Κυπαρισσία-Ρέθυμνο
Η Κυπαρισσία, αγαπητοί φίλοι του Ρεθύμνου στην οποία έζησα ως νήπιο, παιδί και έφηβος και απολαμβάνω σήμερα νοσταλγικές στιγμές και φυσικά και τα γεροντάματά μου κοντά σε δικούς μου ανθρώπους, έχει πολλά κοινά ας πούμε με το Ρέθυμνο.
Το Ρέθυμνο στο οποίο έζησα πολλά χρόνια με αναμνήσεις ευχάριστες και δημιουργικές.
Η Κυπαρισσία λοιπόν είναι παραλιακή πόλη με λιμάνι το ίδιο προβληματικό με του Ρεθύμνου το λιμάνι. Είναι όμορφη πόλη με αρκετούς πολίτες της, που διέπρεψαν στα γράμματα, όπως και στο Ρέθυμνο.
Η ύπαρξή της αναφέρεται από τα Ομηρικά χρόνια, όπου και πήραν μέρος με τα πλοία τους οι Κυπαρίσσιοι στον Τρωικό Πόλεμο, όπως και οι ρεθύμνιοι της ίδιας εποχής.
Η πόλη έχει μια παλιά βρύση, που ο Παυσανίας αποκάλυψε ότι είναι αρχαϊστάτη επίσης και τρέχει ακόμη ωραίο και δροσερό νερό, που ξεδιψάζει τους σύγχρονους Κυπαρίσσιους και τους ξένους τουρίστες, όπως και το Ρέθυμνο με την ονομαστή Κρήνη Ριμόντι, που και σήμερα ξεδιψάζει τους περαστικούς και τους τουρίστες.
Επίσης η Κυπαρισσία έχει ένα αρχαίο κάστρο, που μετά οι Ενετοί και οι Τούρκοι χρησιμοποίησαν ως και για σινιάλα όταν εμφανίζονταν οι εχθροί από την Ηλία ως την Πύλο και πέραν αυτής, όπως και το Ρέθυμνο διαθέτει ένα κάστρο, που από τα ομηρικά ως τα Ενετικά και τα Τούρκικα χρόνια χρησιμοποιήθηκε, για την άμυνά του και την είδηση ότι ο εχθρός από τη θάλασσα ερχόταν με τα καράβια του και έθετε σε εγρήγορση τους Ρεθύμνιους, τους Ενετούς και τους Τούρκους ανάλογα με την εποχή.
Την Κυπαρισσία έχουν υμνήσει Έλληνες και ξένοι διάσημοι για την ομορφιά της το ηλιοβασίλεμά της και ό,τι άλλο τους έκανε εντύπωση, όπως και το Ρέθυμνο ύμνησαν πολλοί εκτός των Ρεθύμνιων διασήμων πολιτών ξένοι επίσης διάσημοι. Από την Κυπαρισσία σήμερα στέλνω στο Ρέθυμνο με το κύμα χαιρετισμό και νοσταλγία…