Το κλίμα έτσι κι αλλιώς ήταν γιορτινό. Αυτό που έμενε ήταν να μπορέσουν οι διοικούντες του ΟΦ Αρμένων να το ζεστάνουν όσο μπορούν περισσότερο μετά και τη βαρυχειμωνιά που επισκέφθηκε το νομό μας.
Τι καλύτερο λοιπόν από το να διοργανώσουν μια εκδήλωση ειδικά αφιερωμένη στα παιδιά της ακαδημίας. Η εκδήλωση βέβαια ήταν λιτή και πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εστίασης του γηπέδου του ΟΦΑ, όπου παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, αρκετά από τα παιδιά ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του συλλόγου. Ο εορτασμός των Χριστουγέννων του 2016 άλλωστε συνδυάστηκε με την πολύ καλή παρουσία των ακαδημιών σ’ όλες τις ηλικιακές κατηγορίες του ΟΦΑ.
Φυσικά, από όλες τις παρουσίες, ξεχώρισε η μορφή του Αϊ Βασίλη που δεν ήταν δυνατόν να λείψει και τον οποίο περίμεναν με μεγάλη αγωνία όλα τα παιδιά. Με τη γνωστή φορεσιά και τη μακριά γενειάδα του φρόντισε και πάλι να μοιράσει δώρα στα παιδιά, φωτογραφήθηκε μαζί τους, ενώ δεν παρέλειψε… να δώσει ευχές και να πιει μια ρακή.
Η έλευση του Αϊ Βασίλη ήρθε, ενώ ακούγονταν τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα από τις παιδικές φωνές των μελών της Ακαδημίας, τα οποία συνόδευε λύρα και λαούτο.
Ο Νίκος Κολυβάκης στην λύρα και ο Γιάννης Γεωργαλής στο λαούτο έδωσαν τον ξεχωριστό κρητικό και εορταστικό τόνο στην βραδιά. Στην συνέχεια παιδιά της ακαδημίας, αλλά και μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου, έσυραν τον χορό, ενώ μικροί και μεγάλοι γεύτηκαν τα εδέσματα του πλούσιου μπουφέ, για τον οποίο είχε μεριμνήσει ο πρόεδρος, Στέλιος Μπικάκης.
Ο πρόεδρος του ΟΦΑ ευχήθηκε με τη σειρά του χρόνια πολλά με υγεία σε όλα τα παιδιά και το 2017 να φέρει σε όλους το καλύτερο. Τις ευχές τους έδωσαν ακόμη ο υπεύθυνος της Ακαδημίας μας (διοικητικά), Ιωσήφ Πετράκης, αλλά και ο υπεύθυνος προπονητής της Ακαδημίας του ΟΦ Αρμένων, Παντελής Κατικάς.
Οι Ακαδημίες του ΟΦΑ ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Δευτέρα 9 Ιανουαρίου.
Δ.Τ.