«Καλά ξέτελα»
Η αγωνιστική έξαρση των αγροτών απ’ όλες τις περιοχές της Ελλάδας και οι συγκεντρώσεις τους στο κέντρο της πρωτεύουσας, ήταν εντυπωσιακές και σε μαχητικότητα και σε συμμετοχή. Φαίνεται πως ήταν και υποστηριζόμενες από όλα τα πολιτικά κόμματα, μη εξαιρούμενου και του κυβερνόντος.
Και βέβαια μετά και από το συλλαλητήριο της Αθήνας, δεν φαίνεται προς το παρόν να κοπάζει η κινητικότητα στα μπλοκ και τις συνελεύσεις των αγροτικών παρατάξεων ζητούν αυτά που ακούσαμε από τους ομιλητές τους και που συνίστανται στην απόσυρση της κυβερνητικής θέσης, γύρω από τα προβλήματά τους.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι συμπαραστάτες και συναγωνιστές των αγροτών είναι και άλλες τάξεις εργαζομένων υπαλλήλων και εργατών.
Όπως καταλαβαίνει ο καθείς οι μεγάλες μάχες των εργαζομένων που έχουν μείνει χωρίς δουλειά, καθώς και οι νέοι με πτυχία και ειδικότητες, καθώς και οι άλλοι νέοι υποψήφιοι προς αναζήτηση εργασίας είναι εκ των πραγμάτων ισχυρή πίεση αγώνα από ζωτικής ανάγκης.
Ο υπογράφων από ιδεολογικά και πολιτικά κίνητρα, βλέπει με συμπάθεια τις αγωνιστικές κινήσεις, ανεξάρτητα από το τι τα κόμματα της αντιπολίτευσης προσδοκούν από αυτές τις αγωνιστικές κινήσεις για την παράταξή τους ως αντιπολίτευση Αξιωματική και μικρότερης εμβέλειας. Όμως αγαπητοί μου φίλοι της στήλης, διεπόμενος από ρεαλιστικές προθέσεις, δεν μπορώ να μην υπολογίσω στην κριτική μου τις αντικειμενικές συνθήκες της χώρας που βρίσκεται σε οικονομική κρίση και θηριώδη οικονομική εξάρτηση από τους δανειστές μας, εξαιτίας ακριβώς των προ της αριστεράς κυβερνήσαντων τη χώρα που σας είναι γνωστοί.
Φυσικά και δεν αγνοώ τις ευθύνες της κυβέρνησης της Αριστεράς που υπέγραψε τη γνωστή Συμφωνία με τους δανειστές που δένει χειροπόδαρα τη χώρα και τη δική της πολιτική ανεξαρτησία.
Ας είναι, όλα αυτά είναι «αλλουνού ιερέως ευαγγέλιο», καθώς και της θέσης που διακρίνει υποτίθεται τους ρεαλιστές πολιτικούς όπως διακρίνεται ότι είναι ο κ. Τσίπρας κατά τις ομολογίες και προθέσεις του. Και Αντιπολίτευση τουλάχιστον των πρώην κυβερνήσεων κομμάτων δεν δικαιολογείται να το παίζει ανεξάρτητη την πολιτική που η ίδια άσκησε στο πρόσφατο παρελθόν.
Αυτά και… καλά ξέτελα της χώρας και της κυβέρνησής της, καθώς και της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης που το παίζει παρθένος ευθυνών.