Στην επέτειο
Αν μάθουν τα «όργανα τάξεως» στο εξής, να μην μιμούνται τους Αμερικανούς συναδέλφους τους, αλλά να είναι προσεκτικοί και να μην θεωρούν τους πολίτες που διαδηλώνουν εχθρούς, που μπορούν να τους πυροβολούν ατιμώρητα, θα είναι η θυσία του νεαρού Γρηγορόπουλου δικαιωμένη. Οι διαδηλώσεις των νεαρών που με διαθέσεις άγριες αντιμετωπίζουν τους αστυνομικούς και με τα γνωστά μέσα που δεν είναι σύμφωνα με το «σαβουάρ βιβρ» των φιλήσυχων διαδηλωτών στις πορείες, κάπου πρέπει εκτός από την αποτροπή εκτρόπων να έχουν και σεβασμό στους πολίτες που διαδηλώνουν.
Η δολοφονία του Γρηγορόπουλου εν ψυχρώ από αστυνομικό, που ξεσήκωσε τη λαϊκή οργή και των «γνωστών» μαχητικών νέων, την επιθετικότητα όπως και άλλες παρόμοιες βίαιες από αστυνομικούς στάσεις, απρόκλητα πρέπει να σταματήσουν κάποτε. Γιατί η αγανάκτηση είναι γενική σε όσους διαδηλώνουν, ακόμα και ειρωνικά ενάντια στην αστυνομική απρόκλητη βία εκτός των ορίων της νομιμότητας.
Και αυτή η απρόκλητη βία που πολλές φορές φτάνει σε απαράδεκτη επιθετικότητα σε βάρος της υγείας και της ζωής των πολιτών, δεν συνάδει με τη δημοκρατία και τα δικαιώματα του λαού.
Μπορεί όλοι οι πολίτες, και έτσι συμβαίνει εκ των διαδηλούντων, να μην συμφωνούν με τη μέθοδο διαμαρτυρίας που ασκούν οι γνωστοί νεαροί αριστεριστές, που καλύπτοντας τα χαρακτηριστικά τους, παίζουν πετροπόλεμο με τους αστυνομικούς και τις βιτρίνες των καταστημάτων και πυρπολούν τους κάδους που χρησιμοποιούν για οδοφράγματα.
Όπως και να το κάνουμε όμως εκτός από τη βία και τους νεκρούς, που η αστυνομία ανέχεται και τα αέρια που εκτοξεύουν και τα υγρά με τις μάνικες και τις χειροβομβίδες κρότου-λάμψης, εναντίον φιλήσυχων διαδηλωτών, δεν είναι ιδιαίτερα ανεκτά από το σύνολο κάθε φορά των διαδηλωτών. Εκτός των θυμάτων που ασφυκτιούν και παθαίνουν κρίση κατά την άσκηση από την αστυνομία των προσφιλών της αυτών μέσων, χωρίς να υπάρχει ανάγκη για την εκτέλεση της υπηρεσίας των. Προσωπικά έχω πάρει αέρια στο αεροδρόμιο των Χανίων, ενώ ήμουν απόλυτα φιλήσυχος και μόνος την ώρα που δέχτηκα την αστυνομική αβρότητα και υπέφερα αναπνευστικά αλλά και με τα μάτια μου. Και ξέρω πώς και γιατί τα «όργανα» οργιάζουν ενίοτε χωρίς λόγο.