«Ο Τζίτζικας και ο μέρμηγκας»,ένας από τους πιο γνωστούς μύθους του Αισώπου, ζωντανεύει επί σκηνής και παρουσιάζεται από την Παιδική Σκηνή του Γιάννη Χριστόπουλου, σε διασκευή Μπάμπη Κλαλιώτη.
Ο Τζίτζικας, ο κλασικός τεμπέλης και ο εργατικός Μέρμηγκας, θα μάθουν στην παρέα τους που αποτελείται από την πονηρή αλεπού, το πεινασμένο γουρουνάκι, τη φωνακλού καρακάξα, τον ήσυχο γαϊδαράκο, τον βασιλιά των ζώων λιοντάρι, τον πάντα πιστό σκύλο και τον χορευταρά τσαλαπετεινό, πως να αναπτύξουν την οικολογική τους συνείδηση για μία καλύτερη ποιότητα ζωής στο ζωικό τους βασίλειο.
Φυσικά όλα αυτά θα τα παρακολουθήσουμε μέσα από πολύ γέλιο, μουσική, χορό και τραγούδι.
Μια μουσική παράσταση για μικρούς αλλά και για μεγάλους που θα παρουσιαστεί στο Ρέθυμνο, στην Φορτέτζα, την Τετάρτη 14 Ιουλίου και ώρα 9:00 μ.μ.
Την σκηνοθετικές οδηγίες στην παράσταση δίνει ο Μπάμπης Κλαλιώτης.
Η ενδυματολόγος Σήλια Δεμίρη μεταμορφώνει τους ηθοποιούς.
Την παράσταση χορογραφεί ο Μάριος Νέλσον Ψαρόπουλος.
Εισιτήρια
Γενική είσοδος 8€ – Ισχύουν εισιτήρια ΟΓΑ
Προπώληση: Κιόσκι Δήμου Ρεθύμνης Πλατεία Τεσσάρων Μαρτύρων και viva.gr
Πληροφορίες στο 6973 056635