Η καρδιά του πολιτισμού χτυπά και αυτόν τον Αύγουστο στο πενταήμερο πολιτιστικών εκδηλώσεων Νευς Αμάρι 2017, με θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, αγώνες δρόμου, αυτοσχέδια λούνα παρκ και κορυφώνεται με το καθιερωμένο πανηγύρι του Αγίου Τίτου. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν χθες Δευτέρα και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 25 Αυγούστου. Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών είναι το παρακάτω:
Τρίτη 22 Αυγούστου
Ώρα 21:00: Θεατρική παράσταση «Άβελ & Κάιν»
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο Άβελ και ο Κάιν. Και μετά; Πότε θα τελειώσει αυτό το παραμύθι;
Με αφετηρία μαρτυρίες παιδιών που έζησαν τον ελληνικό εμφύλιο πόλεμο προσπαθούμε να ανασυνθέσουμε τη θρυμματισμένη μνήμη του χθες έχοντας το βλέμμα στραμμένο στο παρόν. Είναι η συνύπαρξη των ανθρώπων στη γη ένας διαρκής πόλεμος;
Σύλληψη- Σκηνοθεσία- Δραματουργία- Ερμηνεία: Δημήτρης Τσεσμελής, Ηλέκτρα Φραγκιαδάκη
Τετάρτη 23 Αυγούστου
Ώρα 17:00: Αγώνες δρόμου Νευς Αμάρια
Ώρα 19:00: Φιλανθρωπικό bazaar
Ώρα 21:00: Θεατρική παράσταση του θεάτρου Κρήτης «Τα Βεντουζοπότηρα» της Ρούλας Ορφανουδάκη.
Το έργο είναι μία ξεκαρδιστική κρητική ηθογραφία που παρουσιάζει τις ιστορίες αγώνων, τίμιων και παραδοσιακών Κρητικών, ενός χωριού στην Κρήτη. Μέσα από τους χαρακτήρες τους περνάνε τα ήθη και τα έθιμα του ευλογημένου αυτού τόπου. Το γέλιο και η συγκίνηση εναλλάσσονται διαρκώς, όπως άλλωστε συμβαίνει και στην πραγματική μας ζωή. Το έργο είναι διανθισμένο με πλούσια παραδοσιακή μουσική, που τονίζει ακόμα περισσότερο τον πολιτισμό του τόπου μας.
Θεατρική προσαρμογή και διασκευή: Μάνος Ζεϊμπέκης
Σκηνοθεσία: Μάνος Ζεϊμπέκης
Σκηνικά-κοστούμια: Άννα Χιλετζάκη
Πέμπτη 24 Αυγούστου
Ώρα 22:00: Συναυλία με τους Alan Dalon και Μανωλάκης – Couleur Locale
Γιώργης Μανωλάκης, Νικόλας Χριστόπουλος, Γιάννης Καπετανάκης, Βαγγελιώ Φασουλάκη, Σωτήρης Αλεξάκης, Νίκος Βέργος
Παρασκευή 25 Αυγούστου
Πανηγύρι Αγίου Τίτου με το συγκρότημα Χάρης Παναγιωτάκης, Αντώνης Ξυλούρης, Μανώλης Μανουσάκης, Αλέξης Αλεβυζάκης.