Διάβασα στον Αθηναϊκό Τύπο ότι η Κρήτη και η Δυτική Πελοπόννησος θα έχουν αυξημένη τουριστική κίνηση φέτος, εξαιτίας που στα νησιά του Αιγαίου έχουν προκαλέσει προβλήματα οι πρόσφυγες και οι μετανάστες.
Ελπίζω η αποσυμφόρηση των νησιών από τους επισκέπτες που άφησαν θαλασσοπνιγμένους οι εκμεταλλευτές με τα υποτυπώδη πλεούμενα υπερφορτωμένα, να έχουν πείσει ως την έναρξη της σεζόν τους τουριστικούς πράκτορες ότι θα είναι και αυτά τα νησιά για τους τουρίστες όμορφα και ασφαλείς προορισμοί.
Και βέβαια ελπίζω η Μεγαλόνησος να μην στερηθεί του αυξημένου ενδιαφέροντος των θερινών επισκεπτών μας.
Η Ελλάδα και ως κλίμα και ως όμορφα μέρη και πολλά νησιά, στο ιστορικό Αιγαίο και Κρητικό Πέλαγος και τις ακτές της Δ. Πελοποννήσου, παραμένει και όμορφος και ασφαλής προορισμός για καλοκαιρινές διακοπές.
Και οι ξένοι επισκέπτες μας, καθώς και οι αρμόδιοι διακινητές τους γνωρίζουν τα προσόντα της χώρας μας.
Ξέχασα τα νησιά του Ιονίου Πελάγους που δεν στερούνται ούτε ομορφιάς ούτε ξενοδοχειακών εξυπηρετήσεων.
Ας είναι, σε λίγο θα αρχίσουν να καταφθάνουν οι εραστές της χώρας μας για τις διακοπές τους, που κατά πως είναι γνωστό προσφέρουν οικονομική ενίσχυση σε μια εποχή κρίσης που την χρειαζόμαστε ως χώρα και οικονομία.
Πέρα από όποια χαρίσματα έχει η χώρα μας για τουριστικός προορισμός, έχει και τη μεγάλη κληρονομιά που άφησαν οι πρόγονοί μας.
Η πολιτιστική και αρχαιολογική αξία αυτής της κληρονομιάς άλλωστε είναι πασίγνωστη σε όλες τις χώρες του κόσμου και εκτιμάται και ίσως πολλές φορές περισσότερο από ό,τι εμείς οι κληρονόμοι εκτιμούμε.
Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η Τουρκική κατοχή εκατοντάδων χρόνων μας κατέστησε ως λαό τόσο ανήξερο της πολιτιστικής και αρχαιολογικής μας κληρονομιάς, ώστε χρειάστηκαν οι ξένοι αρχαιολόγοι και διανοούμενοι να αναδείξουν τα μνημεία και τη σοφία των προπατόρων μας.
Στους νεότερους προγόνους μας χρωστάμε βέβαια τη λευτεριά μας και τη συνέχειά μας, που μας καθιστούν υπερήφανους και για το παρόν μας.
Καλό καλοκαίρι με πολλούς επισκέπτες και θαυμαστές της χώρας μας.