θ., Δασκαλάκη, Λαγουδάκη.
Το πρόγραμμα των αγώνων (Κολ. Χανίων)
1η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ (ματαιώθηκε)
2η αγωνιστική
ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ (ματαιώθηκε)
3η αγωνιστική
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 11-5