Κυκλοφοριακή ταλαιπωρία
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ… ΑΝΑΡΜΟΔΙΟ
Του ΜΑΝΟΛΗ ΜΑΡΙΟΛΟΥ
Αγαπητέ Αναρμόδιε,
Αναγκάζομαι να επικοινωνήσω μαζί σου καθόσον οι «αρμόδιοι» δεν αντιλαμβάνονται αυτά που επανειλημμένα τους έχω ενημερώσει προφορικά και γραπτά. Μια και οι εν λόγω κύριοι δεν γνωρίζουν τι σημαίνει ταλαιπωρία του πολίτη και τους είναι προφανώς αδύνατον, ειδικά τώρα το καλοκαίρι, να αφήσουν για λίγο το κλιματιζόμενο γραφείο και τη δερμάτινη περιστρεφόμενη καρέκλα και να επισκεφθούν τις περιοχές μας για να διαπιστώσουν ιδίοις όμμασι τα υφιστάμενα προβλήματα. Προφανώς πιστεύουν ότι κάποια στιγμή θα βαρεθώ και θα τα εγκαταλείψω. Πλανώνται πλάνην οικτράν.
Σήμερα φίλε αναρμόδιε, συμπληρώνεται ένας χρόνος που έγινε η εκτροπή της κυκλοφορίας με εσφαλμένες σημάνσεις. Σημειώστε ότι και η έξοδος από τον κόμβο προς Ρέθυμνο είναι εκτός ΚΟΚ και κατά συνέπεια είναι παράνομη και με πολλά τροχαία ατυχήματα, σου γνωρίζω ότι έχει ενημερωθεί και ο Εισαγγελέας.
Έχω γίνει μάρτυρας ατυχημάτων που συνοδεύονται και με ξυλοδαρμούς μεταξύ των οδηγών.
Τα σημερινά προβλήματα του κόμβου αυτήν την εποχή είναι μικρά, με τον ερχομό του χειμώνα κινδυνεύει η περιοχή από πλημμύρα μιας και οι αγωγοί των ομβρίων είναι κλεισμένοι από τα μπάζα του κόμβου όπως και τα αυτιά των αρμοδίων!
Όπως βλέπεις στη συνημμένη φωτογραφία (φώτο 1), για να πας στη Μονή Αρκαδίου, σε στέλνουν πρώτα στο Αμάρι ακολουθώντας τη σήμανση την οποία τοποθέτησε η «αρμόδια» υπηρεσία του κόμβου. Και καλά, εμείς ξέρουμε τη διαδρομή, τα λεωφορεία από την ηπειρωτική Ελλάδα και τα άλλα νησιά υφίστανται τέτοια ταλαιπωρία και μπέρδεμα, που οι οδηγοί αγανακτούν σφόδρα και με το δίκιο τους.
Το ανύπαρκτο, λόγω θέρους, πρόβλημα των ομβρίων υδάτων, τον χειμώνα θα γίνει το μέγιστο πρόβλημα. Καθ’ όσον με την κατασκευή του κόμβου γέμισαν από τα αμμοχάλικα του έργου τα φρεάτια και οι αγωγοί ομβρίων. Σημείωσε τα εν λόγω μπάζα είναι πάνω από έναν χρόνο εκεί και κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να ξεμπαζώσει και να καθαρίσει τους αγωγούς. Παρά τα πολλά μου ζάλα και πιο πολλά έγγραφα το αποτέλεσμα ήταν το απόλυτο μηδέν.
Θα σε παρακαλούσα φίλε αναρμόδιε, μιας και πλησιάζει η Κοίμησις της Θεοτόκου, κάνε μια προσευχή στη Χάρη της να μη βρέξει πολύ εδώ στον κόμβο, γιατί μάλλον τα αποτελέσματα θα είναι οδυνηρά.
Τελειώνοντας για σήμερα, σε ενημερώνω για την υπάρχουσα υπόγεια σπηλιά ανάμεσα στον Αμαριώτικο δρόμο και την Εθνική Οδό. Η εν λόγω σπηλιά είναι δημιούργημα του κόμβου και δέχεται τα όμβρια του επαρχιακού δρόμου Χρωμοναστηρίου, τα οποία διοχετεύονται υπόγεια της Εθνικής Οδού και καταλήγουν στην είσοδο μιας κατοικίας απέναντι. Με το σήμα που βλέπεις στη συνημμένη φωτογραφία (φώτο 2) το οποίο έβαλαν το 2014 ηρέμησαν αρμοδίως για τη λύση του προβλήματος.
Και δεν κρύβω τους φόβους μου ότι κάποια στιγμή θα υποστεί καθίζηση η Εθνική Οδός, όπως έχει υποστεί καθίζηση τμήμα του Αμαριώτικου δρόμου από την αιμορραγούσα αποχέτευση του Χρωμοναστηρίου, που κατά την κατασκευή του κόμβου έπεσε θύμα του εκσκαφέα και, αντί να φτιαχτεί η βλάβη, την επιχωμάτωσαν και παρ’ όλες τις επισκευές του οδοστρώματος, η καθίζηση αυξάνεται από τη συνεχή ροή των λυμάτων.
Φίλε αναρμόδιε, σ’ ευχαριστώ που με άκουσες (τουλάχιστον εσύ) και εύχομαι καλή συνέχεια στα μπάνια των αρμοδίων.