Ο Δήμαρχος Αγίου Βασιλείου στα πλαίσια πρόληψης και προστασίας της δημόσιας υγείας έναντι του κορωνοϊού και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσης του, έχοντας υπόψη τις σχετικές οδηγίες των αρμοδίων υπηρεσιώ όπως αναφέρεται σε ανακόινωση ν έλαβε τα παρακάτω μέτρα:
1) Σε ότι αφορά τις υπηρεσίες του δήμου (Δημαρχείο και αποκεντρωμένες υπηρεσίες) που εκ των πραγμάτων θεωρούνται χώροι υψηλού κινδύνου έκθεσης στον ιό, η εξυπηρέτηση των δημοτών, θα γίνεται εναλλακτικά:
α) με ηλεκτρονικά μέσα (email: dimoslam@otenet.gr) β) με αλληλογραφία ή γ)κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με το αρμόδιο γραφείο (τηλεφωνικό κέντρο:2832022046 & 2832022888).
2) Καθορίζονται ώρες εισόδου κοινού στις Υπηρεσίες του Δήμου και όλων των Αποκεντρωμένων Υπηρεσιών του από 9:30 έως 12:00 από Δευτέρα έως Παρασκευή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ(πχ λήξη προθεσμιών).
3) Θα πραγματοποιούνται τακτικές απολυμάνσεις στους χώρους των δημοτικών υπηρεσιών για την προστασία των εργαζομένων και των δημοτών.
Το αίτημα του χαρακτηρισμού του νοσοκομείου Ρεθύμνου σε “άγονο κατηγορίας Α’ στηρίζουν οι τοπικές αρχές
Την ικανοποίηση του για την έμπρακτη, όπως την υπογράμμισε, στήριξη από τη μεριά των τοπικών αρχών και φορέων σε ότι...