Η 21η αγωνιστική έβγαλε όπως είθισται να συμβαίνει και κάποιες αποβολές από τα 8 παιγνίδια που πραγματοποιήθηκαν στα γήπεδα του νομού.
Σε τέτοιες περιπτώσεις παρεμβαίνει η Πειθαρχική Επιτροπή της Ε.Π.Σ.Ρ. που συνεδρίασε σήμερα το πρωί (8/3) και επικύρωσε ομόφωνα τις παρακάτω ποινές:
1) Στον ποδοσφαιριστή Καρδαμίτση Μιχαήλ του σωματείου ΑΟ Ασή Γωνιά επιβάλλει:
α) Ποινή αποκλεισμού 4ων αγωνιστικών ημερών και χρηματικό πρόστιμο «40 ευρώ» για παράβαση του άρθρου 10 παραγ.1 περιπτ. (δ) εδάφιο (Ι) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περίπτωση (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {Αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα για υβριστική συμπεριφορά λόγω προς τον Διαιτητή}.
β) Ποινή αποκλεισμού μίας αγωνιστικής ημέρας με χρηματική ποινή 10 ευρώ για παράβαση του άρθρου 10 παραγ.1 περιπτ. (α) εδάφιο (Ι) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περίπτωση (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {ΔΙΟΤΙ: Μετά την αποβολή του κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο, κλώτσησε το τζάμι της πόρτας των αποδυτηρίων των διαιτητών προκαλώντας υλικές ζημιές.-Ανάρμοστη συμπεριφορά}. σύμφωνα δε με την παράγρ.(3) του άρθρου 10 του πειθαρχικού κωδικά ΕΠΟ 2021 σε συνδυασμό και με την παράγραφο (4) του άρθρου (4) {συγχωνευτική ποινών, επιβάλλεται συνολική συγχωνευτική ποινή αποκλεισμού 5 (4+1=5) αγωνιστικών ημερών και χρηματική ποινή «50 ευρώ» στον αγώνα πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας ΑΟ Αση Γωνιάς – ΑΟ Ψηλορείτης της 6-3-2022.
2) Στον ποδοσφαιριστή Κουνδουράκη Εμμανουήλ-Σταμάτιο του σωματείου ΑΟ Ασή Γωνιά με επιβάλλει:
Ποινή αποκλεισμού μίας αγωνιστικής ημέρας και χρηματική ποινή 10 ευρώ για παράβαση του άρθρου 10 παραγ.1 περιπτ. (α) εδάφιο (Ι) σε συνδυασμό και με την παραγ. (2) περίπτωση (δ) του ιδίου άρθρου του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {Αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο κατά αντιπάλου } στον αγώνα πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας ΑΟ Ασή Γωνιά – ΑΟ Ψηλορείτης της 6-3-2022
3) Στον ποδοσφαιριστή Ποπτσή Ευάγγελο του σωματείου ΑΟ Ψηλορείτη επιβάλλει: Ποινή αποκλεισμού μίας αγωνιστικής ημέρας και χρηματική ποινή 10 ευρώ για παράβαση του άρθρου 7 παραγ.2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με την παραγ. (3) του ιδίου άρθρου
καθώς και με την παράγραφο (2) περίπτωση (δ) του άρθρου 10 του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021. {Αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα ( έμμεση κόκκινη) για αντιαθλητική συμπεριφορά-επικίνδυνο παίξιμο} στον αγώνα πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας ΑΟ Ασή Γωνιά – ΑΟ Ψηλορείτη της 6-3-2022
4) Στον ποδοσφαιριστή Μπουζάκη Αναστάσιο του σωματείου ΑΟ Ψηλορείτη επιβάλλει:
Ποινή αποκλεισμού ΜΙΑΣ (1) αγωνιστικής ημέρας και χρηματική ποινή 10 ευρώ για παράβαση του άρθρου 7 παραγ.2 περιπτ. (α) σε συνδυασμό και με την παραγ. (3) του ιδίου άρθρου καθώς και με την παράγραφο (2) περίπτωση (δ) του άρθρου 10 του Πειθαρχικού Κώδικα ΕΠΟ 2021.
{Αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα ( έμμεση κόκκινη) για αντιαθλητική συμπεριφορά-επικίνδυνο παίξιμο} στον αγώνα πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας ΑΟ Ασή Γωνιάς– ΑΟ Ψηλορείτης της 6-3-2022.