Διασκέδαση, καλοί φίλοι, λίγο φαγητό και διάθεση για προπόνηση! Πώς συνδυάζονται αυτά μαζί…; Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου έδωσε την απάντηση στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας που πραγματοποιήθηκε εντός του Δημοτικού κήπου.
Παράλληλα, τα μέλη του φρόντισαν να φορέσουν αθλητική ένδυση και να κάνουν μια μικρής διάρκειας προπόνηση.
Αυτή ήταν η δεύτερη συναπτή χρονιά που ο ΣΔΥΡ επιλέγει τον φυσικό πνεύμονα του Ρεθύμνου, ο οποίος μάλιστα «φιλοξένησε» τους αθλητές-δρομείς του συλλόγου.
Όλοι μαζί έτρεξαν ενωμένοι δίνοντας ένα ηχηρό «παρών» προς έκπληξη των θαμώνων του κήπου. Στη νέα καφετέρια Gardia στην πλατεία, ο πρόεδρος του ΣΔΥΡ Κώστας Ζησιμόπουλος, αφού ευχαρίστησε τα μέλη που προσήλθαν στην πρώτη επίσημη συνάντηση της χρονιάς ανέφερε: «Είναι μεγάλη χαρά να βρισκόμαστε όλοι μαζί ενωμένοι υπό την ιδέα του αθλητισμού κι ιδιαιτέρως του δρομικού αθλήματος. Ένας χρόνος πέρασε από την ανάληψη καθηκόντων του Διοικητικού μας Συμβουλίου και η δράση του δεν άργησε να φανεί. Τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτές τις 365 μέρες; – Δημιουργία-συντήρηση-ενημέρωση ιστοσελίδας/ Facebοοκ, δωρεάν χρήση γυμναστηρίου Δημοτικού Γηπέδου Γάλλου, συλλογή φαρμάκων για το Κοινωνικό Ιατρείο, δημιουργία ανταλλακτηρίου αθλητικών ρούχων, διοργάνωση 3ου Δρόμου Υγείας και Αλληλεγγύης, αναβάθμιση Αρκάδιου Δρόμου, σειρά ομιλιών αθλητικού ενδιαφέροντος.
Για τις επόμενες δράσεις, το όποιο σχόλιο θελήσει να κάνει κάποιος ή ακόμα και παρατηρήσεις, θα συζητηθούν στη Γενική Συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί σήμερα Τετάρτη».
Ο πρόεδρος του ΣΔΥΡ κατέληξε στην αναφορά του σχετικά με τον προγραμματισμό του συλλόγου λέγοντας χαρακτηριστικά: «Το Διοικητικό Συμβούλιο για τη νέα χρονιά θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για τη διάδοση του τρεξίματος, με την προϋπόθεσή ότι όλοι μας θα συνδράμουμε σε αυτό το έργο. Εκ μέρους του ΔΣ σας ευχόμαστε κάθε υγεία και πολλά χιλιόμετρα στα πόδια σας για το 2016. Ευχαριστούμε πολύ το Αρτοποιείο του μέλους μας Γιώργου Λιουδάκη για την υπέροχη Πρωτοχρονιάτικη πίτα του».
Γενική Συνέλευση ΣΔΥΡ
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, θα πραγματοποιήσει την Τακτική Γενική Συνέλευση σήμερα, Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2016 ώρα 18:30 στα γραφεία του Τμήματος Αθλητισμού στο Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη». Στη Γ.Σ. καλούνται όλα τα μέλη του, με σκοπό να συζητηθεί το έργο του εν ισχύ ΔΣ, παρατηρήσεις και προτάσεις για τη νέα χρονιά, καθώς και ενημέρωση για τα οικονομικά του Συλλόγου.